Prodal velkou agenturu a založil firmu na správu majetku. Se synem teď klienty učí, jak investovat
Když Lukáš Kružberský nabyl jmění, hledal, kdo mu pomůže jej spravovat. S nikým ale spokojený nebyl, a tak vzniklo Next Wealth, kde působí i jeho syn.
Když v roce 2018 Lukáš Kružberský a Michal Nýdrle dokončili prodej své skupiny digitálních agentur Kindred Group, kterou za bezmála miliardu vložili do rukou francouzské společnosti Publicis Groupe, jednalo se o jednu z největších transakci v reklamním byznysu u nás. Kružberského ale postavila před otázku, jak naložit s nově nabytým jměním. Nechtěl být jen pasivním investorem a hledal někoho, kdo mu pomůže posouvat vlastní investiční know-how. Během pátrání však nenašel nikoho, s kým by byl spokojený. „U nás na trhu nebylo nic, co by se nám líbilo. Všichni nám chtěli jen prodat své produkty. Tak jsme si takovou firmu postavili sami,“ přiblížil vznik Next Wealth Kružberský na investiční konferenci Money Maker pořádané CzechCrunchem.
Založení takzvané wealth management společnosti přišlo v roce 2022, a opět u toho mimo Lukáše Kružberského byl i Michal Nýdrle. Přizván byl také investor Filip Kejla, který dříve působil například jako investiční stratég ve Wood & Company. Next Wealth zakladatelé postavili na míru českým privátním investorům, kteří jsou podle Kružberského ve stejné pozici, v jaké byl před několika lety on sám. Lidé z byznysu, kteří vybudovali a řídí firmy, případně je prodali, mají kapitál a zájem posouvat své znalosti v oblasti investic dál. V Next Wealth jim proto nabízí výnos z investic, ale zároveň i pomoc s nabíráním investičního know-how.
V praxi to vypadá tak, že zaměstnanci mají totožnou motivaci jako klient. Firma nemá žádné příjmy z provizí od protistran za prodej jejich produktů, a tak jde 100 procent příjmu od klienta za poskytování služeb. A výrazná část těchto příjmů se odvíjí od toho, kolik v Next Weatlh vydělají zákazníkům peněz.
To Kružberský označuje za zásadní rozdíl oproti jiným hráčům na trhu. Dalším je prý přímé investování do aktiv, nikoliv do zprostředkovatelů či fondů. „Tato aktiva navíc kupuje přímo na svůj účet u světových bank. Má tedy své investice pod přímou kontrolou. Může je kdykoliv sám zlikvidnit,“ dodává Kružberský s tím, že posledním zásadním rozdílem je právě ono sdílení know-how mezi investorem a Next Wealth.
„Poskytujeme aktivní wealth management. S klientem jsme v intenzivním kontaktu. Stanovujeme si cíle. Revidujeme strategii. Diskutujeme nákupy a prodeje aktiv. Cílem je klienta posouvat. A dlouhodobě budovat klub aktivních sofistikovaných investorů, kteří navzájem sdílí investiční příležitosti,“ vysvětluje Kružberský.
Next Wealth, který aktuálně spravuje klientům přes jednu miliardu korun, si s klienty nastavuje roční investiční cíle a úroveň zainvestování jednotlivých pilířů. Pravidelně je pak vyhodnocována jejich výkonnost, stejně jako jednotlivých titulů tak, aby docházelo k nadvýnosu a zároveň se klient co nejvíce vzdělával. V současné době Next Wealth působí v oblasti kapitálových trhů ve spolupráci s nadnárodními bankami, kdy se soustředí především na aktiva s pravidelnou výplatou výnosů. V budoucnu by měly navíc přibýt i rizikové investice.
Kružberský na konferenci Money Maker přiblížil i to, jak přistupuje ke svému vlastnímu majetku, respektive jak spravuje své investiční portfolio: „Padesát procent investic mám alokovaných na kapitálových trzích. Rozložených do kombinace depozit, dluhopisů, akcií, opcí a derivátů podle aktuální tržní situace. Druhou půlku jsem umístil mimo kapitálové trhy. Kombinuji venture kapitálové investice, nemovitosti a alternativní aktiva. Zaměřuji se na to, aby cca sedmdesát procent aktiv generovalo pravidelný výnos, který mohu reinvestovat dále.“