Původně chtěli ulevit přetíženým recepčním. Teď se jejich chytré boxy dostaly i do Londýna nebo USA

Chytré boxy jsou pro firmy stejně důležité jako recepce nebo výtah, tvrdí mladá firma. V Česku a na Slovensku už spravuje kolem 13 tisíc schránek.

blocks

Foto: Blocks

Zakladatelé startupu Blocks: zleva Alex Studnička a Bartoloměj Holubář

0Zobrazit komentáře

Studoval průmyslový design na Fakultě architektury na ČVUT, kde měl v rámci bakalářské práce vymyslet nějaké inovativní řešení pro kancelářské budovy. Tehdy jednadvacetiletý Bartoloměj Holubář proto navštěvoval sídla různých firem. A všiml si, že mají jeden společný problém – recepce, které vypadají spíš jako skladiště balíků. „Alzaboxy už tehdy existovaly, koncept klasických výdejních schránek jsem proto zavrhl. Spíš jsme si kamarádem řekli, že vytvoříme sexy boxy určené přímo pro kancelářské prostory,“ vzpomíná.

Původním nápadem startupu Blocks, který Holubář rozjel se softwarovým inženýrem Alexem Studničkou, bylo tedy ulevit přetíženým recepčním. To stále možné je – jejich síť chytrých skříněk umožňuje kurýrům uložit zásilky bez nutnosti domlouvat se s adresátem na jejich předání. S rostoucí konkurencí v oblasti výdejních boxů se však startup postupně začal zaměřovat především na interní potřeby firem.

„Jedním z našich prvních zákazníků bylo Kiwi. Naše boxy jim slouží k předávání notebooků a dalšího vybavení zaměstnancům. Dříve museli složitě dohadovat předání pro každý laptop nebo mobil a odbavovat vše manuálně. Teď zaměstnanci přijde notifikace do Slacku s PINem a zásilku si vyzvedne cestou domů,“ vysvětluje osmadvacetiletý podnikatel.

Podobný koncept se pak osvědčil i v případě Raiffeisenbank, kde sháněli způsob, jak efektivně předávat klíčky od sdílených firemních aut, aniž by bylo nutné složitě zjišťovat, který zaměstnanec je na řadě s jejich půjčením. „O těchto možnostech jsme přitom původně ani nepřemýšleli, s Alexem jsme totiž nikdy nepracovali pro žádný korporát. Původní idea vznikla opravdu v okamžiku, kdy jsme viděli ty recepce zavalené balíky,“ říká Holubář s úsměvem.

Dnes Blocks fungují i jako chytré skříňky pro zaměstnance větších společností. Podle Holubáře už totiž část lidí nechodí do kanceláří každý den, firmám se tak nevyplácí udržovat pevná pracovní místa pro každého. Startup proto nabízí boxy se stovkami schránek, které lze využívat podle potřeby, například k bezpečnému odkládání osobních věcí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Každá skříňka vyjde na jedno euro měsíčně. „Větší firmy stojí problémy s výměnou zámků a zapomínáním klíčů klidně stovky tisíc ročně. Naše elektronické řešení je tak vyjde mnohem levněji,“ tvrdí Holubář. Věří proto, že se chytrá úložiště můžou brzy stát běžnou součástí kancelářských budov – stejně jako výtahy nebo recepce.

Blocks kromě Kiwi a Raiffeisenbank zaujal i třeba Deloitte, UniCredit Bank, Skansku, O2, T-Mobile nebo Pilulku, která do startupu v roce 2021 dokonce investovala. „Momentálně uvažujeme o tom, že přibereme dalšího strategického parťáka. Chceme urychlit náš růst,“ plánuje Holubář. Během covidových let rostl jeho startup o stovky procent ročně, v roce 2024 dosáhl meziročního růstu zákaznické základny o 70 procent. „Teď jsme se navíc dostali do pěkné ziskovosti. A dál expandujeme.“

Kromě Česka a Slovenska už Blocks působí i v Německu, Polsku, Španělsku, USA nebo ve Spojeném království. „Ve Velké Británii máme nyní více než tisíc boxů v několika firmách z oblasti private equity a médií. Na jaře pak otevřeme showroom v londýnské čtvrti Clerkenwell, kde sídlí mnoho designérů a architektů,“ nastiňuje Holubář.

V Česku a na Slovensku obsluhuje startup kolem 13 tisíc schránek, které si můžou zákazníci přizpůsobovat – oblíbený je například parketový dřevěný obklad nebo materiál, který imituje nerez. „Takový box pak vypadá jako robot TARS z filmu Interstellar,“ směje se mladý startupista. Samotné boxy ale jeho firma nevyrábí, využívá k tomu externí společnosti. „My vyvíjíme technologii, nejsme truhláři. Ty boxy ale vznikají lokálně a s českým srdcem uvnitř,“ uzavírá Holubář.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.