Pyramida ze stříbra odrážející vrcholky ostrova Čedžu. Britské Burberry postavilo v Koreji velmi neobvyklý butik

arch3

Foto: Burberry/CzechCrunch

Další vydání newsletteru CC Arch je tu

0Zobrazit komentáře

Hledání skutečně kvalitní architektury se může v dnešní době plné uniformních satelitů a monotónních zástaveb brownfieldů zdát jako hledání jehly v kupce sena. A přesto zajímavá architektura plná unikátních myšlenek není mrtvá. Ve světě, ale i u nás vznikají objekty, které dovedou potěšit oko znalé i neznalé. K jejich nalezení stačí jen trocha trpělivého hledání.

Případně se jen stačí přihlásit k odběru našeho newsletteru CC Arch, ve kterém se za takovými projekty ohlížíme prostřednictvím vizuálního výběru toho nejzajímavějšího z domova i ze světa. Do našeho přehledu se dostávají jednoduché domky i rozsáhlé komplexy, objekty stojící na pevných základech i vznášející se nad zemí, se střechou i volným výhledem do oblak, budovy nové i rekonstruované, ve kterých se bydlí, pracuje i relaxuje.

***

Architekti sobě

Najít alternativu k vilám na předměstí a stavebním záměrům, které leckdy neúměrně odkrajují z naší krajiny. Přesně s takovým úmyslem se architekti studia Atelier 111 Barbora Weinzettlová a Jiří Weinzettl pustili do rekonstrukce dvou maloměstských domů, které spojili v jeden. Chráněnou před ruchem ulice, a přesto co by kamenem dohodil od centra, se jim podařilo vytvořit koncepci, které nic nechybí.

Sami sobě klientem začali svůj nový domov zbavovat nánosu novodobých prvků a odkrývat původní fragmenty. Domy v úzkých uličkách jim po rekonstrukci nabízí dostatečně velký obytný prostor s navazující venkovní terasou, podkroví, dětské pokoje s hernou, ložnici s vlastním koupelnovým zákoutím a zahrádku s ovocnými stromy. Prostor zbyl i na dvě garážová stání a velkou dílnu.

V interiéru dostaly slovo bílené cihly a kamenné zdivo, velké prosklené plochy a světlé dřevěné obklady, které krotí monumentálnost vysokých klenutých stropů. To vše se nese v doprovodu maximální vzdušnosti a minimalismu.

arch5

Foto: Alex Shoots Buildings

Pohled na dům z uličky


Dům pro introverty i extroverty

Když si Caspar Schols sedl k projektu Anna, nesl v hlavě myšlenku na vytvoření modulárního domu, který je schopen nabízet soukromí i co největší výhled do okolní krajiny. Výsledkem jeho přemítání je dům s dvojicí posuvných plášťů, díky kterým se může vnitřní prostor objektu odhalit celému okolí, nebo se schovat sám do sebe.

Celý nápad přitom vzešel z hlavy člověka bez architektonického vzdělání, který původně jen hledal co možná nejlepší koncepci altánu pro svou matku. Ten jí měl poskytovat prostor pro meditaci, malování a radovánky s vnoučaty. Nic vyhovujícího však nenašel, a proto si odpovídající stavbu sám navrhl.

Schols přirovnává dům k oblečení, které taktéž můžeme měnit přesně dle svých nálad a v závislosti na počasí venku. V případě potřeby soukromí stačí dva skořepinové pláště zatáhnout. V momentě, kdy je naopak potřeba pustit dovnitř maximální množství světla a přírody, může být dům rozevřen, přičemž středovou část stále chrání transparentní plášť, který však lze též zcela odstranit, a otevřít tak interiér čerstvému vzduchu.

arch8

Foto: ANNA

Dům díky kompaktním rozměrům a jednoduché konstrukci lze umístit na různá místa


Objekt s výhledem na zkázu

Dánská architektka Dorte Mandrup na projektu střediska u ledovcového fjordu v Ilulissatu ukázala, že připomínání smutných důsledků tání ledovců může probíhat příjemnou formou.

Její návrh vzdělávacího centra se nachází na západním pobřeží Grónska přibližně 250 kilometrů od polárního kruhu. Z budovy ve tvaru bumerangu je výhled na přilehlou zátoku s plujícími úlomky ledovců, které se oddělily v důsledku změn klimatu.

Celý objekt byl navržen tak, aby si dokázal poradit nejen s nepříznivými podmínkami lokality, ve které se nachází, ale zároveň nabízel příjemné útočiště pro všechny návštěvníky. Těm nabízí výhled, jenž by měl fungovat jako zdvižený prst před nebezpečím oteplování, které se bude připomínat stále citelněji.

arch11

Foto: Adam Mørk

Pohled na dům a nedalekou zátoku


Mayská pyramida ze stříbra

Pokud se v příštích několika týdnech ocitnete na jihokorejském ostrově Čedžu, nebuďte překvapeni, pokud se před vámi z ničeho nic objeví rozvalina mayské pyramidy kompletně celá ze stříbra. Mayové na tomto ostrově sice nikdy nebyli, ovšem Britové si sem cestu našli a vystavěli zde neobvyklou pobočku značky oblečení Burberry.

The Imagined Landscapes Jeju, jak se objekt vybudovaný na úpatí hory Halla nazývá, je tvořen z překližky a reflexního polykarbonátu. Cílem návrhu je propojit přírodu s moderní identitou značky. Vlnovky mají být interpretací vrstevnic hustě naskládaných u sebe v mapách okolní kopcovité krajiny.

Uvnitř stavby, která je pouze dočasnou realizací, návštěvníci najdou nejen samotné módní oblečení, ale jelikož se jedná o pop-up, jsou přítomna i umělecká díla a promítání nejrůznějších interaktivních filmů věnovaných přírodě. Na samém vrcholku stavby je pro návštěvníky připravena vyhlídková terasa, kde se lze pokochat okolní přírodou.

arch1

Foto: Burberry

Dílo připomíná starověké pyramidy Mayů


Nekonečno v podání Zaha Hadid Architects

V čínském Kantonu byla slavnostně otevřena kancelářská budova navržená architekty studia Zaha Hadid Architects, která symbolizuje nekonečno. Ne, že by se jednalo o vyjádření nekonečného vysedávání v kancelářích, ale smyčka tvořená dvojicí budov má vyjadřovat nekonečnost lidské duše a přírodních cyklů, ke kterým má investor blízko. Je jím totiž společnost Infinitus, dodavatel čínských léčivých bylinných přípravků.

Budovy objektu Infinitus Plaza jsou vzájemně propojené soustavou mostů. Na osmi podlažích kromě klasických kanceláří naleznou zaměstnanci i wellness, tělocvičny, relaxační zóny a také restauraci a kavárny.

Během výstavby bylo využíváno maximálního množství recyklovaných materiálů, včetně mědi, skla, oceli, hliníku či dřeva. Energii objektu dodávají solární panely umístěné na střeše, přičemž nakládání s ní je řízeno pomocí softwaru, který kontroluje vnitřní teplotu, osvětlení i kvalitu vzduchu. Unikátní je též systém chlazení objektů pomocí rozprašovačů, které se spustí, jakmile teplota exteriéru překročí 35 °C.

arch10

Foto: ZHA

Pohled na dvojici budov vzájemně propojených mosty

***

Nenechte si ujít další poklady světa architektury. Přihlaste se k odběru newsletteru CC Arch, ve kterém se prostřednictvím vizuálního výběru ohlížíme za tou nejzajímavější architekturou z domova i ze světa.