První recenze Napoleona chválí. Historický spektákl od Ridleyho Scotta diváky překvapí i ohromí
Za týden do kin dorazí historický velkofilm Napoleon od režiséra Gladiátora. Diváci se mohou těšit na velkolepé bitvy, ale také vztahové drama.
Blíží se konec kalendářního i filmového roku, a s tím rychle přichází také jeden z jeho možných vrcholů. Už za týden se na velkých plátnech v Česku představí novinka režiséra Gladiátora Ridleyho Scotta, historický velkofilm Napoleon o životě a vojenské kariéře slavného vojevůdce. V zahraničních médiích teď začaly vycházet první recenze. A byť místy prezentují poněkud smíšené názory, obecně slibují, že diváci se mohou těšit na akcí nabitou, na působivost spíš než historickou přesnost zaměřenou podívanou.
Napoleon začíná v první polovině 90. let 18. století, v době obléhání Toulonu. Právě to se stalo prvním významnějším vojenským úspěchem tehdy ještě mladičkého Napoleona Bonaparteho, který se v minulých letech už prokázal jako velice dobrý voják a dotáhnul to až na rank kapitána ve francouzské armádě. V následujících letech rychle stoupal vojenskou hierarchií s tím, jak hromadil vyhrané bitvy.
Jeho ambice ale sahaly mnohem dále. Necítil se být jen skvělým válečným stratégem, ale vyvoleným člověkem, kterému je souzeno dosáhnout velkých věcí. Takové myšlení ho dostalo až do role francouzského císaře, na něhož se po zorganizování převratu v zemi sám korunoval. Toto období, stejně jako to, co mu následovalo, představuje hlavní část Scottova filmu. Důležitou roli ale hraje také Napoleonův vztah s milenkou a později ženou, Joséphine de Beauharnais.
Podle prvních zahraničních recenzí Scott, respektive scenárista David Scarpa, v 157 minut dlouhém Napoleonovi dává Joséphine poměrně mnoho prostoru. Právě kontrast mezi tím, jak se Bonaparte orientoval na bitevním poli a jak naopak selhával v milostném životě, je jedním z těžišť snímku. Nemalá část diváků si ovšem jistě nejvíce zapamatuje ztvárnění šestice bitev, v nichž Bonaparte velel.
V tomto ohledu kritici podotýkají, že by diváci od filmu neměli očekávat přílišné dbaní na historickou přenost – ať už jde o kostýmy nebo detaily z bitevních polí, zpracovat je co nejvěrněji nebylo primárním cílem filmařů. Internet už dříve obletělo video z TikToku, v němž historik Dan Snow kritizoval, že vojevůdce nikdy nestřílel na pyramidy nebo že Marie Antoinetta při popravě jednak neměla dlouhé načechrané vlasy, jednak její smrti Napoleon určitě nepřihlížel.