Prohnilá země. Vědci zkoumali korupci v povolování staveb i ve zdravotnictví, nejhůř je na tom sport
Nový výzkum Sociologického ústavu Akademie věd je unikátní. Zaměřil se na to, jak vypadá korupce v jednotlivých částech veřejného života.
Když se řekne úplatek, většině se patrně vybaví především peníze. Korupce má ale mnoho podob. Může jít o hlavu divočáka, kterou jeden z hráčů daroval fotbalovému rozhodčímu, nebo o zlaté hodinky za povolení černé stavby. Ale bývá to i obálka s penězi za zakázku postavenou na míru. Sociologický ústav Akademie věd provedl rozsáhlý průzkum, kde se nezaměřil ani tak na míru korupce jako na její podobu v šesti různých odvětvích. Pro každé je typické něco jiného.
Vědci na výzkumu spolupracovali s oddělením korupce na ministerstvu spravedlnosti a společně přišli se sektory, které vnímali jako nejpotřebnější. Jde o školství, sport, zdravotnictví, veřejné zakázky, exekuce a stavební řízení. „V daných sektorech neexistují žádná data o korupci, víme, že je tam rozšířená, ale nevíme, jaké konkrétní formy korupce nabývá. Původní plán byl vybrat pouze některé sektory, nakonec jsme se ale rozhodli udělat kompletní výzkum ve všech šesti, protože každý z nich se ukázal jako potřebný pro analýzu,“ líčí začátek výzkumu jeho hlavní autorka Kristýna Bašná ze Sociologického ústavu.
A také se ukázalo, že každý je poměrně odlišný. Například ve školách bývají největšími korupčníky rodiče a systém je protkaný sítí služeb a protislužeb. Byť korupce není naprosto jednoznačná, rodiče vyvíjejí tlak kvůli prospěchu svého dítěte, snaží se, aby ho přijali na školu, a dávají sponzorské dary s tím, že dítě získá nějakou výhodu. Ve vyšších patrech jde ale i o přihrávání zakázek, vyplynulo z dotazování. Přesto tady korupce není rozšířená tolik jako jinde.
Třeba jako ve sportu, kde vědce zarazila míra korupce i pestrost druhů podplácení nejvíce. Nejen, že je ve všech patrech, tedy od velkých dotací až po uplácení venkovských rozhodčích, ale také o tom lidé veřejně mluví. Ve sportu tak vědci naráželi na zneužívání veřejných prostředků, ale i na sázkové podvody nebo praní špinavých peněz. Ve velké míře jde také o individuální korupci, to znamená, že rodiče podplácejí trenéry, aby jejich děti měly lepší postavení. Například podle rodičů dětí, které hrají hokej, je naprosto běžnou praxí zaplatit si, aby jejich potomek hrál v první nebo druhé lajně.
„Respondenti nám říkali, že je to takový zvyk. Je to nastavená mentalita, způsob uvažování, který se těžko mění a ve sportu existuje ještě z dob komunismu. Po rodičích se chce sponzorský dar, obálka nebo i jen zaplacené pivo v hospodě,“ popisuje Bašná. Asi čtvrtina respondentů navíc uváděla, že naprosto běžnou praktikou je ovlivňování výsledků zápasu. Výzkumníci ale zaznamenali i výpovědi, podle kterých jsou politici nebo významné osobnosti zváni na zájezdy a akce, případně dostávají VIP vstupenky.
Podobně rozšířená je korupce ve zdravotnictví. Zatímco ta drobná ustupuje, velká se stává sofistikovanější a složitější na odhalení. Ve veřejných zakázkách se tak například velmi často objevují fiktivní služby. O co jde? Zaměstná se konzultant v nemocnici, který bere plat za nějakou specializovanou činnost v rámci zakázky. Reálně ale nedělá nic, část peněz odevzdá řediteli, který ho kryje, popisuje Bašná.