Profese učitelů nikdy nebyla doceněná jako teď. Lucie Brešová radí, jak zabavit děti v karanténě
Lucie Brešová
Dospělí se teď otřepávají z překvapení ze změny fungování. Život je vzhůru nohama a pro mnohé se život pozastavil. Obchody zavřené a všichni čekáme, jak to celé dopadne. Ale děti každé ráno vstanou a je nový den. Čas si hrát, objevovat, dovádět. A když místo ve školce svou energii potřebují vybít doma, může to být pro dospěláka, který je zvyklý na „fofry v práci“ často vyčerpávající.
Snad nikdy nebyla profese učitelů tak doceněná jako teď, když musí rodiče zabavit malé děti svépomocí doma. Jak se s tím vypořádat a nepřijít o rozum? O tom píše v komentáři pro CzechCrunch Lucie Brešová, která se po odchodu z Kiwi.com věnuje vzdělávání.
***
Rady odborníků zní jasně – zaveďte denní režim. Rituály nás drží při smyslech. A malé děti potřebují řád ze všech nejvíce. Na internetu i u přátel jsem viděla několik tipů na graficky znázorněné denní aktivity. Zároveň vám takový plán dá časový rámec a ukotví omezení třeba u sledování televize.
Důležitá je komunikace – i malé děti vnímají, že se něco změnilo. Je potřeba si společně vysvětlit, co se děje a jak spolu budeme v karanténě fungovat, zapojit děti do tvorby programu.
V naší mateřské škole Bumblebee provoz jede dál, byť mnoho rodičů si nechalo děti doma, ať již v souladu s doporučením zůstat doma, nebo prostě proto, že mají doma také malého školáka, kterému škola zavřela úplně. Pro tyto rodiče jsme spustili Bumblebee Online, program online školky, kde se děti setkají se svou učitelkou i kamarády, a kromě toho, že pokračují v zavedených rituálech ze školky, se učí také dál nové věci.
Pokud je pro vás možné se zkoordinovat s pár rodiči kamarádů vašich dětí, můžete dětem zorganizovat virtuální setkání – třeba každý den v 15 hodin se na Zoomu mohou potkat a popovídat si, jak se mají. První den bude možná podivný, ale pak se z toho může stát příjemná součást denní rutiny.