Proměna elektrárny ve svatostánek kultury. V Trutnově se rýsuje nové Centrum současného umění
V květnu 2023 se otevře galerie Epo1. Pro umění zde bude vyhrazeno 3 400 metrů, půjde tak o jednu z největších soukromých uměleckých institucí v Česku.
Trutnovský podnikatel Rudolf Kasper koupil před deseti lety výrobní areál, jehož součástí je historická budova bývalé elektrárny. Původně měla posloužit pro rozšíření výroby Kasperovy strojírenské firmy, jenže nesplňovala potřebné podmínky. S manželkou Renatou se tak rozhodli, že podpoří trutnovskou kulturu a namísto hlučících strojů prostor zaplní současnou tvorbou domácích i zahraničních umělců.
Konverze první poříčské elektrárny z roku 1912 na galerii byla zahájena v zimě 2020. Pětipodlažní objekt od počátku představoval velkou výzvu, ale jak manželé Kasperovi, tak další zúčastnění se shodli na tom, že k němu chtějí přistupovat s respektem a zachovat co možná největší množství původních architektonických prvků, jakož i stávající vybavení a design.
Architektonické řešení má na starost náchodský Atelier Tsunami pod vedením Ing. Jana Řeháka a projektanta Ing. arch. Michala Ježka. Architekti se snažili navázat na industriální genius loci, rozhodli se tak přiznat potrubní rozvody tepla či střešní vazníky. Ze stavebních prvků se podařilo zachovat například původní schodiště, pohledové nýtované ocelové sloupy s probetonováním, část rozrastrovaných oken, světlík a ocelové konstrukce.
Revizí prošly také dva původní jeřáby. Jeden sloužil ještě v době provozu parouhelné elektrárny, druhý je z éry podniku Dukla, který v budově vyráběl nádrže a tlakové nádoby. Oba jsou nyní plně funkční a poslouží k přemisťování tisíce kilogramů vážících soch a dalších uměleckých děl – každý z nich má totiž nosnost deset tun.
„Chtěli jsme pravdivě rozlišit staré a nové. Záměrem však nebyla, stejně jako v celém architektonickém pojetí galerie, exhibice toho nového, ale snoubení původního a soudobého. S pokorou k práci našich předků. A někdy i trochu s odvahou doplnit ke starším architektonickým vrstvám souznějící otisk doby naší,“ dodává Ježek.
Celá výstavní plocha se rozprostře na 3400 čtverečních metrech, bude tak patřit mezi největší soukromé galerie v Česku. Například nedávno otevřený výstavní prostor Kunsthalle situovaný v bývalé Zengerově transformační stanici na pražském Klárově zabírá 1300 metrů čtverečních. Ředitelem nově vznikajícího centra Epo1 je Jan Kunze, básník, muzikant, kurátor a dramaturg, který se v oblasti umění pohybuje téměř tři dekády.