Přivítejte nekonečno. Samsung a Google se chlubí svým headsetem a operačním systémem pro rozšířenou realitu
Google se po letech chystá vrátit do sféry rozšířené a virtuální reality. Představil operační systém Android XR a Samsung pro něj vytvořil headset.
Když Apple loni odhalil svůj první headset pro rozšířenou a virtuální realitu Vision Pro, zdůraznil tím něco, co většinou není tak jednoznačné. VR/AR headsety nejsou jen příslušenství, nositelné herní konzole nebo zařízení pro konzumaci obsahu, ale počítače, které představují nový způsob interakce s technologií a vyžadují jiný pohled na operační systémy. Teď se svým vlastním konečně přichází také Google a ve spolupráci se Samsungem ho integroval do prvního zařízení.
Google to s rozšířenou realitou zkoušel už před lety, když přišel s chytrými brýlemi Google Glass. Ty ale selhaly téměř ve všech ohledech, ať už šlo o nevzhledný design, technologická omezení nebo mizernou výdrž baterie. Brýle se nakonec několik let používaly v podnikové sféře, nedostaly ale nástupce. První informace o návratu Googlu do sféry rozšířené reality se objevily počátkem loňského roku, když Samsung prozradil, že s technologickým obrem a vývojářem čipů Qualcommem pracuje na nové platformě.
Ta zatím nese jméno Project Mohan, přičemž Mohan v korejštině znamená nekonečno. Nejde totiž o finální produkt (ten má přijít příští rok), ale prototyp určený vývojářům. Nápadně připomíná Apple Vision Pro, kterým má v budoucnu konkurovat, zkřížené s Meta Questem 3. Také interní hardware má být někde mezi nimi.
Project Mohan bude pohánět Snapdragon XR2+ Gen 2 od Qualcommu, což je v zásadě vylepšená verze čipsetu v Questu 3. Oproti němu má nabídnout asi o pětinu vyšší výkon a podporovat displeje až do rozlišení 4,3K na jedno oko při frekvenci 90 snímků za vteřinu nebo 3,7K při 120 fps. Sám Samsung žádné bližší detaily o svém hardwaru neprozradil, novináři, kteří si jej měli možnost vyzkoušet, ale zmiňovali velice ostrý obraz blízký zařízení od Applu.
Podobnosti však pokračují. Při prvním nasazení proběhne kalibrace na tvář a oči nositele, ovládání probíhá pomocí gest rukou a sledování pohybů očí, operační systém pojmenovaný Android XR (extended reality) umožňuje umisťovat okna aplikací kdekoliv v prostoru a plynule přecházet mezi rozšířenou a virtuální realitou – v jednom momentě můžeme sledovat YouTube ve velkém plovoucím okně v obýváku, hned nato pak usazení na okraji hory.