Pro posílení duševního zdraví Gen Z. Čeští AI vědci založili startup, nabírají prvních 15 milionů
Rodiče se bojí děti pustit ven samotné na hřiště, zároveň je nechávají absolutně napospas a samotné v online světě, říká zakladatel startupu Elin.ai.
Reagují na alarmující krizi duševního zdraví mezi teenagery a mladými dospělými. Přední čeští odborníci z oblasti umělé inteligence i profesor psychiatrie a neurovědy založili startup Elin.ai, který funguje jako digitální společník pro generaci Z s cílem snížit negativní dopady online komunikace a konzumace obsahu na duševní pohodu jejích příslušníků. Aplikace má v beta verzi prvních pět set uživatelů, pro další vývoj a rozšíření uzavřeli zakladatelé první investiční kolo. Přinášíme sumář nejdůležitějších informací.
Zainvestovaný startup: Elin.ai
Kdo investuje: Presto Ventures, BD Partners, andělští investoři
Kolik a v jakém kole: 600 tisíc eur (15 milionů korun) v pre-seed kole s tím, že zatím zůstává otevřené pro další strategické partnery.
Co Elin.ai dělá: Posiluje digitální zdraví generace Z a snižuje negativní dopady online komunikace a konzumace obsahu na duševní pohodu. V USA a EU totiž trpí 30 až 40 procent teenagerů depresemi nebo chronickou úzkostí kvůli sociálním médiím. Zároveň se celosvětově potýkáme s kritickým nedostatkem psychiatrické a psychoterapeutické péče pro děti a dospívající. I český Národní ústav duševního zdraví uvádí, že 40 procent žáků devátých tříd trpí depresemi, 30 procent vykazuje známky úzkosti.
„Zaráží mě obrovský rozpor mezi tím, kolik rodičů se bojí děti pustit ven samotné na hřiště, ačkoli jsou k tomu evolučně velmi dobře vybavené, ale zároveň je nechávají absolutně napospas a samotné v online světě, vůči kterému naopak nemáme vůbec žádné evolučně adaptované obranné mechanismy. A k tomu na nás i na děti neustále útočí superoptimalizované algoritmy, které se snaží maximalizovat náš čas strávený konzumací obsahu a prokliky,“ vysvětluje ředitel a spoluzakladatel Jan Romportl.
Jak Elin.ai funguje: Jde o mobilní aplikaci, která se chová jako ‚kognitivní antivirus‘ a využívá velké jazykové modely umělé inteligence k analýze libovolného screenshotu, tedy snímku mobilní obrazovky, od uživatele. Ve formě chatu pak pomáhá danému obsahu porozumět, vyrovnat se s ním, případně dává personalizované rady, jak reagovat.
Elin.ai má dlouhodobou paměť a postupně lépe poznává osobnost uživatele. Díky tomu jim skrze další funkce nabízí i možnost, jak poznávat sebe samé a svou identitu. Elin.ai chce chránit teenagery a mladé dospělé před uvíznutím v toxických myšlenkových a emocionálních vzorcích, které může způsobit škodlivý, manipulativní nebo extrémní obsah nebo záměrně zkreslené informace.
Zakladatelé:
- Jan Romportl je bývalý hlavní datový vědec v O2 a zakladatel a ředitel Dataclair.ai – AI Centra excelence pro PPF. Má doktorát z AI, inženýrský titul z kybernetiky a další magisterský titul z oboru teorie a filozofie komunikace.
- Petr Stanislav je bývalý technologický ředitel Dataclair.ai a vedoucí Big Data Platformy v O2. Má doktorát z AI se zaměřením na využití AI v péči o onkologické pacienty po totální laryngektomii.
- Jiří Horáček je profesor psychiatrie a neurovědy, terapeut, expert na psychofarmaka, vedoucí Psychiatrické kliniky Univerzity Karlovy v Praze a prezident České psychofarmakologické společnosti. Vedl celou řadu výzkumných projektů zaměřených na schizofrenii, psychotické poruchy, moderní psychedelika pro léčbu deprese, úzkosti a dalších duševních nemocí. Věnoval se také výzkumu dynamiky kognitivní války.
Presto Ventures
Jak je startup velký: Byl založen v roce 2023, aktuálně má přístup do beta verze aplikace prvních pět set uživatelů, další zájemci se mohou hlásit na webu.
Proč je to zajímavé: „Pro Presto je Elin.ai naprosto výjimečná investice. Jednak tím, že je v kategorii B2C, uživatelských aplikací, kterým se obvykle nevěnujeme. Zadruhé tím, že Honza Romportl, coby uznávaný AI a deep tech expert, s námi spolupracuje už léta. Proto jsme neváhali, když za námi přišel se svým projektem, navíc v takhle prospěšné oblasti. A za třetí, je to vůbec jediný startup z našeho 60hlavého portfolia, kde jsme investovali v takzvané idea stage – tedy ještě ve chvíli, kdy neexistovala ani prezentace, natož samotný produkt. V zakladatelský tým a jejich misi máme naprostou důvěru,“ komentuje Přemysl Rubeš z Presto Ventures.
Na co plánuje využít investici: Milníkem této fáze je veřejné spuštění nativní mobilní aplikace s hlavními funkcemi pro okamžitou psychologickou podporu uživatelů. Cílí přitom minimálně na pět tisíc aktivních uživatelů.
Vše o startupových investicích
- Co se aktuálně děje? Všechno důležité dění přehledně jednou měsíčně ve startupovém newsletteru.
- Kdo již investici získal? Všechny investice posledních let najdete v databázi (CC+).
- Co se děje na trhu? Hlubší vhled a analýzy dat za uplynulý rok přináší projekt CC25: Startupové Česko.
- A kdo vůbec investuje? Více než stovka zástupců investorů a fondů v komplexní databázi (CC+).