Profese učitelů nikdy nebyla doceněná jako teď. Lucie Brešová radí, jak zabavit děti v karanténě

Lucie BrešováLucie Brešová

lucie-bresovaKomentář

Foto: ELAI

Lucie Brešová

0Zobrazit komentáře

Dospělí se teď otřepávají z překvapení ze změny fungování. Život je vzhůru nohama a pro mnohé se život pozastavil. Obchody zavřené a všichni čekáme, jak to celé dopadne. Ale děti každé ráno vstanou a je nový den. Čas si hrát, objevovat, dovádět. A když místo ve školce svou energii potřebují vybít doma, může to být pro dospěláka, který je zvyklý na „fofry v práci“ často vyčerpávající.

Snad nikdy nebyla profese učitelů tak doceněná jako teď, když musí rodiče zabavit malé děti svépomocí doma. Jak se s tím vypořádat a nepřijít o rozum? O tom píše v komentáři pro CzechCrunch Lucie Brešová, která se po odchodu z Kiwi.com věnuje vzdělávání.

***

Rady odborníků zní jasně – zaveďte denní režim. Rituály nás drží při smyslech. A malé děti potřebují řád ze všech nejvíce. Na internetu i u přátel jsem viděla několik tipů na graficky znázorněné denní aktivity. Zároveň vám takový plán dá časový rámec a ukotví omezení třeba u sledování televize.

Důležitá je komunikace – i malé děti vnímají, že se něco změnilo. Je potřeba si společně vysvětlit, co se děje a jak spolu budeme v karanténě fungovat, zapojit děti do tvorby programu.

kid-ipad

Děti lze zabavit i vzdělávacími hrami

V naší mateřské škole Bumblebee provoz jede dál, byť mnoho rodičů si nechalo děti doma, ať již v souladu s doporučením zůstat doma, nebo prostě proto, že mají doma také malého školáka, kterému škola zavřela úplně. Pro tyto rodiče jsme spustili Bumblebee Online, program online školky, kde se děti setkají se svou učitelkou i kamarády, a kromě toho, že pokračují v zavedených rituálech ze školky, se učí také dál nové věci.

Pokud je pro vás možné se zkoordinovat s pár rodiči kamarádů vašich dětí, můžete dětem zorganizovat virtuální setkání – třeba každý den v 15 hodin se na Zoomu mohou potkat a popovídat si, jak se mají. První den bude možná podivný, ale pak se z toho může stát příjemná součást denní rutiny.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Malé děti by určitě neměly sedět neomezeně u televize nebo na tabletu, byť v době karantény je pochopitelné, že rodiče udělají pro chvilku klidu cokoliv. Níže je pár tipů na vzdělávací aplikace, kde si mohou děti třeba trénovat grafomotoriku (pro psaní rukou) nebo se hravou formou učit o bezpečném chování s Malým záchranářem.

GraphismeMaternelle pro grafomotoriku (iOS)
Výborně zpracovaná, velmi jednoduchá aplikace pro trénink grafomotoriky – vedení prstů po tvarech, příprava na psaní rukou.

Lipa Land – Učení plné zábavy (iOS, Android)
Velmi obsáhlá aplikace plná her, aktivit, audio i obrázkových knížek. Ve free verzi můžete načerpat nápady na tvoření (Activities) s dětmi, co můžete hrát, vyrábět, vykládat. Děti mohou samy hrát spoustu různých her, třeba na řízení dopravy (zapínání semaforu), základy logiky atd. Lipa vytváří spousty edukativních her pro děti a Lipa Land je skvělá platforma, kde své ratolesti můžete zabavit alespoň trochu rozvojovým způsobem.

lipa-land1

Malý záchranář (iOS, Android)
Super aplikace s mluvenými instrukcemi, kde děti mohou autonomně fungovat a učit se o bezpečném chování, přivolání pomoci a další užitečné informace formou hry.

České výukové kartičky (iOS, Android)
Jednoduchá aplikace pro učení se barev, tvarů, čísel, písmen.

Comenia Script – Psaní s motýlem (iOS)
Zde děti kopírují tvar písmen a učí se je „psát“, aplikací tohoto druhu je velké množství i pro Android.

Logopedický Mluvídek (iOS)
Zde se děti učí poznávat zvířátka, čísla, abecedu, zahrát si naučné pexeso nebo opět procvičovat základy logiky.

Pro děti od 5 let je super aplikace Scratch Jr, která staví na jednoduchém programovacím jazyce Scratch a umožňuje dětem vytvářet vlastní příběhy a hry. Děti se tak hravou formou učí základům programování, z čehož budou pravděpodobně čerpat po zbytek svého vzdělávání.

Zároveň můžete zapojit i offline aktivity. Stačí obměna výtvarných pomůcek (jednou vodovky, podruhé voskovky), téma klidně sezónní. Opičí dráhu vytvoříte i v malém bytě – gauč, podlézt stůl, přelézt židli, kotrmelec, na posteli výskok s tlesknutím…

Možná vaše děti vymyslí i zábavnější prvky. Z papíru si mohou vystříhat třeba krokodýly, kterým se musí vyhnout při přeskakování řeky. Pro děti je svět jedno kouzelné místo, využijte toho. Fyzická aktivita je pro malé děti velmi důležitá a pro vás ostatně také – zkuste si v karanténě zacvičit doma s dětmi, třeba jako ranní rozcvičku pro celou rodinu v denním plánu.

corovent-15

Přečtěte si takéVynalézaví a dobročinní Češi. Na plicní ventilátory do nemocnic se za jediný den vybralo přes 15 milionů korunVynalézaví a dobročinní Češi. Na plicní ventilátory do nemocnic se za jediný den vybralo přes 15 milionů korun

Můžete si před snídaní zazpívat a zatančit „Hlava – ramena – kolena – palce“. Repertoár písniček pak každý den o jednu rozšiřte a společně k nim vymyslete choreografii. U venčení nezapomeňte na roušky a dodržování současných nařízení. A když budete chtít děti zase na chvilku uklidnit, zkuste puzzle nebo třeba pracovní listy – na Worksheefun.com najdete nepřeberné množství úkolů pro děti podle úrovně na procvičení logiky a zapojení hlavy.

Odpočinout si mohou i u pohádky. Pro nejmenší třeba od Super Simple, vždy je dobré také zapojovat fantazii a nejet jenom animáky. I dětský YouTube lze pro děti využít ke vzdělávání. Když už nemáte zbytí, doporučuji YouTube for Kids, kde jednak můžete dětem nastavit přístup k obsahu úměrnému jejich věku a také časový limit. U nás doma funguje, že se na něm předem domluvíme.

Budou IT pracovníci přebyteční, nebo je firmy vyváží zlatem? Jak pandemie zatočí s náborem, píše Myšák z Nymble

Václav MyšákVáclav Myšák

vasko-mysak-nymbleKomentář

Foto: Nymble

Václav Myšák a Miroslav Vaško, spoluzakladatelé náborové agentury Nymble

0Zobrazit komentáře

Na pracovním trhu bylo v posledních letech jedno zásadní téma – nedostatek pracovní síly, a to zdaleka nejen u programátorů, vývojářů a dalších IT pracovníků, ale obecně. Koronavirová pandemie to ale podle všeho podstatně změní. Je těžké predikovat, jak přesně to ovlivní každou jednotlivou firmu, ale společnosti se zkrátka musí minimálně pro následující týdny přizpůsobit novým pořádkům.

O tom, zda se najednou stanou z IT pracovníků přebytečné síly, nebo je naopak firmy budou vyvažovat zlatem, píše v komentáři pro CzechCrunch Václav Myšák z recruitment agentury Nymble, která spolupracuje s tuzemskými technologickými firmami a startupy, jako je Twisto, Productboard, Alza, Workday, a s řadou firem v Berlíně a Londýně.

***

Ještě před nástupem pandemie koronaviru se mluvilo o jiné „krizi“ – nedostatku lidí v IT. Startupy i velké firmy prahly po zkušených programátorech a vývojářích, takže současná situace, kdy spousta firem začíná propouštět, tomu všemu dává hořkosladký nádech. Škrty v budgetech, rušení zajímavých projektů, nebo dokonce změny celého zaměření už probíhají například v cestovním ruchu, kde se byznys řady firem změnil prakticky ze dne na den.

Jak to vše dopadne, bude záviset na délce krize a schopnosti firem si s ní poradit. Nejen po provozní, ale i komunikační stránce. Bez pocitu, že jim současná pozice poskytuje dostatečnou náplň i výzvu, budou IT zaměstnanci více otevřeni změně. A vedle toho máme riziko propouštění, ztráty relevance některých projektů, nebo nedostatečný funding.

female-software-engineer-coding-on-computer

Jak se promění práce IT specialistů?

Třeba takový startupový trh je aktuálně nafouknutá bublina. Většina fundovaných projektů si na sebe nevydělá, a pokud jsou v oboru dotčeném současnou situací, budou mít obrovský problém dostat od investorů nové finance. Důsledkem bude pád řady firem, ale současně to na trh práce přivede spoustu zajímavých lidí.

Hiring v novém kabátu

Jak se s touhle potenciální zlatou hiringovou horečkou perou náboráři? Jeden tábor uzavírá brány úplně, v lepším případě hledá kandidáty na doporučení nebo v jiných odděleních firmy. Zbavuje se freelancerů a pracovníků na HPP, nástupy nových lidí odsouvá na červen či později. Tak to vypadá nejen v Česku, ale i Londýně či Berlíně, kde také působíme.

Vedle toho však máme druhou sortu firem, které si na nové potenciální kandidáty brousí zuby a na situaci ovlivňující náborový proces se rychle adaptují. Firmy vedou pohovory přes videokonference a mění proces zaběhnutí nového pracovníka do kompletně digitální podoby. Vzdálené přístupy, jasně sepsaná firemní pravidla a procesy, příručky či návody pro nové pracovníky. Co ale vypadá jako hromada práce navíc, je ve skutečnosti skvělá příležitost dohnat dávné resty a vše pořádně odladit.

„Poctiví IT odborníci si krizí pomohou, protože jejich kvalita i přínos bude víc vidět.“

Co tedy na jednu stranu vypadá jako problém, má současně velký potenciál změnit vše k lepšímu. Stačí se k situaci jen správně postavit. Třeba firmy začnou více řešit efektivitu náboru, protože jim bude každá koruna dobrá. Budou kandidáty vybírat možná déle, zato pečlivěji. Začnou mnohem více zohledňovat přidanou hodnotu toho, co za požadovaný plat dostanou od zaměstnance zpátky.

Poctiví IT odborníci si krizí pomohou, protože jejich kvalita i přínos bude víc vidět. Navíc lidi v IT mají výhodu, že mohou téměř za jakékoli situace pracovat z home office. Dokud bude jejich firma schopna situaci ustát a adaptovat se, neměl by to být problém. Horší to bude u firem napojených na obory, které krize zasáhla – a ty by mohly propouštět. Na druhou stranu je po IT odbornících takový hlad, že po nich skočí právě ty společnosti, které situaci zvládnou a přejdou do tohoto „digitálního období“.

Příprava na to, až odložíme roušky

Pandemie a její průběh nám všem nepochybně nastaví zrcadlo – naší podstatě, reakcím na nové situace i mezilidským vztahům. A to bez ohledu na to, zda osobním nebo pracovním. A s tím se dá do budoucna hezky pracovat. Je to vhodná chvíle pročistit si vlastní firmu, zjistit, koho a kde reálně potřebuji, jak mi firma funguje nejen v době prosperity, ale i za krize.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

My se v Nymble snažíme situaci vnímat jako příležitost. Protože i když některý klient zastaví dočasně nábor, neznamená to, že pro něj nemáme co udělat. S klienty se snažíme být „v časech dobrých i zlých“. To, že některé firmy přestanou nabírat, ale neznamená, že nemohou mít jiné typy potřeb, se kterými jim dokážeme pomoci.

Je to ideální chvíle na vylepšení náborových procesů a HR programů, rozvoj současných zaměstnanců či nastavení náborové strategie pro současné i budoucí potřeby. A pak už nezbývá než doufat, že se za pár měsíců svět nevrátí do starých kolejí, ale bude si razit novou, mnohem lepší cestu.