Pro záchranu slonů v Africe využil i naší tradice včelaření. Na svou misi shání dobrovolníky v Česku
Kly jsou dnes jediná komodita ze slona s ekonomickým potenciálem. Pytláci tak zvířata zabíjejí pro ně. Populace slonů klesá, což chce zvrátit Čech, který působí v Africe.
Arthur Sniegon
Když se v roce 2010 vydal na cestu do Gabonu, Kamerunu a Středoafrické republiky, netušil, že se s Afrikou spojí i jeho budoucí život. Byť věděl, že ochranou přírody se bude chtít ve svém profesním životě zabývat, netušil, že jeho osudem se stanou sloni. „Najednou jsem měl možnost být v terénu a přidat se k různým lidem. Nebylo už o čem přemýšlet,“ říká v rozhovoru pro CzechCrunch Arthur Sniegon.
Dnes se zvířatům věnuje se svou organizací Save Elephants, se kterou se snaží odhalovat pytláky, ale i upozorňovat na to, jaké dopady má na slony to, co mnozí považují za normální. Jejich využití v turismu, kdy se lidé vozí na hřbetě zvířete. „Může docházet k násilí, při tréninku malých slonů se používá takřka vždy. Turista tohle všechno v danou chvíli ani nemusí vidět, protože to, že slon chodí po pláži v Thajsku, vypadá jako ráj. Pro slona to ale takový ráj není, byl by raději ve stínu s jinými slony a koupal se v blátě,“ vypráví.
O slonech, respektive o práci, kterou v Africe odvádí, vznikl o Sniegonovi také dokument. Jmenuje se The Elephangelist s podtitulem Příběh Čecha, který mění osudy zvířat v Africe. Film je možné zhlédnout na webu nebo na veřejném promítání ve čtvrtek večer (tedy dnes) v pražském Kině Dlabačov. Film má mimo jiné ukázat na to, že schopnost pomáhat, třeba i slonům, má každý z nás. Třeba jen tím, že přispěje do veřejné sbírky.
Svezl jste se někdy na hřbetu slona?
To jste píchla rovnou do vosího hnízda.
Já vím. Svezl?
V Africe moc takových příležitostí není. Naštěstí. Pokusy o domestikaci slonů tam probíhaly od starověku, ostatně Hannibal měl ve své armádě kompletně nebo většinově slony africké, byť severoafrický poddruh, který už je vyhubený. Belgičané se o to v tehdejším belgickém Kongu také pokoušeli. Poměrně úspěšně. Ale situace není stejná jako v Asii, kde slony domestikovali a kde jsou využíváni v průmyslu či turismu, což je velkou měrou důvodem špatného života zvířat v zajetí. A má to i vliv na odchyt mláďat z volné přírody. V Africe mají sloni úplně jiné problémy. Na jednom slonovi jsem ale i tak byl, jednou.
Při jaké příležitosti?
Mapoval jsem, jak se s nimi zachází. Byl jsem na návštěvě jižní Indie a monitoroval jsem turismus v přírodních rezervacích a národních parcích, kde se dají sloni sledovat ve volné přírodě. Chodil jsem i po různých centrech, kde jsou sloni drženi v nehumánních, nebo spíš nezvířecích podmínkách. Třeba v klášterech jsou sloni nástrojem různých hinduistických obřadů. Někde jsou sloni v polodivokých podmínkách, i tak jsou pořád připoutáni a žijí pod kontrolou lidí, často za účelem turismu. Potřeboval jsem posoudit, jak se ke zvířatům chovají na jednom stanovišti, takže jsem si objednal nejkratší možnou túru a v polovině jsem řekl, že mi není dobře a slezl jsem.
Ptám se samozřejmě proto, že Češi, ale i další, jezdí na dovolené do exotických zemí a projíždějí se tam na slonech. Ochránci ale bijí na poplach, že to pro slony rozhodně není to nejlepší. Co to přesně obnáší?
Jde hlavně o konkrétní podmínky slonů. Často chodí po nevhodném povrchu, mají nekonečné pracovní hodiny, jsou omezeni v kontaktu s jinými slony, což je pro tak sociálně žijící a založené zvíře velká deprivace. Může docházet k násilí, při tréninku malých slonů se používá takřka vždy. Turista tohle všechno v danou chvíli ani nemusí vidět, protože to, že slon chodí po pláži v Thajsku, vypadá jako ráj. Pro slona to ale takový ráj není, byl by raději ve stínu s jinými slony a koupal se v blátě.
Odmalička jsem chtěl někde něco chránit.
Chcete dělat osvětu i v tomto ohledu?
Začali jsem se tím zabývat v iniciativě No Riding Elephants. Do větších plánů ale zasáhl covid. Asie je stále omezená v turistickém ruchu. Bude záležet regionálně, jak k tomu přistoupí jednotlivé vlády a organizace, protože když přestanou z turismu plynout finance, mohou se mít sloni ještě hůř. Nebudou prostředky na krmivo a péči.
Kdy vás začali fascinovat sloni?
Slon z podstaty svého vzezření a velikosti fascinuje asi skoro každého. Já jsem měl to štěstí, že jsem se se slony začal potkávat v přírodních podmínkách – ve střední Africe od roku 2010. A to jak se slony pralesními, kteří jsou vzácnější, kriticky ohrožený druh, ale i se slony savanovými. Dost často to byla velmi blízká setkání spojená s obrovskou mírou dobrodružství a adrenalinu. To mě přivedlo k tomu, že jsem se začal ve svých ochranářských aktivitách soustředit právě na slony. To, co děláme v rámci Save Elephants, ale zahrnuje daleko širší oblast.
Začal jste jako turista, pak jste se staral o různé živočichy jako dobrovolník v Kanadě, dnes jste zakladatelem právě organizace Save Elephants, která monitoruje africkou divočinu, snaží se o osvětu v ochraně zvířat a pokouší se potírat pytláctví. Jaký byl přerod z turisty do ochránce zvířat?
Můj zájem o ochranu přírody byl ještě starší než touha cestovat. Odmalička jsem chtěl někde něco chránit. Nejdřív za humny. Jakmile ale byla možnost začít cestovat a poznávat jiné kraje, začal jsem plánovat, kam upínat svou pozornost. Ve škole jsem se ještě na nic nespecializoval, říkal jsem si, že se rozhodnu, až budu velký. Ale první cesta v roce 2010 do Gabonu, Kamerunu a Středoafrické republiky to tak trochu akcelerovala. Najednou jsem měl možnost být v terénu a přidat se k různým lidem. Nebylo už o čem přemýšlet.