Propustil 900 lidí přes Zoom, u soudu hrozil exkolegovi upálením. Vishal Garg svou firmou láká a děsí investory zároveň
Vishal Garg, šéf Better.com
Není na tom nic ceremoniálního ani důstojného. Vishal Garg prostě sedí, tak nějak rozvaleně u kancelářského stolu, před sebou má pár papírů, do kterých občas nahlédne, na sobě vestu. Vypadá to jako běžný konferenční hovor přes Zoom při pátku, ale není: „Vy, kdo jste na tomto callu, patříte k nešťastné skupině lidí, kteří jsou propuštěni. Ihned,“ říká Garg devíti stovkám přihlížejících a pokračuje: „Neříká se mi to snadno, když jsem tohle dělal minule, brečel jsem. Teď budu silnější. Propouštíme, aby firma přežila. Trh se změnil.“ Nakonec se musí poroučet i on.
Několik zaměstnanců, kteří Garga sledovali, si video nahráli a umístili ho na sociální sítě. Včetně svých povzdechů, stesků i pláče kvůli ztrátě zaměstnání. Z nahrávky se tento týden stal virální hit a z muže, který vyhodil 900 lidí přes Zoom během dvou minut bez hnutí brvou, instantní příklad bezcharakterního bídáka.
Šéf a zakladatel firmy Better.com sice následně vydal omluvu, že to od něj bylo necitlivé a že udělal chybu, pachuť ale zůstala. Dozorčí rada firmy ho proto v pátek přiměla, aby si vzal na neurčito volno, protože průšvihů už začalo být moc. Což je něco, nač je třiačtyřicetiletý Garg zvyklý, trable se mu totiž lepí na paty.
Better.com zprostředkovává on-line hypotéky americkým rodinám. Společnost vznikla v roce 2016 a od investorů jako CitiBank, Ally, Goldman Sachs nebo SoftBank dodnes vybrala podle databáze Crunchbase bezmála miliardu dolarů a její tržní ohodnocení se pohybuje kolem osmi miliard dolarů, tedy na úrovni 177 miliard korun.
Samotný Garg, který působí jako CEO firmy, bývá řazen mezi dolarové miliardáře a už nějakou dobu je veřejným tajemství, že se chystá se svým podnikem vstoupit na burzu.
Ačkoli byznys Better.com podle všeho funguje a společnost, která jen loni napůjčovala na bydlení 24 miliard dolarů, roste o stovky procent ročně, nad její budoucností visí pár otazníků. Nebo minimálně nad tou Gargovou – jeho příběh totiž trochu připomíná ten zakladatele WeWorku Adama Neumanna, jehož příběhová bublina splaskla před dvěma lety těsně před úpisem akcií.
Podobnost není daná jen tím, že významným investorem obou firem je fond SoftBank, že vznikly v New Yorku a že oba zakladatelé se do Ameriky přistěhovali (Neumann z Izraele, Garg z Indie).
U WeWorku a jeho zakladatele postupně začala vyplouvat na povrch řada znepokojujících informací o tom, jak kolem sebe budoval kult osobnosti, jak upravoval výsledky hospodaření, jak líčil firmu v mnohem pestřejších barvách. U Garga to je zase proud pochybností o tom, jak poctivý a morální podnikatel to vlastně je. Vyhazov stovek lidí přes Zoom je dalším střípkem v mozaice.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs