Problémy s početím v Česku řeší každý pátý pár, přitom se o tom nemluví. Indiánky to chtějí změnit
Neplodnost je intimní téma, přesto se o ní dá mluvit bez strašení a studu. Snaží se o to Anna Sedláková a Karolína Krejčová z projektu Indiánky.
Když se řekne spojení syndrom polycystických ovarií (PCOS), málokdo si pod ním představí něco konkrétního. Přitom s touto diagnózou žije v Česku deset procent žen v plodném věku. Přesný počet ale není zcela známý, jelikož spousta z nich si není diagnózou jistá nebo o ní vůbec nemluví. Změnit se to snaží organizace Indiánky. Šíří osvětu nejen o této diagnóze, ale také o ženské neplodnosti, hormonální nerovnováze či onemocnění endometrióza a snaží se ženám ukazovat cesty, jakými tyto komplikace překonat. Především z nich ale chce sejmout nános strachu, který se na ně kvůli nevědomosti v posledních letech nabalil.
Projekt Indiánky vznikl z osobní potřeby a pocitu, že se mnoho žen potýká se zdravotní komplikací, o které se nemluví. Přitom s ní jde mnohdy ruku v ruce neplodnost. Jeho zakladatelky, Anna Sedláková a Karolína Krejčová, se s diagnózou PCOS spoustu let potýkaly. Obě přitom měly pocit, že jsou na světě samy, protože neznaly žádnou jinou ženu, která by podobnými problémy trpěla.
„O diagnóze jsem měla povědomí asi od třinácti let. Jenže informací tehdy moc nebylo, jen hodně útržkovité na internetu. Nikomu jsem o svých problémech neříkala. A když jsem případnou diagnózu začala v pozdějším věku řešit i se svou gynekoložkou, řekla mi, že PCOS určitě nemám, jelikož vypadám příliš žensky a že nemám nadváhu,“ vypráví Sedláková.
Mezi často uváděné projevy PCOS patří totiž výskyt ochlupení na místech, která jsou typická spíše pro muže, a problémy s hmotností. Jenže zdaleka jimi netrpí všechny ženy. Mnohem typičtější jsou spíše poruchy menstruačního cyklu – například méně častá menstruace nebo její úplné vymizení –, silně bolestivá menstruace, zvětšené vaječníky, sklony k depresím a také cysty na vaječnících.
V případě endometriózy, nemoci, při které se sliznice z dělohy usazuje v břišní dutině, je nejtypičtějším příznakem extrémně bolestivá menstruace. V plodném věku postihuje asi šest až deset procent žen, bývá však odhalena až v momentě, kdy se dostaví komplikace s otěhotněním. Sedlákové však gynekoložka po testech potvrdila diagnózu PCOS.
Začala se tak více pídit po tom, kdo všechno zmíněnými potížemi vlastně trpí. Narazila na spoustu článků na Googlu, na základě kterých nabyla dojmu, že kvůli diagnóze nebude moci nejspíš nikdy přirozeně otěhotnět. A při hledání útěchy a pospolitosti našla na Facebooku skupinu sdružující ženy, které s diagnózou žijí. V tuto chvíli vstoupila do příběhu Karolína Krejčová.
„Ve skupině jsem byla i já. Členky si v ní psaly mezi sebou, dávaly si různé rady a podporovaly se. Já do ní vstoupila asi v pětadvaceti, kdy jsem PCOS sama intenzivně řešila. Původně jsem měla nasazenou hormonální antikoncepci, tu jsem ale vysadila a hledala jsem někoho, kdo řeší to samé. A jednou jsem si ve skupině přečetla Aniččin příspěvek, ve kterém psala, že ji mrzí, že se o problémech více nemluví na veřejnosti,“ vzpomíná.
Pak založily Indiánky. Vytvořily webové stránky, které začaly plnit obsahem v podobě osvětových článků, přidružily k tomu sociální sítě a začaly problematiku úspěšně dostávat i do mediálního prostoru. Postupně přidaly také osobní setkání, během nichž mohou ženy sdílet své zkušenosti osobně, ale stále v uzavřeném kruhu. Účastní se jich také psycholožka Tereza Jančíková.