Pusťte si nové seriálové X-Meny a vraťte se na základku. Je to stejný devadesátkový nářez jako tehdy

Jak dobrý asi může být superhrdinský seriál, který přímo navazuje na animák z roku 1992? A který jako devadesátkové dílo vypadá? Hodně!

Michal MančařMichal Mančař

X-MEN ’97

Foto: Disney

Morph, Storm, Gambit, Cyclops, Rogue, Wolverine, Bishop a Beast. Prostě X-Men!

0Zobrazit komentáře

Je rok devadesát něco. Možná nula něco. Pustíte televizi. Jenže už nejste žádné malé děti, kdepak, z Kačeřích příběhů už jste vyrostli. Teď sledujete Supermax, Animax, Jetix nebo Fox Kids. A tam do sebe ládujete naprosto fantastické animované seriály, jako byl devadesátkový Spider-Man. Anebo X-Men. Tyhle nostalgické vzpomínky se dnes vrátily. Na Disney+ dorazil seriál X-Men ’97.

Profesor X. Magneto. Wolverine. Cyclops. Jean Grey. Storm. Jubilee. Gambit. Beast. Prostě mutanti se superschopnostmi z komiksové party X-Men. A hlavní hrdinové animovaného seriálu, který formoval mnoho amerických, ale i českých mladých diváků. Ty postavy samozřejmě znáte i z pozdějších hraných filmů podle komiksů od Marvelu, ale jejich kreslená podoba měla jedinečné kouzlo. Od této středy se jím můžete nechat očarovat znovu.

Na streamovací službě Disney+ vyšly první dva díly nového seriálu X-Men ’97. I když, nového… Animovaná série s desítkou chystaných epizod je přímým pokračováním právě těch X-Menů, na které jste koukali na přelomu devadesátých a nultých let. Bije váš vnitřní nostalgik na poplach? Bojíte se zprznění dalšího kousku dětství laciným a marným pokusem o zachycení zábavy, kterou původní seriál přinášel? Tak buďte v klidu. Číslovka v názvu X-Men ’97 by klidně mohla být procentuální hodnocení.

Měli jsme možnost v předstihu zhlédnout první tři epizody, přičemž nové díly budou vycházet každý týden ve středu. A stále se nám nechce věřit, že v roce 2024 vznikl právě tenhle seriál v právě této podobě. X-Men ’97 totiž nejenže pokračují v příběhu oblíbených superhrdinů. Novinka po 32 letech navazuje i animací, vizuálním zpracováním a celkovou atmosférou. Je to vidět na první pohled, obraz je lehoulince zrnitý a neostrý, žádná přehnaná dokonalost. A je to skvělé.

Všechno vypadá skoro stejně jako tehdy v televizi. Superhrdinové jsou oblečení do klasických komiksových kostýmů. Scott Summers neboli Cyclops v civilu nosí světlé džíny, do kterých má zastrčené bílé tričko s límečkem. Gambit má zase hříšně ustřižené tílko. Záporáčtí roboti Sentinelové jsou legračně fialovo-růžoví. Žádná snaha o přehnaný realismus. Žádná transformace do moderní podoby. Žádná dekonstrukce. Seriáloví X-Meni jsou stále tak trochu sitcomová rodinka či parta spolubydlících.

Jako přímý přenos toho nejlepšího z devadesátek do současnosti to navíc nejen vypadá, ale i zní. Už od úvodních sekund, kdy se rozezní jeden z nejlepších intro songů v seriálové historii, až po anglický dabing. Ten z domácích diváků, kteří slýchávali české herce a dabéry, ocení jen někteří, ale X-Men ’97 vsadili na nostalgii i zde a přivedli hromadu původních představitelů animovaných hrdinů. Třeba Cala Dodda coby Wolverina.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jasně, úsměv na tváři dospělejším divákům dnes mohou vyvolat občas škrobenější dialogy a poselství, ale na rovinu, vždyť i to ke staršímu seriálu, co se nakonec natáhl na pět sezón, patřilo. Ba co víc, to patří ke značce X-Men jako takové. Hrdinové, kteří své superschopnosti získali už po narození neobvyklou mutací, byli a jsou metaforou pro jinakost vůči „normální“ společnosti. A jejich příběh o (ne)toleranci je dnes minimálně stejně tak silný jako v šedesátých letech, kdy vznikli v komiksové podobě. Vlastně mnohem silnější.

Ale pozor, seriál není jenom čistá sázka na retro a nostalgii bez jakéhokoliv posunu. Autoři dobře vědí, že většina diváků nejspíš už nebudou děti. Občas na vás pomrknou s narážkou na dřívější dílo. Jindy přidají pár sekund čistě fanouškovského (či fanynkovského…) servisu. Zápletka, která se rozjede v prvních dílech, také má o něco víc vážnosti než kdysi. Stejně tak to alespoň prozatím vypadá, že X-Men ’97 nabídnou ucelenější příběhovou linku, než aby to byly jednotlivé díly s uzavřeným dějem.

Jestli jste se přejedli živých marvelovek, jestli vás nebaví jejich současná pseudovážnost i sázka na trapný humor, jestli vám chybí ta jemná dávka komiksové naivity a velká dávka komiksové barevnosti – anebo jestli se chcete prostě vrátit do dětství –, okamžitě si pusťte X-Men ’97 na streamu. A už teď se můžete radovat ze skutečnosti, že dostanou druhou i třetí sérii. Prostě a jednoduše slovy Cyclopse: „To me, my X-Men!“

LEGO představuje stavebnici Dungeons & Dragons. S rudým drakem, hrdinskou hospodou a jeskyní plnou příšer

Šest hrdinů, hromada monster, jeskyně i drak. LEGO Dungeons & Dragons: Příběh Rudého draka je splněný sen všech fanoušků „dračáku“.

Michal MančařMichal Mančař

lego-dungeons-dragons-boxed

Foto: LEGO

LEGO a Dungeons & Dragons spojily síly – a vznikla z toho stavebnice, kde nechybí kobky, drak, monstra ani hrdinové

0Zobrazit komentáře

Hoďte si kostkou, abyste zjistili, jestli odoláte mocnému kouzlu nové stavebnice LEGO… Ale ne, padla vám jednička! Smůla, spojení slavných značek Dungeons & Dragons a LEGO vás dokonale očarovalo a jen tak vás nepustí. Vysvobodí vás pouze to, pokud stavebnici Dungeons & Dragons: Příběh Rudého draka podle fantasy fenoménu postavíte do poslední kostičky.

Dungeons & Dragons je nejslavnější hra na hrdiny na světě. Lidé všech věků si dnes a denně sedají ke stolu s tužkami, papíry a kostkami a ve své představivosti prožívají hrdinské příběhy jako z Pána prstenů nebo Zaklínače. Činí tak už přesně půl století – Dungeons & Dragons letos slaví 50 let od svého vzniku. Tato hra inspirovala nespočet úspěšných videoher, filmů, knížek a třeba i české Dračí doupě. Teď podle D&D vznikla nová stavebnice LEGO s názvem Příběh Rudého draka. A je to splněný sen všech fanoušků žánru fantasy.

Novinku tvoří rozbořený hrad, pod nímž najdete kobky – a nad ním rudého draka (inu, dungeons a dragons…). Z celkem 3 745 dílků postavíte i další příšery proslavené stolní hrou. Od zřícího neboli beholdera s hromadou očí na chapadlech přes displacer beasta alias klamoparda až po owlbeara, magické spojení sovy a medvěda neboli medvýra. A dojde i na želatinovou kouli, jež požírá hrdiny a zanechává z nich jen kostičkové kostlivce! V sadě mimochodem najdete hned tři další kostlivé válečníky.

Do souboje s plastovými monstry – anebo do krčmy, jež se krčí v podhradí – vyšlete půltucet dobrodruhů včetně drakorozeného barda, elfí kouzelnice nebo trpasličího válečníka. Osmačtyřicet centimetrů vysoký hrad se všemi obyvateli i dobyvateli bude k mání na e-shopu LEGO za 8 999 korun už od 4. dubna.

Ve spolupráci se značkou Dungeons & Dragons navíc dánská společnost plánuje vydat i další minifigurky. Znalci ocení například upíra Strahda von Zaroviče, čarodějku Tašu nebo illithida čili mozkožrouta. Spolu s kratičkou pravidlovou příručkou, kterou LEGO pro D&D přichystalo, by se tak mohlo stát i praktickou pomůckou pro vaše herní seance. Jen figurky na papírové mapě by prostě vystřídali LEGO hrdinové…

LEGO podoba Dungeons & Dragons je produktem líhně LEGO Ideas, do níž amatérští designéři přihlašují své nápady ve snaze dostat je až na trh. Ve spolupráci se společností Wizards of the Coast, jež je vydavatelem Dungeons & Dragons, LEGO před rokem vyhlásilo soutěž o nejlepší design na motivy D&D. Právě Příběh Rudého draka od Lucase Bolta je vítězem tohoto soupeření.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Tím mimochodem dobrodružná novinka naznačuje možný osud LEGO stavebnice Tančícího domu. Slavná pražská budova nedávno v rámci projektu Ideas posbírala od příznivců deset tisíc hlasů potřebných k tomu, aby se jí začala zabývat odborná porota. Ta ji posoudí ke komerčnímu vydání a dotažení do podoby očekávané od oficiální stavebnice.

Při pohledu na návrh stavebnice Dungeons & Dragons ze začátku loňského roku a na její finální podobu můžete získat představu nejen o délce celého procesu, ale i o tom, jak moc se nápad z hlavy fanouška v rukou profesionálních designérů a manažerů může proměnit. Oproti původnímu návrhu se právě představené D&D LEGO nafouklo o sedm set dílů.

Náznakem budoucnosti LEGO Tančícího domu mohou být i další díla, která dostala oficiální razítko. Z platformy Ideas takto na trh zamířila třeba britská telefonní budka v červené barvě nebo replika ikonického fotoaparátu Polaroid. Krátce před Vánoci pak do světa v plastové podobě vyjel snad nejslavnější vlak na světě – Orient Express. Anebo neřešíte kreativitu fanoušků a raději byste více fantasy stavebnic? Tak se podívejte na LEGO Roklinku z Pána prstenů.

A leather dice bag filled with dice on a character sheet

Přečtěte si takéSatan, kokain i Dračí doupě. Dungeons & Dragons slaví 50 letSatan, kokain, miliardy i české Dračí doupě. Dungeons & Dragons slaví 50 let, připomeňte si jejich historii