Pro lepší psychickou i fyzickou kondici. České Kaleido vyvíjí virtuální realitu pro seniory, se kterou chce dobýt západ
Bratři Filip a Marek Hášovi stojící za firmou Flying Kale a projektem Kaleido
Pobyt v domovech pro seniory nebo v léčebnách pro dlouhodobě nemocné není příjemnou záležitostí. Důchodcům často chybí větší sociální kontakt, což ještě víc umocnila pandemie, s čímž se zhoršuje jejich psychická i fyzická kondice. Český projekt Kaleido ale přišel s nápadem, jak běžné dny seniorů zpestřit. Přes virtuální realitu jim zprostředkovává výlety a během testování se setkal s výrazně pozitivními výsledky.
Za myšlenkou stojí bratři Marek a Filip Hášovi, kteří v roce 2019 dumali nad možnostmi, jak pomocí technologií přinést hravé inovace do zdravotní a sociální péče. Jeden z projektů s potenciálem na zlepšení psychické a fyzické kondice seniorů bylo využití právě virtuální reality, prostřednictvím které by se mohli podívat například na Karlštejn, řecké pláže nebo koncerty.
Kaleido připravilo čtyřicet headsetů Oculus Go, které během posledních čtyř měsíců loňského roku testovaly domovy seniorů, neziskové organizace a další léčebny po celé republice. Společně s aktivizačními pracovníky pak projekt sbíral zpětnou vazbu z praxe a celkově se zapojily dvě stovky seniorů.
První nezdar je nezastavil
„Až 85 % seniorů virtuální zážitky hodnotilo mimořádně pozitivně. Výlety je dokážou vytrhnout z jejich každodenní rutiny a přináší jim množství nových podnětů. Senioři se pak často rozpovídají nebo vzpomínají na minulost,“ neskrývá nadšení v rozhovoru pro CzechCrunch mladší z bratrů Marek. Samotný nápad na Kaleido ovšem nevznikl díky jedinému „heuréka“ momentu.
„Myslel jsem na to, že seniorům běžně chybí zážitky, které předtím prožívali celý život, když byli ještě fit. Pokud začnou o zážitcích vyprávět, často se neumí zastavit a mají radost. Zároveň je na nich ale vidět smutek, že už je nemohou prožívat znovu, tak jsem přemýšlel, co se s tím dá dělat,“ popisuje čerstvě pětadvacetiletý podnikatel.
Hášovi chtěli Kaleido rozběhnout během loňského léta (po dokončení základní verze a prvních zážitků), kdy se se žádostí o finanční podporu obrátili na crowdfunding. Z celkové částky převyšující půl milionu korun se jim však podařilo vybrat méně než deset procent. Marek Háša si však navzdory neúspěchu zkušenost pochvaluje.
„Pochopil jsem, že i když máš hezký nápad a misi, tak to vůbec neznamená úspěch,“ říká s odstupem. Realizace svého nápadu se ale nevzdal a potřebné financování Kaleido našlo jinde. V rámci ocenění akcelerátoru Hack the Crisis získalo 700 tisíc korun před zdaněním, další zpětně vyplacenou podporu v řádu stovek tisíc korun pak přidal program Czech Rise Up 2.0.
Získané prostředky využili na vývoj aplikace, tvorbu vlastního obsahu, respektive virtuálních zážitků, a nákup VR headsetů, které pak koncem loňského roku testovali, což se osvědčilo. Zkušenosti zapojených aktivizačních pracovníků u seniorů potvrdily dobré výsledky.