Přišla o obě ruce, ale zpátky by je nechtěla. Místo nich má Tilly Lockey sci-fi protézy a vyrůstá v mladou módní ikonu
Tilly Lockey má bionické ruce, ale to jí nebrání být módní ikonou
Těžkou meningitidu jí doktoři diagnostikovali, když jí bylo pouhých patnáct měsíců. Jejím rodičům řekli, že nepřežije, poté jí museli amputovat obě ruce. Dnes je však Tilly Lockey zdravá šestnáctiletá dívka s tak trochu netypickým vylepšením svého těla – obě její ruce jsou bionické protézy. Nedávno vystoupila v rámci konference Future Port Youth, kterou organizuje tým českého podnikatele Martina Holečka, aby inspirovala generaci školáků.
„Na tom, co se mi stalo, bych nic neměnila,“ říká mladá Angličanka sebevědomě v rozhovoru pro CzechCrunch. Její ruce jsou výrazným odlišením i módním doplňkem, a co je nejdůležitější, skutečně fungují jako opravdové ruce. Mladá influencerka a modelka se navíc veřejně zasazuje o lidi, jako je ona sama. „Je to tak: roboti ovládnou svět,“ píše na Instagramu.
Nicméně to tak nebylo vždy. Tilly dostala své první protézy, když jí byly dva roky. Měly ale jen málo společného s něčím, co by člověk rukama vůbec nazval. „Byla to doslova trubice, z jejíhož vrcholu trčely tři výstupky a jeden byl „palec“. Fungovala s velkými pásy a provázky, které se točily přes mé drobounké, dvouleté tělíčko. Sotva jsem tu věc mohla ovládat,“ popisuje Tilly. I když si ze svého raného dětství moc nepamatuje, říká, že tehdejší protézy ani nevnímala jako ruce.
Technologie od té doby výrazně pokročila. Ovšem možná až příliš rychle. Jak Tilly rostla, rostly i její protézy a dostala takové, které vypadaly téměř jako skutečné lidské ruce – vytvořené podle paží její sestry. Překvapivě ale zjistila, že to není úplně ta správná cesta. „Lidé na mě zírali ještě více než normálně, což mi nedělalo dobře. Pořád se snažili přijít na to, jestli jsou pravé, nebo ne,“ vysvětluje Tilly. Říká, že nikdo z jejích známých, který je také po amputaci, by takové ruce nechtěl.
Dříve přitom jak jí, tak mnoha dalším s amputovanými končetinami lékaři nabízeli pouze lidsky vypadající a tak trochu strašidelné protézy. Někteří lékaři se podle Tilly příliš nevyptávají, jaké protézy lidé chtějí, a tlačí je, aby svou odlišnost skrývali, místo aby ji přijali a udělali z ní svou přednost: „Myslím si, že takový přístup má negativní vliv na duševní zdraví člověka, protože mu říkají, že odlišnost se nesmí projevovat.“
Kombinace neuspokojivé technické vyspělosti protetických rukou, jejich děsivých, napůl lidsky vypadajících designů a přístupu některých lékařů podle Tilly vede i k tomu, že se mnoho lidí po amputaci rozhodne žít bez jakékoli protézy. „Prostě si najdou způsob, jak žít bez nich. Většina lidí si myslí, že nejsme schopni bez protéz fungovat. Faktem ale je, že většinu každodenních úkonů zvládnu i bez rukou. Například při práci do školy protézu vůbec nenosím a naučila jsem se psát i bez nich.“
Ačkoli to tak dnes tak nevypadá, Tilly bývala podle svých slov velmi plachá a tichá dívka a nedotažená technologie protéz tomu pochopitelně nepřidala. Skutečně zlomový okamžik, a to jak z hlediska technického zlepšení, tak z hlediska Tillyina sebevědomí, přišel poté, co se rodina spojila se startupem Open Bionics a Tilly dostala jeho protézy. Tým pod vedením Joela Gibbarda sídlí v anglickém Bristolu a od roku 2014 se snaží proměnit odvětví protetik, na což už získal téměř šest milionů dolarů (130 milionů korun) od investorů.