Proč investoři z Redditu revoltují proti Wall Street a ženou vzhůru akcie GameStopu? Fascinující dění očima analytika z Patrie
Analytik Patria Finance Branislav Soták
Posledních pár dní bylo v byznysovém světě ve znamení šílenství na burze, které rozpoutal na první pohled nevinný akciový titul potápějícího se amerického prodejce her na fyzických nosičích. GameStop upoutal pozornost obří skupiny menších investorů, kteří se sdružují na sociální síti Reddit v komunitě s názvem WallStreetBets (WSB) a radí se, jaké tituly nakupovat.
Jedním z nich byl právě i GameStop, u kterého ve velkém spekulovaly hedgeové fondy na pokles a tlačily tak cenu skomírající společnosti dolů. Celá situace se postupem času pořádně zamotala a krátkodobý několikasetprocentní růst vystřídaly omezení u mnoha brokerů, které znemožnily dočasný nákup dalších akcií. Celou situaci nyní popisuje analytik Patria Finance Branislav Soták.
***
Nejprve ve středu a pak i ve čtvrtek jsem původně plánoval psát komentář k výsledkům Applu za jeho první fiskální čtvrtletí (šlo o rekordní čísla – pozn. red.). Ale nešlo mi to. O pozornost si vedle největší světové korporace, jejíž výsledky mají obvykle potenciál pohnout klidně celým trhem, totiž v posledních dnech soustavně říká obskurní americký maloobchodník prodávající počítačové hry na fyzických nosičích.
Nemusíte být odborníkem, abyste tak nějak vytušili, že z fundamentálního hlediska nebude mít tento obchodní model v nejbližších letech na růžích ustláno. Jenže divoké obchodování na titulu nemá nic společného s podkladovým fundamentem. A tak ani můj příspěvek do mozaiky nemá nic společného s fundamentální analýzou. Rovněž se v žádném případě nejedná o investiční doporučení.
Pro někoho může být tento příběh revoltou retailu proti Wall Street, pro někoho oknem do fungování finančních trhů, pro další zase velkým otazníkem nad hypotézou efektivního trhu. Pro mě je celý příběh v první řadě fascinující lekcí z teorie her v praxi, která dokládá sílu davu, pokud se ten koordinovaně postaví několika privilegovaným hráčům.
Obchodní slogan GameStopu (o němž bude řeč) – power to the players – nabývá v bojovné atmosféře fóra r/WallStreetBets na Redditu zcela nového významu.
Začněme stručným úvodem do situace, která je již v tuto chvíli dobře zdokumentovaná. Skomírající obchodní model společnosti začal již předloni postupně přitahovat nechtěnou pozornost zkušených shortařů. S jídlem ovšem roste chuť a soustavně padající titul nabaloval další krátké pozice. Chamtivost pak nabrala nečekaných rozměrů, když počet akcií prodaných nakrátko překročil počet všech akcií dostupných k obchodování (tzv. free float).
Jedním z prvních kanárků v dole, že se vnímání může brzy otočit, byl známý investor Michael Burry, který si vybudoval reputaci masivními sázkami proti americkému hypotečnímu trhu a bankám z Wall Street v letech před Velkou finanční krizí. Jeho příběh byl pak posléze vyobrazen v knize i filmu The Big Short (osud, zdá se, má smysl pro ironii).
Tentokrát ho ke GameStopu přitáhlo přesvědčení, že umíráček bude společnosti znít o něco déle, než se čekalo, díky diskovým čtečkám v nové generaci herních konzolí. Následně vyzval vedení společnosti k agresivnímu zpětnému odkupu akcií v době, kdy autorizovaný program zpětného odkupu dosahoval 300 milionů amerických dolarů, což bylo shodou okolností na úrovni tehdejší tržní kapitalizace firmy.