Přivítejte nový Countach. Lamborghini oživilo absolutní automobilovou ikonu 80. let

lambo-countach

Foto: Lamborghini

Lamborghini Countach se vrací na scénu

0Zobrazit komentáře

Retro je in, řekli si v Lamborghini a po vzoru doktora Frankensteina položili na operační stůl starý dobrý Countach, do kterého naprali 48 voltů. S bláznivým smíchem pak pozorovali, jak mrtvé tělo začíná po 50 letech opět ožívat, a nutno říci, že se na výsledek dívá daleko lépe než na zelené monstrum s hřeby v hlavě.

Lamborghini Countach představoval v osmdesátých letech minulého století automobilovou ikonu, po které toužil snad každý. Ostatně jen málokterá zeď chlapeckého pokoje či automobilové dílny nebyla vyzdobená plakátem s tímto vozem.

Nyní se Lamborghini podařilo propojit toto osmdesátkové retro s moderní technologií 21. století, čímž vzniknul časoprostorový portál, který vhání nostalgické slzy do očí tatínků a rozdmýchává touhy v srdcích jejich synů.

Hybridní radovánky

Co je nový Countach zač, naznačuje již jeho plný název. Novinka má totiž dovětek LPI 800-4. Písmena LPI zde zastupují slůvka Longitudinale Posteriore Ibrido. Můžete si je vyslovit nahlas s řádným italským přízvukem i gestikulací, přičemž připomínáme, že samotný Countach se vyslovuje [ˈkuntɑˑʃ] . Zkratka LPI prozrazuje, že je vůz vybaven hybridním pohonným systémem a zbylé číslovky naznačují výkon vozu, který má ve svém držení 814 koní a také pohon všech čtyř kol.

lamborghini-countach1

Foto: Lamborghini

Nové Lamborghini Countach propojuje původní vzhled s moderními prvky

Ony hybridní hrátky nejsou v Lamborghini ničím novým. Ostatně LPI se objevilo již dříve v konceptu Asterion a produkční model Sián jasně potvrdil, jakými kroky se chce automobilka sídlící v italské Sant’Agata Bolognese dále ubírat. Pohonný systém Countache je předzvěstí dalších hybridních technologií, které bude Lamborghini vkládat do všech svých novinek této dekády.

Srdcem vozu je stejně jako v originální verzi dvanáctiválec, který byl doplněn o kardiostimulátor v podobě 48V elektromotoru.  Zrychlení z 0 na 100 kilometrů v hodině zvládne za 2,8 sekundy a maximální rychlost 355 kilometrů v hodině jasně ukazuje, že se ani v modernizované ikoně od Lamborghini nebudou řidiči nudit.

Co se designu týče, Countach si prošel proměnou, která odstranila načesanou trvalou, knírek, ostře vytrhané obočí i šusťákovku, tedy vše, co k 80. letům neodmyslitelně patří. Na místo toho tu jsou obliny 21. století, které do křivek vnesly určitou umírněnost. Příď vozu je o něco méně agresivní, zmizely spoilery i masivní vzduchové sání v zadní části vozu.

Sám Stephan Winkelmann, generální ředitel Lamborghini, uvedl, že novinka má vzdát poctu svému předchůdci, nejedná se ovšem o restrospektivu. Italům se tak podařilo vytvořit důstojný kompromis, který je schopen bodovat u dnešní mladé generace, a zajisté by po něm v 80. letech toužila i Madona, Val Kilmer, Cher, Arnold Schwarzenegger a další hvězdy té doby.

lambo-countach2

Foto: Lamborghini

Modernizované Lamborghini Countach

Mimo atraktivního designu by se jim zajisté zamlouvaly i moderní materiály a technologie v čele s karbonem, ze kterého jsou vyrobeny některé části karoserie, podvozku, objevuje se i na bočních zrcátkách u předního okna či v krytech sání motoru. Kompozitní materiály si logicky našly cestu také do interiéru, kde zdobí například středový panel.

Některé interiérové prvky Lamborghini vyrobilo pomocí 3D tisku a moderní je také panoramatická střecha s fotochromatickými články. Tu lze ztmavit, nebo naopak do vozu pustit sluneční paprsky, stisknutím jediného tlačítka. Asi nebude překvapením, že nový Countach vznikne pouze jako limitka oslavující 50 let originálu. Vzniknout by mělo celkem 112 exemplářů, což je číslo odkazující na název LP 112, pod kterým byl původní Countach vyvíjen.

Nejspíše si kladete otázku, na kolik může tento retro úlet vyjít – a my si ji klademe též. Lamborghini cenu prozradit nechce, je však jasné, že se bude jednat o radost pro hrstku vyvolených, kteří si tak možná po letech splní svůj plakátový sen. A my ostatní? Nám bude muset nový Countach stačit jen jako spořič obrazovky na monitoru.

countach-interier1

Foto: Lamborghini

Přepracovaný interiér Lamborghini Countach