První cestující se mají elektrickými taxíky Volocopter proletět již za tři roky. Letenka bude stát 8 tisíc korun

volocopter-singapur

Foto: Volocopter

Elektrický letoun Volocopter s vertikálním vzletem a přistáním

0Zobrazit komentáře

Žádné troubení klaksonů, žádné čekání v zácpách, jen příjemné klouzání vzduchem s nádherným výhledem na čtvrť Marina Bay – tak by měla vypadat doprava po Singapuru již za tři roky. Postarat by se o ni měl německý startup Volocopter, který již zahájil prodej lístků na první lety.

Pokud se Volocopteru podaří dostát tohoto závazku, měla by se asijská metropole stát prvním místem, ve kterém bude možné využít dopravu elektrickým letounem s vertikálním vzletem a přistání pod jeho značkou. Stačí k tomu jen schválení od příslušných singapurských a evropských úřadů.

Bylo to právě v Singapuru, kde se uskutečnil první ukázkový let Volocopteru a také zde vyrostla ukázka infrastruktury, kterou bude německá firma pro své lety využívat. A nad místní částí Marina Bay bude spuštěna i oficiálně první stálá trasa, na které bude firma přepravovat pasažéry.

Důvodem, proč se Volocopter rozhodl právě pro Singapur, a ne například pro některé z domácích německých měst, jsou příznivější regulační pravidla, která jsou s ohledem na tento program o něco vstřícnější. To je také důvod, proč většina aktivit Volocopteru již dříve probíhala na jihu Malajského poloostrova.

volocopter1

Foto: Volocopter

Volocopter patří mezi nejprogresivnější startupy na scéně vzdušné mobility

Celému projektu létajících taxíků, a zejména jeho futuristické stránce, nahrává i fakt, že Singapur aktuálně platí za jednu z nejpokrokovějších metropolí, která je sídlem řady společností operujících v klíčových oblastech pro projekt Volocopteru. Generální ředitel startupu Florian Reuter v tiskové zprávě zmínil především projekty na poli výzkumu a vývoje baterií, materiálů a autonomie.

Singapurské lety by si měl vzít na starost tým čítající 50 pilotů, inženýrů a provozních specialistů, kteří budou zajišťovat provoz celé dopravní služby. Zpočátku budou lety určeny pouze pro jednoho pasažéra, kterému bude dělat doprovod pilot. Pokud půjde vše hladce, měla by se časem kapacita navýšit na dva pasažéry, a to v momentě, kdy bude mít Volocopter v rukou schválení pro autonomní provoz letounů.

Letenky na první lety jsou již v nabídce. Cena zhruba patnáctiminutového zážitku vychází na 300 eur, tedy zhruba 8 tisíc korun. Podle Volocopteru by však měla cena letenek v budoucnu výrazně klesat, jakmile bude provozováno více linek. Ty by se navíc neměly omezovat jen na samotné město, ale mohly by pasažéry dostat i za hranice státu, případně na některý z ostrovů, které pod tento městský stát patří.

voloport-volocopter3

Foto: Volocopter

Prototyp městského letiště Voloport pro elektrické letouny s kolmým vzletem

Nyní ovšem záleží vše na tom, zda Volocopter získá souhlas k provozu letounů od Singapurského úřadu pro civilní letectví, ke kterému by chtěl přidat také povolení od Agentury Evropské unie pro bezpečnost letectví. Proto před společností stojí ještě řada komplexních testů, letových zkoušek a certifikací.

cyberpunk-2077-5-7

Přečtěte si takéNejočekávanější hra roku je tady. Cyberpunk 2077 ohromí svým propracovaným světem a spletitým dějemNejočekávanější hra roku je tady. Cyberpunk 2077 ohromí svým propracovaným světem a spletitým dějem

Datum zahájení provozu vzdušných taxíků od Volocopteru se shoduje s plánem startupu Joby Aviation, který nově přijal pod svá křídla divizi létajících taxíků společnosti Uber. Joby chce svou službu zahájit taktéž v roce 2023, ovšem v jeho případě není startovací destinace prozatím známá.

Volocopter se již nyní označuje za vládce vzdušné mobility v asijském regionu. Zapomínat bychom však neměli ani startup EHang, který v nedávné době jasně demonstroval, že jeho elektrický letoun EHang 216 dokáže strojům od Volocopteru obstojně konkurovat.