Propadli bitcoinu a rozjeli největší konferenci v Evropě. Letos se ještě rozroste, lákají bratři Kuchařovi
Druhý ročník konference BTC Prague očekává přes osm tisíc návštěvníků. Do Česka přijedou největší bitcoinové osobnosti z celého světa.
Když kolem roku 2009 vznikal bitcoin, bratři Kuchařovi o něm ještě neměli ani tušení. Pořádně do jeho tajů nahlédli až o mnoho let později. Od té doby je nejznámější kryptoměna nepustila, naopak ji pravidelně nakupují. A co víc – během pár roků se dokázali stát významnými postavami globálního bitcoinového světa. V Praze začali pořádat velkou konferenci BTC Prague, která se stala jednou z nejnavštěvovanějších svého druhu. A letos má být ještě větší.
„Oproti prvnímu ročníku rosteme. Přivítáme přes 8 500 návštěvníků a v expo sekci bude mít svůj stánek na sto firem,“ říká Martin Kuchař, který za vším stojí spolu se svým bratrem Matyášem. Je to vlastně dokonalá dvojice pro pořádání takových akcí, byť kdyby jim někdo před deseti lety řekl, že budou pořádat největší konferenci pro bitcoinové nadšence v Evropě, asi by kroutili hlavou. I proto, že tehdy ještě o kryptosvětě nic nevěděli.
K pořádání akcí ale měli Martin a Matyáš Kuchařovi vždy blízko. Pro známé a přátele vymýšleli oslavy, večírky i zážitkové akce. Sami toho navíc na vlastní kůži zažili mnoho po celém světě. Dnes devětatřicetiletý Martin žil před revolucí v Moskvě, pak několik let ve Finsku. Jeho o pět a půl roku mladší bratr Matyáš zase při studiích na VŠE odjel pracovat na Nový Zéland. Právě tam se poprvé setkal s bitcoinem, když se zúčastnil protestu Occupy Wellington.
Anarcho-kapitalistické a libertariánské hnutí se mu zalíbilo a naplno se do studia bitcoinu pustil během pěti let strávených v Indonésii, kde podnikal v oblasti turismu. K technologiím měli oba bratři blízko. Martin v raných dobách internetu pomáhal v Ostravě budovat a šířit optické kabely, a když v roce 2017 narazil na bitcoin, už ho to také nepustilo. Nezávisle na sobě a poté i společně začali Kuchařovi zkoumat technologickou stránku bitcoinu, ale řešili také širší souvislosti s ním spojené, jako je svoboda a ochrana osobních dat nebo budoucnost peněz.
Nejprve v roce 2020 rozjeli první česko-slovenskou konferenci ze světa bitcoinu s názvem ChainCamp, která přivítala hned při svém prvním ročníku 450 návštěvníků a rychle se z ní stala stálice mezi tuzemskými komunitními akcemi. Už třetí rok se do Ostravy sjelo na dva tisíce účastníků, což z ChainCampu udělalo největší neanglicky mluvící konferenci o bitcoinu na světě. Bratrům Kuchařovým to ale nestačilo. Obzvlášť ve chvíli, kdy o tak velkou akci začali jevit zájem firmy i hosté ze zahraničí.
A tak byly položeny základy konference BTC Prague, jejíž první ročník přilákal do Česka přes 6 500 návštěvníků a 140 spíkrů. „Díky loňskému ročníku jsme světu dokázali, že tady v Česku umíme dělat nadprůměrné akce. Pro bitcoinery je to fajn příležitost se podívat na obrovskou akci a zároveň poznat krásné historické město při jednom výletu,“ říká Martin Kuchař.
Zároveň přiznává, že si úspěšným prvním ročníkem na sebe organizátoři tak trochu ušili bič: „Loni jsme nečekali, že akce bude mít takový velký úspěch, a je vlastně fajn vidět a slyšet pozitivní zpětnou vazbu, avšak dává nám to závazek se letos překonat a doručit lidem ještě více. To je kolikrát výzva, ale moc nás to baví vymýšlet a realizovat.“ Proto bude letošní akce zase o něco větší, aby očekávání naplnila.