Pronajímáte byt turistům přes Airbnb nebo dlouhodobě na bydlení? Při placení daní je to zásadní rozdíl
V závěrečném díle naší minisérie Jak na daně se podíváme na zdanění pronájmu nemovitostí.
Koupit si horský apartmán či byt v centru města a po většinu roku jej pronajímat turistům a rekreantům se stalo investičním fenoménem posledních pár let. Ostatně metr čtvereční nově postaveného 2+kk v Krkonoších, na Šumavě či v Krušných horách se cenou už dávno dostal na úroveň Prahy. Jenže pozor – zdanění těchto příjmů podléhá jiným pravidlům, než když pronajímáte nemovitost dlouhodobě.
V závěrečném díle naší minisérie Jak na daně se nejdřív podíváme na tu jednodušší variantu, tedy příjmy z bytu či domu, který pronajímáte trvale. V první řadě záleží, kdo je formálně majitelem nemovitosti. Pokud jste zaměstnanec a vedle mzdy z práce máte ještě příjmy z bytu po rodičích, kde bydlí jiná rodina, tak nepotřebujete ani živnostenský list. Příjem z nájmu se daní 15 procenty, pokud jeho měsíční výše loni nepřesáhla 142 tisíc měsíčně (letos tato částka, oficiálně čtyřnásobek průměrné mzdy, stoupla na necelých 156 tisíc korun). Příjem nad tuto hranici se daní 23 procenty.
V daňovém přiznání je na příjmy z nájmu speciální kolonka. „Pokud nebudeme mít nemovitou věc zařazenou do obchodního majetku, lze se rozhodnout, zda budeme využívat buď paušální, nebo skutečné výdaje. Paušální výdaje činí 30 procent z příjmů z pronájmu. Sociální a zdravotní pojištění se neodvádí. Co se skutečných výdajů týče, patří mezi ně například úroky hypotéky na pořízení nemovitosti, náklady na opravy a na údržbu nebo pojištění nemovitosti,“ říká partner poradenské společnosti V4 Group Michal Jelínek. Jen je třeba připomenout, že paušální 30procentní výdaje se dají aplikovat jen do výše 600 tisíc korun, nad tuto hranici už je třeba vykazovat skutečné výdaje.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs