Pro udržitelnější PET lahve. Kofola a Mattoni koupily většinu v továrně zásadní pro recyklaci
Vstup do slovenského výrobce General Plastic dá nápojářům možnost výrazněji zavádět principy cirkulární ekonomiky do své praxe.
Udržitelnost je trend, na který sází stále více firem. Zásadně se skloňuje v otázce plastů a obalů z nich. Nápojářské společnosti Kofola a Mattoni 1873 teď hlásí důležitý krok směrem k menší zátěži pro životní prostředí. Vstoupily do slovenské firmy General Plastic, která produkuje takzvané preformy pro výrobu PET lahví. V úterý podepsaly dodatek ke smlouvě se společností GP Alliance o koupi třetinových podílů. Zbývající třetina akcií zůstává původnímu majiteli, tedy právě skupině GP Alliance podnikatele Jána Sabola.
„Všechny strany se dohodly, že cenu transakce nebudou zveřejňovat. Den uzavření smluvního dodatku, tedy úterý 16. května, považují strany za den završení transakce, která se tak stala účinnou a byla vypořádána,“ uvedla mluvčí Kofoly Jana Ptačinská Jirátová. Všichni tři spolupodílníci se už podle ní rozhodli, že do výroby General Plastic, která sídlí ve slovenském Kolárovu, budou investovat. Díky tomu zvládnou zastat celý proces recyklace PET lahví – od jejich sběru až po výrobu nových recyklovaných lahví.
„Doposud jsme byli schopni plastové lahve rozemlít na prvotní recyklační produkt – vločky. Díky nové investici už dokážeme vyrábět i finální recyklovaný granulát, který se používá k výrobě nových PET lahví,“ uvedl Robert Spišák z GP Alliance. Investice za několik milionů eur podle něj nyní čeká na kolaudaci.
„Náš majetkový vstup do General Plastic je logickým krokem směrem k naplnění závazků v oblasti užití recyklátu z PET lahví (rPET) a zároveň je součástí našeho udržitelného přístupu v oblasti obalů,“ uvedl generální ředitel Kofoly v Česku a na Slovensku Daniel Buryš.
Výkonný prezident skupiny Mattoni 1873 Alessandro Pasquale uvedl, že v době oznamování záměru vstoupit do General Plastic sousední Slovensko dokončovalo přípravy spuštění plošného zálohového systému na nápojové PET lahve a plechovky a výsledky zálohování přesahují očekávání.
„Zároveň české ministerstvo životního prostředí představilo první návrh zálohového systému pro Česko. To vše jsou skvělé zprávy pro nápojový průmysl, který začíná reálně využívat příležitost stát se plně cirkulárním, k čemuž mu pomohou i podobné akvizice,“ uvedl Pasquale. Slovensko spustilo systém zálohování jednorázových plastových lahví od loňského ledna.