Projekt Vltavské filharmonie je o krok blíž stavbě. Porota vybrala návrhy od dvaceti českých i světových studií
V roce 1918 sice čeští filharmonici dostali novou republiku, ztratili však svůj domov. Přišli totiž o Rudolfinum, které začalo využívat Národní shromáždění. O více než sto let později se však dočkají nového koncertního sálu světové úrovně. Projekt Vltavské filharmonie se přiblížil k reálné stavbě, a to výběrem dvaceti studií v architektonické soutěži.
„Mezinárodní architektonické soutěže by měly být standardem, protože jen tak můžeme doplnit město o moderní architekturu. Výstavbou Vltavské filharmonie získáme nejen svatostánek hudby, ale důraz bude kladen také na využití veřejného prostoru,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib s tím, že by mělo jít o živý prostor, který budou večer využívat turisté, přes den zase Pražané.
Odborníci posuzující návrhy na koncertní halu v pražských Holešovicích se rozhodovali od letošního srpna a podle jejich slov jim to dalo pořádně zabrat. „Bylo velmi těžké vybrat, nakonec jsme ale všichni spokojení,“ řekl při představení nejužšího výběru předseda poroty, architekt Michal Sedláček. Vítěz by měl být známý už příští rok na jaře.
Do soutěže se přihlásilo 115 studií z 25 zemí světa. Výběr skončil na patnáctce, pět studií porota oslovila napřímo. Celková dvacítka je nakonec z dvanácti zemí, Češi jsou zastoupení v pěti studiích buď samostatně, nebo v mezinárodní spolupráci. Ve výběru zaznívají jména jako Mecanoo+Chybík+Krištof, Šepka Architekti, Petr Hájek Architekti, Sou Fujimoto Architects nebo JAJA Architects. Přímo oslovená byla studia Diller Scofidio + Renfro, Snøhetta, Ateliers Jean Novel, David Chipperfield Architects a SANAA.