Pronajímání bytu je podle šéfa UlovDomov stále rizikovější. Počet neplatičů stoupl o 34 procent
Z dat služby Ideální nájemce vyplývá, že v průměru 16 % zájemců o pronájem neprojde prověřením rizikovosti. Zároveň se zvyšuje procento neplatičů.
Ředitel UlovDomov.cz Michal Hrbatý
Komentář Michala Hrbatého: Realitní trh zažívá v posledních několika letech třeskuté časy. V roce 2020 se s propuknutím pandemie na chvíli zcela zastavil, kvůli výpadku turistického ruchu výrazně klesly ceny nájmů, pak následovalo období bezprecedentního nakupování nemovitostí, kdy lidé chtěli využít levného financování v podobě dostupných hypoték. Nyní si hypotéku může dovolit jen hrstka lidí, ceny nájemného rostou a s tím bohužel i procento lidí, kteří si nemohou dovolit ho zaplatit. Podle statistik služby Ideální nájemce v lednu počet neplatících podnájemníků meziročně stoupl o 34 procent.
V případě služby Ideální nájemce je řeč o podnájemnících, jelikož je její vzorek tvořen 2 100 byty, které spravuje jejich majitelům. Její statistiky mimo jiné ukazují také to, že počet neplatičů začal růst už na sklonku loňského roku, kdy došlo k meziročnímu zvýšení o 11 procent. V průměru 16 procent zájemců o pronájem navíc nyní neprojde takzvaným prověřením rizikovosti – tedy více než každý šestý má dluhy v některém z šesti českých nebo devíti slovenských rejstříků.
V loňském roce došlo k výraznějšímu zdražení cen nájmů i energií. Za uplynulý rok se tak domácnostem mohly zvýšit náklady na nájem o stovky až tisíce korun dle lokality, rozlohy bytu či nastavení smlouvy. Například v Brně došlo u bytů dispozice 2+kk k meziročnímu růst cen jen o průměrně 672 korun. U dvoupokojových bytů v Praze se však zdražení blížilo průměrně ke třem tisícům korun.
Je třeba však upozornit na to, že byť nájmy v loňském roce narostly, zdražení ve většině měst skončilo pod úrovní inflace. V žádném případě nešlo o skokové zdražení, jako třeba u cen energií, které se některým domácnostem zvedly o více než 100 procent. Ceny nájmů tlačené převisem poptávky po nájemním bydlení však začínají narážet na strop, který je daný reálným rozpočtem domácností.
Ten byl meziročně ponížen zejména o vyšší výdaje na energie a potraviny. V letošním roce proto předpokládáme, že nájmy i nadále porostou, nicméně v pomalejším tempu, než tomu bylo v předchozím roce. Současně vnímáme vyšší riziko podílu neplatících podnájemníků. Ať už těch, kteří se zpozdí s platbou nájmu a energií, anebo dokonce těch, kteří nezaplatí vůbec z důvodu rostoucích životních nákladů nebo nejisté ekonomické situace.
Najít spolehlivého nájemníka tak nemusí být snadné. K obezřetnosti majitelů bytů vybízí i rostoucí míra nezaměstnanosti. Podle posledních údajů Úřadu práce ČR vzrostla nezaměstnanost na 3,9 procenta z prosincových 3,7 procenta. Bez práce je přes 283 tisíc lidí, tedy po téměř pěti letech více, než je volných pracovních míst. Je pravděpodobné, že v dalších měsících bude s ohledem na ekonomickou situaci lidí bez práce přibývat.
Pro majitelé bytů je tak stále relevantnější včas řešit, jak takovým nepříjemným situacím předejít. Mnohé o potenciálním nájemníkovi napoví už to, zda chodí na čas, zvedá telefony a odpovídá na e-maily. Radar na případné komplikace by se měl zapnout také v momentě, kdy se zájemce snaží smlouvat, rozporuje výši kauce nebo majitel úplně nevěří jeho odpovědím na dotazy týkající se zaměstnání či důvodu stěhování se.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsPřed podepsáním smlouvy má majitel k dispozici také celé jméno, datum narození a bydliště zájemce. Díky těmto údajům si ho tak může prověřit nejen na sociálních sítích, ale také v mnoha evidencích a rejstřících. Prostřednictvím služby Ideální nájemce měsíčně prověříme okolo 1 500 osob a tento počet se každým rok zvyšuje.
Více než každý šestý zájemce má nyní záznam v některém z prověřovaných rejstříků. Důležité je ale poznamenat, že účelem tohoto prověřování není zasahování do soukromí jednotlivých nájemníků, ale předcházení nepříjemnostem s neplatiči. Tento princip je zcela standardní v západních zemích a pomáhá pečlivě najít vhodného nájemníka.
Majitel má také možnost požádat zájemce o kontakty na předchozího pronajímatele, případně také zaměstnavatele, s jejichž pomocí může ověřit jeho platební schopnost. Zásadní jsou ale také poslední tři kroky, které je potřeba zkontrolovat před podpisem smlouvy: zda jsou údaje správně vyplněny podle občanského průkazu, zda má nájemník manželku nebo manžela (právo užívání bytu získá i druhý z manželů) a kontrola odcizení průkazu na stránkách ministerstva vnitra.