První školní den bývá plný radosti, ale i stresu a nehod. Ať jdou rodiče později do práce, navrhlo Volvo

K iniciativě se mohou hlásit další společnosti, vedle Volva nechají své zaměstnance dojít 2. září později do práce desítky firem.

Luboš KrečLuboš Kreč

dite

Foto: Volvo Cars

Bezpečnost dětí u silnice bývá problém

Odpověď na otázku, s čím si člověk spojuje první školní den, se bude lišit podle toho, kdo je respondentem. Pro děti to nejspíš bude veselý den, kdy se pěkně obléknou a vyrazí na hodinu, možná dvě do školy. Ale pro rodiče? Pro ty to bude spíš symbol stresu: Budeme tam včas? Najde náš prvňák svou třídu? A kam s ním po deváté hodině půjdeme? Volvo nyní přišlo s ideou, jak rodičům 2. září, kdy letos škola začíná, aspoň trochu ulevit.

Září je obecně dlouhodobě nad průměrem v počtu nehod, které se na silnicích v měsíci odehrají. Podle dat organizace Centrum dopravního výzkumu se loni v září stalo celkem 8 172 nehod, přičemž celoroční měsíční průměr je 7 900. Zároveň v září vždy výrazně přibude srážek, v nichž figurují děti do 14 let, a to buď jako chodci na přechodech, nebo jako spolujezdci.

Centrum dopravního výzkumu zároveň ve svých statistikách ukazuje, že právě ranní špička mezi sedmou a osmou hodinou, kdy rodiče rozváží děti do škol a zároveň pospíchají do práce, je kritickým časem – víc kolizí se v průměru stává už jen mezi 15. a 16. hodinou.

Aspoň částečně s tím chce pohnout projekt, který má i svou webovou podobu na adrese www.2zari.cz a za nímž stojí česká pobočka automobilky Volvo Cars. Jedním z cílů kampaně je výzva zaměstnavatelům, aby dovolili svým lidem přijít 2. září do práce o něco později. Už loni Volvo globálně rozjelo projekt For Life, který si klade za cíl pomáhat bezpečnosti lidí i planety, jehož součástí je také nadační fond.

„V naší společnosti jsou pro nás lidé na prvním místě, a proto chceme rodičům i dětem dopřát dostatek času pro klidný první školní den a na bezpečný doprovod dětí do školy. Cílem je inspirovat i další zaměstnavatele, aby dovolili svým zaměstnancům přijít 2. září do práce o trochu později, ale v klidu a bezpečně,“ vysvětluje tisková mluvčí Volva Petra Doležalová.

Švédský výrobce prémiových osobních vozů je pověstný svým důrazem na bezpečnost. Historicky patřil k průkopníkům bezpečnostních pásů a jeho konstruktér Nils Bohlin si v roce 1959 nechal patentovat tříbodový systém pásů, jak jej dnes známe z většiny aut. Volvo s oblibou říká, že málokdo zachránil tolik lidských životů jako tento širší veřejnosti málo známý strojní inženýr.

Nejde ale jen o pásy. Automobilka do svých modelů včetně nejnovějších elektrovozů, tedy obřího sedmimístného SUV EX90 či o poznání menšího městského crossoveru EX30, zavádí průběžně inovace, kterými se snaží předcházet dopravním nehodám.

Inteligentní systém poháněný speciálním algoritmem proto ve volvech například sleduje koncentraci očí a upozorní řidiče, pokud je unavený či nedává pozor. Nové vozy EX30 a EX90 hlídají, aby při vystupování z auta nedošlo ke sražení projíždějícího cyklisty. U EX90 zase senzory stráží, aby v autě nezůstalo spící dítě či pes. Volvo také patří k průkopníkům vývoje dětských sedaček, v roce 1999 se mimo jiné podílelo na mezinárodním standardu úchytů známém jako ISOFIX a dnes nabízí vlastní ucelenou řadu speciálních dětských sedaček, na které do konce září nabízí slevu 20 procent.

Když je řeč o bezpečnosti dětí v autech, tak září není nadprůměrné jen v celkovém počtu nehod, ale i v počtu nehod, při nichž děti utrpí vážné zranění. Ministr vnitra Vít Rakušan se loni nechal slyšet, že 17 procent z nich se odehraje v situaci, kdy dítě přechází přes přechod u školy. „Rodiče by měli svým dětem připomínat, že jsou v kterékoliv roli účastníky silničního provozu a že je nutné být obezřetný a dodržovat pravidla, která pro daný typ účastníka platí,“ zdůrazňuje Jan Polák z organizace Bezpečně na silnicích.

Fenoménu dopravní (ne)bezpečnosti v okolí škol se věnuje také nezisková organizace Pěšky městem, která si loni nechala zpracovat na toto téma výzkum veřejného mínění, jehož se zúčastnilo 1 700 lidí. Vyšlo z něj, že 27 procent z nich by si u škol přálo bezpečnější přechody pro chodce a pro 23 procent rodičů by bylo na místě omezit automobilovou dopravu v bezprostředním okolí školy.

volvo-hp

Přečtěte si takéMalé velké Volvo EX30 aneb Polární záře a džíny v kabiněMalé velké Volvo EX30 aneb Polární záře a džíny v kabině, cena pod milion a stovka za 3,6 sekundy

Z údajů, které Pěšky městem shromáždilo a které pokrývaly roky 2016 až 2022, byla nejhorší situace v okresech Kladno a Prostějov. Podíl nehod ve vzdálenosti do 200 metrů od základních škol se tam na celkovém množství kolizí podílel 24, respektive 25 procenty. Nejlépe z šetření naopak vyšlo Ústí nad Labem s podílem pod šest procent.

Otázkou je, proč vlastně k nehodám dochází a co je jejich nejčastější příčinou. Dopravní psycholožka Martina Kopečková na dopravní platformě 4trans uvádí stres jako klíčový důvod, který způsobuje dnes – tedy v době, kdy auta jsou chytřejší a bezpečnější – nejvíce problémů.

„Prvním krokem ke zvládnutí stresu je uvědomit si, co nás vlastně stresuje. Mohou to být různé věci. Pro někoho je stresující náledí a sníh, pro jiného bezohlednost jiných řidičů, pro další třeba hustota provozu, dlouhé cesty, noční jízdy a tak dále. Pokud bych měla zobecnit, pak nejčastějším zdrojem stresu pro většinu řidičů je v dnešní době časový tlak,“ říká Kopečková a dodává: „Časovému stresu lze předcházet dobrým plánováním. Základem je vyjet včas, trasu dobře naplánovat a mít přiměřenou časovou rezervu na nečekané komplikace. Řidič nemůže ovlivnit dopravní situaci a podmínky provozu, nezbývá mu tedy nic jiného než pracovat se svou myslí.“

A právě aby stresu bylo pro rodiče ráno 2. září co nejméně, spouští Volvo kampaň, která je ale určená i dalším firmám. Ti, kdo se budou chtít k iniciativě připojit, se mohou registrovat na internetových stránkách, kde se pak objeví i jejich logo. V první fázi se k projektu přihlásily tři desítky společností. Volvo k tomu připravilo i omluvenky (vlastně volvomluvenky), které mohou rodiče přinést do práce. Jejich pomyslnými autory jsou samozřejmě děti.

CC Native

Partnerem článku je Volvo Cars

Rozdíl teplot maximálně 5 stupňů a nebát se větrat. Jak vyzrát na klimatizování auta v letním pařáku?

Mít v autě 20 stupňů, zatímco venku jsou tropy, není ten nejlepší způsob, jak používat klimatizaci. Tu bychom navíc měli zapínat celoročně.

ac1

Foto: Midjourney

Jaké platí zásady při používání klimatizace v horkých letních dnech?

0Zobrazit komentáře

Když je venkovní teplota přes 30 stupňů, může se vnitřek vašeho auta na přímém slunci během jedné hodiny rozpálit tak, že v něm sotva vydržíte. V takovém momentě je samozřejmě nejlepším řešením zapnout klimatizaci, která vytvoří příjemný chládek. Její používání má ale své zásady a jejich nedodržování může způsobit zdravotní problémy, únavu, ale i technické komplikace na vozidle. Čemu byste se tedy měli vyhnout?

Zaprvé – klimatizaci není nutné zapínat vždy, zvláště pokud jedete jen kratší trasu nebo často zastavujete. V takovém případě zvládnou auto efektivně ochladit i pořádně otevřená okna. Klimatizace funguje nejlépe až při rychlejších otáčkách motoru, zapnout ji tak dává smysl při delších cestách a ve vyšších rychlostech.

Pozor byste taky měli dávat na to, abyste v autě nevytvářeli příliš velký teplotní rozdíl oproti prostředí venku. Když to uděláte, riskujete zánět dýchacích cest, ale také bolesti hlavy a další obtíže. V ideálním případě je dobré nechat auto před cestou vyvětrat otevřenými okénky či dveřmi. Během toho klimatizaci zapněte na nejnižší teplotu a chvilku počkejte, ideálně mimo automobil. Následně vyjeďte, ale klimatizaci nastavte na úroveň, která je nižší maximálně o pět stupňů oproti venkovní teplotě.

Klimatizace je běžnou součástí každého vozu. Zejména ve vedrech se však hodí ji umět ovládat

Samozřejmě mohou nastat scénáře, kdy je venku třeba 32 stupňů, což by znamenalo udržovat uvnitř přibližně 27 stupňů, což není úplně komfortní. V takovém případě je dobré teplotu v kabině snižovat postupně a pomalu ji zvyšovat na onen pětistupňový rozdíl před vystoupením.

Pořád platí, že při používání klimatizace by měla být zavřená okna, občas je ale potřeba vzduch v autě vyměnit jednorázovým vyvětráním. Klimatizace ho totiž vysušuje a suchý vzduch způsobuje podráždění dýchacích cest či kůže a řidiči jsou v něm náchylnější k únavě. Prudkým jednorázovým vyvětráním tak do auta dostanete chybějící vlhkost a můžete pokračovat v cestě.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Klimatizace ovšem není jen letní záležitostí. Aspoň na chvíli byste ji měli pouštět celoročně, už jen proto, abyste zachovali její správný chod. Její kompresor je totiž nutné promazávat mazivem, které je obsaženo v chladicí směsi. Když ji půl roku nepoužijete a pak najednou kompresor sepne naplno, hrozí, že pojede na sucho a zničí se. Proto se doporučuje zapínat klimatizaci ideálně jednou za dva týdny, nechat ji běžet několik minut a pak ji klidně zase vypnout.

Stejně tak je důležitý pravidelný servis, tedy doplňování chladicího média, a také čištění. V celém systému se totiž usazují nečistoty a vznikají plísně, které se začnou v autě po zapnutí klimatizace vířit. Čištění se doporučuje provést vždy jednou ročně.