Proč mít dva pasy a jak na víza? Vyšla kniha tipů pro cestovatele začátečníky i pokročilé

Ptali se jich na to kamarádi i známí. Otázky tak sestavili do jedné knihy a odpověděli na ně. Kniha Travel Tips pomůže s různými aspekty cestování.

Eliška NováEliška Nová

travel-tips

Foto: CzechCrunch / Travel Bible

Kniha Travel Tips

0Zobrazit komentáře

Na cestách jsou často. Zatímco Pavla Trávníčková v zahraničí dokonce i bydlí, Matouš Vinš vyráží objevovat svět z Česka. Tak jako tak, mají za sebou procestované roky. Ty nyní zúročili v knize, která přináší rady a tipy pro cestovatele začátečníky i pokročilé. Tvůrci populární knihy Travel Bible, která radila, jak cestovat levně, nyní posbírali nejčastější cestovatelské otázky a přinesli na ně odpovědi.

Že když vyrazíte do zahraničí mimo sezónu, bude cesta levnější, nebo že je dobré zjistit si dopředu ceny potravin a ubytování v dané zemi, jsou rady pro začátečníky. Že je ale možné pořídit si dva pasy a mít jeden v záloze pro případ, že by se ten první na cestě ztratil, to už by každého nenapadlo. Stačí prý při vyřizování pasu říct, že žádáte na ambasádách o dvě víza najednou. Dohromady přináší nová kniha Travel Tips 212 rad a triků pro cestování.

„Už skoro před deseti lety, když vznikla myšlenka Travel Bible, jsme vycházeli z nejčastějších dotazů, které jsme s kolegou Petrem dostávali od kamarádů, čtenářů našich blogů nebo účastníků kurzů,“ říká Matouš Vinš. U Travel Tips to bylo stejné. „Jen jsme měli tu výhodu, že vycházíme z devíti let fungování projektu Travel Bible. Chtěli jsme sepsat na jedno místo vše opravdu zásadní a informace uspořádat tak, ať se v nich každý vyzná,“ dodává Pavla Trávníčková.

Kromě toho, co chtěli vědět lidé z okolí, se v knize odráží také to, na co sami autoři při cestách narazili. O všech tipech platí, že vycházejí z reálných cestovatelských zkušeností a ponaučení. „Jakkoli triviální se mohou zdát, věřte, že se nad nimi nejednou někdo zastavil. Ne každého před první cestou napadne, že i ve Vietnamu může být zima, že v období dešťů je také možné pohodlně cestovat nebo že Tchaj-wan je mnohem dražší než zbytek jihovýchodní Asie,“ vyjmenovává Trávníčková. Nedávno prý na Facebooku viděla příspěvek od cestovatele, který byl v Indonésii a vízum měl propadlé už 29 dní. Myslel si, že ho prodlouží při odletu.

Kniha tak slibuje, že na všechny známé i neznámé pasti při cestování upozorní. Kdo se jimi bude řídit, může pak i ušetřit peníze, které by jinak vydal za svoji nevědomost. Ona propadlá víza mimochodem vyšla dvojici mladých lidí na 87 tisíc korun. Jde ale právě o ušetření zbytečných výdajů, nikoli šetření na cestování. Pokud se to podaří, pak se dá pobyt v zahraničí prodloužit nebo získat o zážitek navíc. „Osobně třeba nikdy nezapomenu na let vrtulníkem nad horami Nového Zélandu, kdy jsem si na chvíli připadal úplně jako Peter Jackson při hledání lokací pro natáčení Pána prstenů,“ říká Vinš.

Podle něj existují lidé, kteří procestovali hodně velkou část světa bez peněz. Třeba jeho kamarád Slávek Král objel zeměkouli stopem dvakrát dokola. Po cestě prý často dobrovolničil přes Workaway a na letenky přes oceán si vydělal díky programu Work & Travel a prací na místě. „Sám jsem na střední také stopem s naprosto minimálním rozpočtem procestoval velký kus Evropy,“ dodává Vinš.

Cestovatel strávil před covidem v zahraničí víc času než doma. Poměr se změnil s příchodem dnes už dvouletého syna. Pořád je ale na cestách zhruba tři měsíce v roce. Aktuálně je na měsíc v Turecku. Na dobrodružnější cestu se chce sám vydat příští rok. V plánu je výšlap v Africe, skvělá prý byla pětitisícovka Mt. Kenya, kterou zdolal v roce 2019. Možná se ale vydá na Jávu, kde žije spoluautorka knihy, a na motorce tam objede střed a východ ostrova.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

To Trávníčková se v Indonésii zase přestěhovala z pokoje bez oken do vysněného domu a uplynulý rok trávila spíš doma. „Je to taková změna, že se mi odsud nechce. Každý den trávím výhledem na kokosové palmy, okopávám zeleninu, u které nikdy nevím, co mi vlastně vyroste. Přestože je Indonésie můj druhý domov, pořád zažívám a poznávám něco nového, podobně jako na cestách,“ líčí. Příští rok nicméně plánuje cestovat častěji a strávit v ideálním případě čas půl na půl v Evropě a Asii. V plánu je výlet na Bali, na další indonéské ostrovy či do Malajsie.

Zpět ale ke knize a cestovacím tipům. Vinš říká, že když se ohlédne za svými cestovatelskými zážitky, k dobru by mu přišly snad všechny. Základem je podle něj nebrat si s sebou zbytečně moc věcí. „Nejzásadnější pro mě bylo postupně se naučit, jak k cestování vůbec přistupovat, abych si odnesl co nejvíc, ale zároveň zanechal co nejmenší negativní vliv jak na místní, tak na planetu,“ uvádí spoluautor knihy.

Trávníčková dodává, že ona se zase časem naučila, jak přistupovat k místním lidem. Zatímco ze začátku měla dojem, že ji všichni chtějí jen okrást, postupem času si uvědomila, že u některých to tak vůbec není. „Jakmile jsem začala víc důvěřovat a nebyla tolik v křeči, zažila jsem ty nejkrásnější a nejpřirozenější momenty,“ říká s tím, že je také důležité nemít komplex bílého zachránce.

A co je to nejdůležitější, co si na cesty vzít? Chytrý telefon s eSIM a dobrým foťákem. Je to prý naprosto nedocenitelný pomocník. Ideální je pak v něm mít aplikace jako Revolut, Google Maps, Skyscanner, překladač, Booking, Airbnb, Windy či podcasty. Při cestách obytňákem se Vinšovi vyplatila v telefonu aplikace Park4night. Na Flightradar24 kouká, co mu létá nad hlavou a velmi užitečná je také Vivino.

To je aplikace, která pomocí skenování etiket pomůže vybrat dobré víno za rozumné peníze v zemích, kde člověk vůbec netuší, po čem sáhnout. „Hlavním cílem knihy je dodat sebevědomí méně zkušeným cestovatelům a zároveň poskytnou užitečné informace i dobrodruhům, kteří už mají několik cest za sebou,“ uzavírá Trávníčková. Tým Travel Bible ale už dlouho přemýšlí také nad dalším počinem – knihou pro ty, co cestují s dětmi.