První neživý poslíček s pizzou. V ulicích Houstonu začne rozvážet jídlo autonomní vozítko startupu Nuro
Pokud dnes 19. století nazýváme jako století páry, dost možná se jednou bude o 21. století hovořit jako o století autonomie. Ta totiž začíná pomalu pronikat do nejrůznějších sfér našeho života a brzy se stane jeho zcela běžnou součástí. Že se budeme s autonomními stroji setkávat stále častěji, dokazuje i čerstvé rozhodnutí amerického Národního úřadu bezpečnosti dálničního provozu a Ministerstva dopravy, které udělily zelenou autonomnímu vozítku obstarávající rozvážky pizzy či nákupů.
Nastavit stroji jasná pravidla a nechat jej žít svým vlastním životem, představa, která ještě před padesáti lety budila spíše úsměv, se dnes stává realitou. Autonomní stroje začnou přebírat řadu funkcí, které až doposud mohl díky své inteligenci vykonávat pouze lidský pracovník.
Od výroby, kde se roboti ve velkém používají již nyní, přes služby až po zajišťování ochrany a bezpečnosti – tam všude bude časem lidský faktor nadbytečným luxusem, který bude postupně nahrazován levnější, výkonnější a často i preciznější umělou inteligencí.
Její schopnosti začnou být již brzy testovány v ulicích Houstonu, kde si tamní obyvatelé budou muset zvyknout na nového poslíčka v podobě autonomního vozítka R2 startupu Nuro. Ten byl založen v roce 2016 dvojicí inženýrů, kteří dříve působili v Googlu u projektu jeho autonomního vozu. Startup se před rokem dočkal výrazné investice od gigantu SoftBank ve výši 21,5 miliardy korun, která mu výrazně pomohla urychlit vývoj vozu.
Pět tisíc vozítek v ulicích
R2 je nízkorychlostní autonomní elektrické vozidlo s dvojicí racčích dveří, které bylo koncipováno tak, aby co nejlépe odpovídalo potřebám restaurací a obchodů s potravinami. Ty jej mohou využívat pro rozvážku svých produktů, které se ukládají do úložných prostor na boku automobilu. Vnitřní teplota prostoru je regulovatelná, díky čemuž je udržována co možná nejvyšší čerstvost rozvážených potravin a baterie vozu je uzpůsobena pro celodenní provoz.