Před lety rychle nabral miliardy, teď průkopník sdílených koloběžek přiznal problém. Potřebuje peníze
„Prodávali jsme dva dolary za jeden. To není životaschopná strategie.“ Startup Bird se ocitl v problémech a potřebuje nové peníze, jinak nepřežije.
Psalo se o ní jako o jasném byznysu, rozletěla se po celém světě, zahnízdila ve více než čtyřech stovkách měst a od investorů vybrala přes čtyři miliardy dolarů. Americká firma Bird, hvězda mezi sdílenými koloběžkami a jejich průkopník, se zároveň kdysi stala startupem, který vůbec nejrychleji dosáhl na valuaci jedné miliardy dolarů. Teď přes to všechno oznámila problémy. Sdělila, že pokud se jí nepodaří získat víc peněz, během dvanácti měsíců zbankrotuje.
Bird opustil desítky zajímavých měst i celé země. Přepracoval svůj záměr, obměnil manažerský tým včetně šéfa a varoval investory, že nadhodnotil své historické příjmy o desítky milionů dolarů. Veřejně uvedl, že na finanční výsledky za posledního dva a půl roku se už nelze spoléhat.
Do tržeb totiž prý počítal jízdy na sdílených prostředcích, které zákazníci sice provedli, ale nezaplatili. Systém jim je nemohl strhnout, protože neměli dost kreditu. Za dva a půl roku to mělo znamenat asi 31,6 milionu dolarů zaúčtovaných navíc.
Firma k tomu přičetla současnou náladu ve startupech, které získávají financování stále hůř, a rozhodla se zařadit zpátečku. V rámci nové strategie pro závěr roku seřízla strukturu hlavních nákladů o 40 až 50 procent proti jeho polovině.
Odchází prý z těch trhů, kde nelze obchodně fungovat, protože v nich jsou nevyhovující pravidla. V Evropě je to Německo, Švédsko a Norsko. „Nemyslíme si, že prodávat dva dolary za jeden je životaschopná obchodní strategie,“ uvedl k obchodním výsledkům firmy její nový šéf Shane Torchiana. Společnost má aktuálně k dispozici 38,5 milionu dolarů, pokud ale nenajde další peníze, nebude jí to na příštích dvanáct měsíců stačit.