Proč kácet nádherný dub kvůli rodinnému domu? Architekti strom nechali a vytvořili soukromí
Zachovat dub a mít dostatek soukromí, tak zněly požadavky majitelů nového domu v bratislavských Záhorských sadech.
Je lepší být v centru dění, ovšem přijít o soukromí? Nebo si soukromí zachovat za cenu stavby v odříznuté lokalitě? Otázky, které řeší nejeden investor. Majitelé domu v bratislavských Záhorských sadech se rozhodli zůstat v kontaktu s civilizací a problém vyřešit po svém. Architekti mu propůjčili otevřené atrium s dubem. Strom se tak stal středobodem celého prostoru a vše se točí kolem něj. Objevte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.
Atrium se stalo pro autory návrhu z ateliéru Čechvala Architects způsobem, jak zabít dvě mouchy jednou ranou. Nejen že s jeho pomocí vyšli vstříc investorovu požadavku na soukromí, ale také pomohlo vyřešit přání zachovat dub, který se na pozemku nacházel.
Veškerá pozornost domu se tak upírá právě do tohoto místa a na kmen stromu. Směřují sem téměř všechna okna z obytných místností a také několik vchodů. Jeden z nich vede i z prostoru před domem, ze kterého stavba působí až odtažitě, když se s pomocí zdí vymezuje vůči protilehlým budovám sousedů.
Do zahrady se odtud sestupuje po schodišti. Dům totiž stojí na svažitém pozemku a jeho masa se postupně přelévá z nejvyššího bodu až do spodní části. Do zahrady se tak atrium otevírá svou jednou stranou.
Dům je tak na jednu stranu ke svému okolí chladný a vystavuje mu holé zdi. Nabízí však i útulné zázemí pro rodinný život a otevírá se zeleni v zahradě. Díky velkoformátovým oknům, která v mnoha případech slouží i jako dveře, je navíc plný světla a vzdušnosti, což by se nemuselo na první pohled zdát.
Prostřední část slouží coby společenský prostor. Nachází se zde obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. Interiéry jsou strohé, pracují s čistotou linie, stěrkou a přiznaným betonem, jehož šeď zdobí stropy.