Proslulý ostravský mrakodrap dostane nový život. Návrh studia architektky Evy Jiřičné ukazuje obytný dům plný zahrad

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

ostrava-jiricna1

Foto: AI Design

Pohled na část nového mrakodrapu v Ostravě

0Zobrazit komentáře

V 60. letech vznikl v Ostravě 68 metrů vysoký mrakodrap, který dodnes platí za jednu z dominant města. Naneštěstí je kvůli špatnému stavu už sedm let prázdný, nyní ale dostala jasné kontury jeho budoucnost. Ze zastaralé budovy se díky návrhu studia architektů Evy Jiřičné a Petra Vágnera má stát velice zajímavý obytný dům plný zahrad po obvodu.

Ostrava je město s výraznou a dlouhou historií těžkého průmyslu, což se promítá do jejího panoramatu. Ačkoliv se za tyto vlastnosti rozhodně nestydí a například ocelové město Dolní oblast Vítkovice se stalo jedním z jeho kulturních center, je tam i velký prostor pro modernizaci. Centrum města nedaleko Nové radnice je ideální příležitost, jak do Ostravy současné architektonické prvky vnést.

Momentální podoba dvaadvacetipatrové stavby v Ostrčilově ulici má k tomu daleko. Betonový objekt s malými okny a hnědým obložením má plášť obsahující azbest, jeho konstrukce má statické poruchy a nesplňuje ani protipožární bezpečnostní standardy. Už od roku 2013 se proto město potýká s nelehkou otázkou, co s mrakodrapem udělat.

ostrava-jiricna3

Foto: AI Design

Návrh studio AI Design počítá s prostornými balkóny ve všech patrech

Pro vedení Ostravy přesto existuje silná motivace výraznou část jejího panoramatu v nějaké formě zachovat. „Výškový dům v Ostrčilově ulici rozhodně patří ke známým architektonickým dominantám Ostravy a vzdávat se dominant není cesta, kterou bychom volili. Rozhodli jsme se proto zadat zpracování návrhu rekonstrukce objektu studiu proslulé architektky Evy Jiřičné,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura. Jiřičná má ostatně i Řád britského impéria za design.

Vzhledem k existujícím posudkům stavu mrakodrapu nejdříve nebylo vůbec jasné, jaké možnosti se architektům nabídnou. „Do projektu jsme šli s očekáváním, zdali vůbec najdeme cestu, jak budovu rekonstruovat a přitom do ní dostat smysluplné funkce,“ poznamenal Macura. První kroky se tedy obrátily k detailní analýze už zmíněné statiky budovy, požární bezpečnosti a podobně.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ukázalo se, že zásahy budou muset být skutečně velké, ale zároveň představují příležitost být kreativní. Z mrakodrapu je nutné odstranit azbestové panely a postupně ho odstrojit až na skelet. Pak bude možné vytvořit nové schodiště a výtahy splňující všechny bezpečnostní normy. Tím vznikne i prostor pro přidání dalšího patra, kde může být kavárna s terasou a vyhlídkou na město.

Primárním cílem právě představeného návrhu AI Design je zachovat původní účel budovy, ale převést jeho zpracování do současné podoby se zajímavou přidanou hodnotou. „Naším úkolem bylo studovat potenciál existujícího bloku jako pokračování původní ideje – bydlení ve výškových budovách s ohledem na dnešní požadavky na kvalitu, existující regulace, ekologii a životní prostředí,“ dodává Macura.

ostrava-jiricna4

Foto: AI Design

Nízká patra nového mrakodrapu v Ostravě provzdušní velká okna

Právě ekologie je přitom jedním z důvodů, proč mrakodrap rekonstruovat, nikoliv zbourat a nahradit něčím jiným. Ačkoliv by druhá možnost mohla být jednodušší, určitě by byla energeticky mnohem náročnější. Koncept udržitelné architektury se nesmí aplikovat pouze u nových staveb. „Udržitelnost nejsou jen zelené střechy, je to také využití energie a materiálů budovy, která vznikla před desítkami let,“ dodává investiční náměstkyně primátora Ostravy Zuzana Bajgarová.

Ačkoliv stále probíhají analýzy současného stavu třetí nejvyšší stavby ve městě, je už poměrně jisté, že její rekonstrukce proběhne. Výsledná forma by měla nabídnout 76 nově navržených bytů různých velikostí od 1+kk až po exkluzivní mezonetové byty ve vyšších patrech. Vizuálně se budova promění výrazně – od velkých oken po celé výšce až po rozměrné balkóny s množstvím prostoru pro zeleň.

micka

Přečtěte si takéO osudu Pietro Filipi se musí rozhodnout tento týden, říká Michal Mička. Módní značce došly peníze a hledá investoraO osudu Pietro Filipi se musí rozhodnout tento týden, říká Michal Mička. Módní značce došly peníze a hledá investora

Na přelomu ledna a února proběhla diskuze s odborníky, kteří rekonstrukci z většiny schválili. Prostor dostává i široká veřejnost, přičemž relevantní poznámky město i architekti zohlední při vytváření další projektové dokumentace. Začít s pracemi by se mohlo v roce 2023 s předpokládanou cenou 390 milionů korun se zahrnutím nového parkovacího domu s kapacitou do 170 míst. Důležité přitom má být zapojení také soukromého investora.

Přestavba mrakodrapu je jen jedním z několika ambiciózních architektonických projektů, které se v Ostravě připravují. V okolí nákupního centra Nová Karolina má vzniknout mrakodrap Ostrava Tower dosahující výšky až 238 metrů. Zajímavou novou podobu pak za 1,5 miliardy korun dostane i koncertní hala plánovaná kolem stávajícího Domu kultury.

ostrava-jiricna5

Foto: AI Design

23 pater s vyhlídkovou kavárnou nahoře

ostrava-jiricna2

Foto: AI Design

Nová podoba ostravského mrakodrapu

V Buchlovských horách vyrostl netradiční dům, který má zdi z konopného betonu a vytápí se těžbou kryptoměn

buchlovsky-dum_1

Foto: BoysPlayNice

Dům se nachází v obklopení přírody, nejbližší sousedé jsou více než kilometr vzdáleni

0Zobrazit komentáře

Na louce obklopené lesy a potoky Buchlovských hor stojí dům s rozkvetlou střechou, v němž po celý rok žije spokojená rodina. O teplo se tam stará těžba kryptoměn a zdi jsou tvořeny konopím a betonem. Mohlo by to znít jako začátek pohádky pro 21. století, ve skutečnosti ale jde o realizaci domu s názvem LO, za kterým stojí architektka Lina Bellovičová.

Nebyla v tom sama. K projektu přizvala tesaře Martina Kohoutka, podlaháře ze společnosti Qualibau, a další, se kterými během roku a půl zrealizovala dům, jenž má evokovat dva kameny překryté dalším plochým kamenem. Na návrhu pracovala přibližně půl roku, přičemž zadavatelem stavby byl majitel bývalého kempu, poblíž kterého celý objekt vyrostl.

Jelikož se majitel rozhodl netradiční objekt využívat celoročně, znamenalo to vybrat takové materiály, které by odolaly horku i mrazu. Vůbec nejzajímavějším se stal tzv. konopný beton. „Jedná se o přírodní stavební materiál s dlouholetou tradicí, která byla přerušena, avšak nyní je snaha o její navrácení,“ vysvětluje architekta Lina Bellovičová.

„Materiál je odolný proti škůdcům, plísním a při petrifikaci dochází ke spalování CO2. Výhodou je ekologie i možnost realizace svépomocí a cena materiálu je rovna cihle. Kdyby se na pozemku domu nejdříve vysadilo pole technického konopí, potom se sklidilo, zpracovalo pazdeří a postavil se z něj dům, byl by to ideální stav,“ dodává autorka projektu, v němž našly uplatnění i hliněné omítky či omyvatelné plochy z marockého štuku.

dum-lo1

Foto: BoysPlayNice

Spojení s přírodou bylo základním kamenem celého projektu

dum-lo6

Foto: BoysPlayNice

Realizace návrhu architektky Liny Bellovičové

I se sklepem dům zabírá 160 metrů čtverečních, přičemž v přízemí se nachází dvě ložnice, koupelna a kuchyň. To vše v doprovodu velkoformátových oken, které lze zasunout do předstěny v interiéru, díky čemuž se bezbariérově propojí exteriér s interiérem.

„Z touhy klienta trávit venku co nejvíce času i za deště má dům terasu schovanou pod střechou po celém svém obvodu. Střecha je pokrytá zeleným kobercem, aby co nejlépe splýval s přírodou a byl izolován. Je navržen tak, aby byl maximálně využit jeho prostor a aby minimálně narušoval okolní přírodu svou přítomností. Postupem času by rád srostl s okolím,“ nastiňuje budoucnost Bellovičová.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V suterénu domu je fotokomora, technická i společenská místnost a sklad. O vytápění se stará několik grafických karet, prostřednictvím kterých se v domě těží kryptoměny vyplácené do bitcoinu. Celý těžební mining systém je ale potřeba nějakým způsobem ochlazovat, a proto je k dispozici vodní chlazení, přičemž ohřátá voda se využívá k vytápění anhydritové podlahy. „Technologie byla vymyšlena klientovým bratrem a jeho kamarádem,“ dodává Bellovičová.

Podobných prvků je v domě daleko více. Samotný objekt pracuje se systémem chytrého domu, takže se dá řada jeho funkcí ovládat z telefonu. Stěny mezi místnostmi tvoří vysoké skříně, které nabízejí dostatek prostoru pro uložení všeho, co je v domácnosti zapotřebí. Najdeme v nich pračku, sušičku, úklidové potřeby, drogerii, ručníky či shoz na prádlo do sklepa.

dum-lo2

Foto: Ateliér Lina Bellovičová

Hlavní prostor domu s kuchyní a jídelním stolem

dum-lo10

Foto: Ateliér Lina Bellovičová

Skříně i linka jsou pro dům vyráběny na míru

Skříně v kuchyni pak ukrývají například kávovar, lednici s mrazákem a je do nich zasazena i trouba. Zbytek kuchyňské linky je vyroben na míru z válcované oceli, přičemž se na výrobě podílel sám majitel objektu a jeho kamarád. Na míru je vyrobena i velká betonová vana, kterou majitelé zvolili, protože společné koupání má v rodině tradici.

„A to máte vidět, když se sejde více dětí!“ dodává s úsměvem Bellovičová. Stejně jako v koupelně jsou nepřehlédnutelným prvkem každé místnosti v domě velká okna, která zajišťují co možná největší kontakt s okolní přírodou, přičemž byl pečlivě vybírán i výhled z nich.

branislav-sotak

Přečtěte si takéProč investoři z Redditu revoltují proti Wall Street a ženou vzhůru akcie GameStopu? Fascinující dění očima analytika z PatrieProč investoři z Redditu revoltují proti Wall Street a ženou vzhůru akcie GameStopu? Fascinující dění očima analytika z Patrie

Do budoucna by se měly stát součástí projektu také solární panely, které v původní realizaci nebyly prioritou, ale měly by být umístěny na drobnější stavbu v blízkosti domu. Coby zdroj vody slouží dvě studně, snahou autorky projektu ale původně bylo implementovat i systém kolekce dešťové vody, což se po dohodě se zadavatelem neuskutečnilo.

Celkové náklady na realizaci objektu se pohybují okolo pěti milionů korun a stavba primárně slouží jako rodinný dům. Později bude ale využíván pro rekreaci a ve finále se stane sídlem pro strávení příjemného důchodu v náručí přírody.

dum-lo8

Foto: BoysPlayNice

Koupelna s velkou vanou

dum-lo9

Foto: BoysPlayNice

Stěny domu jsou zároveň úložným prostorem

dum-lo11

Foto: Ateliér Lina Bellovičová

Dům se nachází v obklopení přírody. Nejbližší sousedé jsou vzdáleni více než 1 kilometr

Aktualizace 4. 2. 8:00: V článku byly upřesněny informace týkající se těžby kryptoměn vyplácených do bitcoinu.