Oborová zdravotní pojišťovna spustila v Česku program pro dálkové měření těhotenské cukrovky přes mobil
Dálkový přenos lékařských informací od pacienta k doktorovi prostřednictvím telekomunikačních a informačních technologií, obecně nazývaný jako telemedicína je věc, do které se i Čechách v posledních letech začíná pouštět nejen řada startupů, ale postupně i klasické instituce.
Například včera se totiž do tohoto rostoucího oboru oficiálně vložila i Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) prostřednictvím svého programu pro dálkové měření těhotenské cukrovky.
Program, který nese označení DiaBetty, a který bude klientkám Oborové zdravotní pojišťovny proplácen, má poměrně přímočarý cíl a to měřit hladinu cukru v krvi u těhotných žen a nasbíraná data pomocí dedikované mobilní aplikace, která je založena na české platformě InspectLife, a obdrženého glukometru, sdílet s diabetologem z pohodlí domova bez nutných preventivních prohlídek.
„DiaBetty představuje zásadní krok směrem k tomu, co bude do několika let medicínským standardem. Je to první program svého druhu v České republice, který není jen omezeným pilotním testem, ale plnohodnotným telemedicínským preventivním programem poskytovaným zdravotní pojišťovnou. Vzdálený monitoring výrazně zvyšuje pohodlí pacientek, zkvalitňuje léčbu a tím pádem v neposlední řadě snižuje celkové náklady léčby, zejména při výskytu komplikací při porodu,“ říká generální ředitel OZP, Radovan Kouřil,
Jak to funguje?
Celý proces začíná návštěvou diabetologa, která se sjedná skrze asistenční službu OZP prostřednictvím takzvané VITAKARTY (klientský systém). Klientka obdrží domácí glukometr a nainstaluje si do svého smartphonu příslušnou aplikaci. Poté – alespoň podle slov Jiřího Potůčka, předsedy správní rady Institutu pro podporu elektronizace zdravotnictví – bude zaškolena a poslána domů s tím, že se s lékařem může kdykoliv pomocí aplikace spojit a řešit potenciální problémy.
Tato metoda přináší pro pacienty mnoho výhod. Patrně tím nejzásadnějším je jednoduché sdílení s lékařem, což potvrzuje i Milan Kvapil, předseda DAČR a přednosta Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol. Dotyčná se nemusí učit správné interpretaci výsledků testů a také nemusí sama vědět co a kdy dělat. Od toho je tady diabetolog, který případné problémy (špatná glykémie) včas zachytí a následně pacientku informuje o dalším postupu. Díky této technologii odpadá i časté cestování do ordinace.
U těhotenské cukrovky to zdaleka nekončí
Vedení Oborové zdravotní pojišťovny se nechalo slyšet, že v co nejbližší době bude poskytovat i další telemedicínské nástroje. Zatím však není jisté, na jaké typy onemocnění se budou nástroje, které by mohly čerpat například i data ze senzorů smartphonů a chytrých hodinek a přenášet je přímo do VITAKARTY, zaměřovat.