První český mezistátní převoz srdce zachránil pětiletou holčičku. Bijící nezmražený orgán dorazil ze Slovenska
Lékařům se podařilo transplantovat muži srdce z prasete. Ten po dvou měsících zemřel
Čtyři hodiny utečou jako voda. Zvlášť pokud máte tento čas využít k převozu srdce od jednoho člověka k druhému. Díky speciální metodě mají lékaři nyní v podobných situacích hodin i dvakrát tolik. Srdce převážejí nezmražené, bijící – a také s oxygenerátorem, který ho okysličuje. Na konci roku se díky tomu podařilo zachránit život pětileté holčičce.
Speciální přístroj OCS Heart využívá metody bijícího srdce a v zásadě funguje jako mimotělní oběh. V pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) ho používají už od podzimu roku 2019. Důvod je právě prodloužení doby, po kterou je možné orgán převážet. Na konci loňského roku mohlo vůbec poprvé dojít k mezistátnímu převozu, srdce pro malou pacientku se převáželo ze Slovenska.
„Často může transplantaci znemožnit dlouhý transportní čas k příjemci z hlediska geografické vzdálenosti. Nicméně v těchto případech už máme naštěstí řešení pomocí transportu izolovaného bijícího srdce, kdy můžeme přepravovat tento životně důležitý orgán i při transportní vzdálenosti kolem deseti hodin,“ uvedl dříve pro CzechCrunch přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM Ivan Netuka.
K úspěšné operaci došlo na konci loňského roku a spolupracoval na ní IKEM a Fakultní nemocnice v Motole. Asistovala i armáda, která pomohla se samotným převozem. Speciální přístroj dodala Kapka naděje a Shell. A zachránil dohromady už sedm lidí. To ale neznamená, že by byla metoda použitelná pro všechny případy. V případě malé holčičky to ale mělo smysl, protože kdyby na převoz lékaři srdce zmrazili, pravděpodobně by po cestě selhalo.