Půjčení automobilu v zahraničí je kličkováním mezi pastmi na turisty. Na co všechno si dát pozor?
Drahý typ pojištění, špatná platební karta i prázdná nádrž, to všechno jsou důležité věci, na které je nutné během výpůjčky vozu dávat pozor.
Zatímco pro někoho splňuje nekonečné lenošení na pláži představu ideální dovolené, mnozí chtějí svůj volný čas trávit více aktivně, ideálně poznáváním místa, kde dovolenou tráví. K tomu je ovšem nutné být co nejvíce mobilní, zvláště, pokud cestujete na vlastní pěst. Mobilitu lze řešit místní hromadnou dopravou, vlaky, autobusy či zapůjčením skútrů, ovšem na většině míst planety se k tomu nejlépe hodí automobil. Na první pohled jednoduchá věc však může být spojena s celou řadou nepříjemných překvapení, a to nejen na druhém konci světa. Kdo není připravený, může narazit na problém i při výpůjčkách v Evropě.
Jako by to bylo včera, co jsem v Seville stál na recepci jednoho z hotelů, která zároveň fungovala jako kancelář místní autopůjčovny. Při skládání takzvaného depozitu, tedy částky, která je po dobu výpůjčky vozu blokována na kartě, jsme narazili na problém, že nejsem držitelem kreditní, ale pouze debetní karty. Výsledkem byla výpůjčka o několik desítek eur dražší, než bylo původně v plánu. Z mé strany se jednalo o základní chybu, které se může člověk při půjčování vozu dopustit. Bohužel však není jediná.
Možností, jak si půjčit auto, je dnes hned několik. Ve větších městech k tomu můžete využít například relativně pohodlné carsharingové služby. Ty ovšem nejsou dostupné všude – a ne vždy se finančně vyplatí. Z cenového hlediska bývá nejlepší vozidlo půjčit v autopůjčovně a zarezervovat ho přes některý z vyhledávačů, ideálně s dostatečným předstihem. Ten zaručí nejen širší nabídku automobilů, ale také možnost narazit na výhodnější cenovou nabídku. Mezi vyhledávači lze doporučit například Rentalcars.com. Z uživatelského hlediska je jednoduchý, přehledný a nabízí vše důležité, co při půjčení vozu v cizině potřebujete.
Ve vyhledávači si jen stačí nastavit potřebné parametry, tedy kde, od kdy, do kdy a na jak dlouho vůz potřebujete. A pak se již probírat nabídkami jednotlivých autopůjčoven. Hledat však můžete i přímo na webech jednotlivých půjčoven, což je ovšem o něco zdlouhavější varianta.
Cena není vše
V ideálním případě je dobré nabídky vyhledávačů a autopůjčoven porovnávat. Někde může nabídnout lepší cenu vyhledávač. Na místech s vysokým či naopak nízkým počtem turistů může mít však lepší nabídku přímo sama půjčovna.
Porovnávejte také nabídky půjčoven na letištích a ve městě. Pobočky přímo na letištích mohou mít cenu pronájmu i o několik desítek procent vyšší než ty ve městě. Spoléhají totiž na to, že cestující chtějí hned po příletu nasednout do automobilu a cestovat pohodlně po vlastní ose. Jedna cesta veřejnou dopravou z letiště však může pomoci relativně dost ušetřit.
Ceny vozů samozřejmě ovlivňuje celá řada dalších faktorů. Ať už se jedná o typ auta či dobu výpůjčky, kdy platí, že čím delší doba výpůjčky je, tím je cena nižší. Záleží ale i na ročním období. Například na azorském São Miguelu jsme v lednu platili za zapůjčení Škody Citigo přibližně 120 korun na den, během letní sezóny je ovšem nutné počítat s cenami okolo tisíce korun na den za nejmenší vozy.
Cena by ovšem neměla být vždy jediným kritériem výběru. Podobně jako jinde, i zde platí, že skutečně nízké nabídky mají řadu háčků, díky kterým se může výpůjčka ve finále prodražit. Vždy je dobré pročíst si recenze zákazníků a nenechat se „odrbat“. Některé společnosti totiž rády půjčují vozy levně, ale při jejich vracení si naúčtují vysoké poplatky za úklid znečištěného interiéru či opravu škod, které jste ani neudělali. Nebo započtou i další služby.
Hlavně vše dobře pročíst
Proto je při provádění objednávky vždy velmi důležité dobře nastudovat podmínky výpůjčky. Ze všeho nejvíc by vás měly zajímat řádky spojené s pojištěním vozu, spoluúčastí a depozitem. Pojištění si lze sjednat přes třetí stranu, v případě objednávky přes vyhledávač rovnou tam, případně u některé z pojišťoven. Lze využít i služeb Revolutu. Ve všech případech je ovšem nutné počítat s o něco komplikovanějším papírováním, pokud dojde ke karambolu. Tomu se lze vyhnout pojištěním sjednaným přímo u půjčovny. Jeho problémem je však často velmi vysoká cena.
Při sjednání pojištění narazíte na zkratky CDW, LDW či FDW. Jedná se o označení jednotlivých balíčků pojištění. CDW, tedy Collision Damage Waiver, je téměř vždy v základní ceně. Kryje však jen poškození karoserie, a to navíc pouze do určité výše. Pojištění pneumatik, čelního skla či interiéru je nutné přidávat, případně zvolit právě LDW či FDW typy pojistek s nulovou spoluúčastí. Díky těmto balíčkům můžete být relativně v klidu, i když se s vozem něco stane. Je ovšem nutné počítat s jejich vysokou cenou.
Pod spoluúčastí se rozumí maximální částka, která vám může být v případě poškození vozu či jeho krádeže naúčtována. V případě nulové spoluúčasti můžete být v klidu, pokud však máte vůz zapůjčený pouze s CDW pojištěním, výše spoluúčasti se vztahuje pouze na ty části vozu, které jsou pojištěné. Pokud se tedy takové pojištění vztahuje pouze na karoserii, ale vám se podaří poničit kolo či motor, musíte uhradit plnou výši škody.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs