Proč je tak málo žen ve VC, proč je to problém, jak to změnit & říjnové novinky ze světa VC
Do e-mailu vám právě přistálo desáté vydání newsletteru CzechCrunch Venture Capital (CCVC), který se věnuje všemu, co se v posledním měsíci událo ve světě tuzemského venture kapitálu. Říjen přinesl nové rekordní investice i zajímavé exity, níže najdete (opravdu bohatý) kompletní přehled všech transakcí.
Jako hlavní téma v aktuálním vydání CCVC, k jehož odběru se můžete přihlásit zde, jsme vybrali působení žen ve VC světě. Zejména v našem regionu jich je totiž jako šafránu, což do velké míry ovlivňuje investiční rozhodnutí, tok peněz i ambice dalších žen, aby v investičním a startupovém prostředí budovaly své kariéry. Podívali jsme se na důvody i na to, jak tento stav změnit.
***
Ženy ve VC světě
Aby se mohl nějaký problém řešit, je nejdříve nutné k němu získat data. Informace o působení žen mezi investory a ve venture kapitálových fondech v regionu střední a východní Evropy ale dlouhodobě nebyly k dispozici, dřívější průzkumy či analýzy se věnovaly kontinentu jako celku.
Změnu letos přinesl nový report, za nímž stojí trojice hlavních tvůrců – komunita seniorních žen-investorek European Women in VC, první VC fond založen ženami Experior Venture Fund a fond Unconventional Ventures, který investuje do startupů založených minoritními skupinami. Autoři byli podpořeni dalšími desítkami expertů.
Studie přináší několik základních zjištění. V roce 2020 vysbíraly startupy založené ženami jedno procento ze všech investic ve střední a východní Evropě (CEE), zatímco 94 procent směřovalo do startupů založených muži a zbylých 5 procent do týmů se zakladateli obou pohlaví.
- Loňský rok přitom nebyl výjimečný, pokrok v této oblasti téměř nenastává. V roce 2020 směřovala do startupů založených ženami jen dvě procenta všech investic.
Za posledních pět let ženy vysbíraly 2,2 procenta z celkových 2,47 miliardy eur, které byly investované do startupů v regionu.
- Startupy se smíšenými zakladateli vysbíraly 9 procent.
- Průměrná investice seed i Series A investic je u ženských týmů menší než u smíšených a mužských zakladatelů.
Startupy založené ženami přitom generují více tržeb v přepočtu na jedno investované euro.
- Jejich kapitálová produktivita je vyšší o 96 procent.
Investoři a decision makeři jsou ve většině muži.
- Z aktivních fondů v CEE 85 procent investičních rolí zastávají muži.
- Na úrovni partnerů poměr roste na 93 procent.
- Fondy, které mají mezi partnery jenom muže, mají ve správě v průměru pětinásobně vyšší objem aktiv než fondy s partnerkami-ženami.
- Jen dvě procenta VC fondů se setkávají se ženami-investorkami (LPs – limited partners, tedy investoři ve fondu) ve stejném poměru jako s muži, když vybírají peníze.
I podle zkušeností českých zakladatelek úspěšných startupů mít ženy ve vedení firem není dobré snad jen pro CSR nebo diverzitu, ale je to jednoduše dobré pro byznys.
Proč je ve VC světě tak málo žen a jak to změnit? Oslovili jsme několik zástupkyň tuzemského trhu a na problematiku se podívali podrobně. Hlavní téma pokračuje po souhrnu všech říjnových dealů a transakcí z českého venture kapitálového prostředí.
Pokračování newsletteru CCVC si můžete přečíst zde.
Přihlásit k měsíčnímu odběru novinek ze světa tuzemského venture kapitálu se můžete zde, ostatní vydání newsletteru CCVC najdete zde.