Queen vydali nový song s Freddiem Mercurym. Poslechněte si první z šesti dosud nevydaných skladeb

Svět o legendárního zpěváka přišel v roce 1991, ale jeho hlas nyní zní nanovo v zapomenuté a znovunalezené baladě Face It Alone.

Michal MančařMichal Mančař

Freddie Mercury, legendární zpěvák kapely Queen

0Zobrazit komentáře

Freddie Mercury sice zanechal svět chudší o svůj hlas už před více než třiceti lety, britští Queen však pokračují v šíření slávy svého královského jména. Nikoliv však dalším turné s náhradním zpěvákem nebo už několikátou kompilací svých rockových hitů, ale dosud nevydanou baladou Face It Alone, kterou jedna z nejslavnějších kapel historie dává k poslechu všem fanouškům. A v rukávu má i další nahrávky.

V pomyslném šuplíku nahrávacího studia ležela dlouhých čtyřiatřicet let. Původně ji ikonická kapela natočila pro své třinácté album The Miracle, ale přednost ve finálním výběru dostaly jiné songy v čele s hity I Want It All nebo Breakthru. Nyní se však skladba Face It Alone dočkala vydání online. A už v listopadu se k věrným fanouškům rockové královny dostane i na fyzických nosičích v gigantické reedici zmíněného alba.

Nebude přitom jediným údajně zapomenutým klenotem ze šperkovnice Queen. Sběratelská verze vyjde v nejluxusnější verzi na úctyhodných osmi discích, které budou obsahovat i záznamy z nahrávání alba. Přinese tak rovnou pětici dosud nezveřejněných písní s vokály Freddieho Mercuryho, který v roce 1991 zemřel v pětačtyřiceti letech na komplikace spojené s onemocněním AIDS.

Znovuobjevení Face It Alone oznámili dva ze zbývajících členů kapely Brian May a Roger Taylor už letos v červnu. „Našli jsme tenhle Freddieho klenot, na který už jsme tak trochu zapomněli. Je to opravdový objev. A je to nádherné,“ popsal bubeník Taylor v rozhovoru pro BBC Radio 2 během velkolepých oslav takzvaného platinového jubilea, tedy sedmdesáti let na trůnu skutečné britské královny Alžběty II., na kterých Queen vystoupili.

„Vlastně jsme tu skladbu měli celou dobu před očima. Několikrát nás napadlo se na ni ještě podívat, ale pokaždé jsme si řekli, že s ní nic nepůjde udělat. Ale pak jsme to ještě jednou zkusili a náš produkční tým prohlásil, že to zvládne. Mám radost, že jsme ji našli. A je skvělé, že po letech se zase všichni čtyři můžeme slyšet při nahrávání ve studiu,“ dodal kytarista May.

Face It Alone je pomalou a emotivní skladbou, jež provedením zapadá do pozdější tvorby kapely, která se proslavila songy jako Bohemian Rhapsody nebo Radio Gaga. A byť možnost slyšet čtyři minuty Freddieho Mercuryho v novém songu je pro hudebního fanouška nesmírně lákavá, nutně se nabízí otázka, jestli velkolepé vyhlášení nálezu spojené s megalomanskou reedicí alba The Miracle v sobě nenese o něco více komerčního cynismu než nefalšovaného nadšení ze znovuobjevení staré lásky.

Posledním studiovým albem rockových legend bylo Made in Heaven, jež vyšlo v roce 1995, tedy čtyři roky po Mercuryho smrti. I poté nicméně jeho hlas několikrát zazněl v uších fanoušků nanovo. V pokladnicích kapely se totiž polozapomenuté písně nalezly už dříve, v roce 2014 tak vzniklo album Queen Forever, na kterém se objevily tři nevydané songy. Včetně There Must Be More to Life Than This, duetu Freddieho Mercuryho s Michaelem Jacksonem.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jinak se ale britská kapela dvaatřicet let bez Mercuryho věnovala spíš vydávání kompilací – za tu dobu stihla téměř tři desítky releasů – a udržování svého legendárního jména. Třeba i natočením snímku Bohemian Rhapsody, velice přikrášleného a sanitizovaného, ale přesto nesmírně zábavného filmu o historii kapely, který naprosto uchvátil i české publikum.

Navzdory bolestné ztrátě navíc zůstali Queen hudebně aktivní. Baskytarista John Deacon se sice stáhl do ústraní, ale May a Taylor po krátké pauze pokračovali ve vystupování. Mercuryho na koncertech nejprve několik let zastupoval Paul Rodgers, nyní je už přes deset let aktivní uskupení poloviny Queen s Adamem Lambertem. Toho prvně proslavila reality show American Idol, následně si vybudoval renomé úspěšného zpěváka.

Nejen podle nejskalnějších fanoušků kapely však jedinečně charismatický a výjimečně vokálně vybavený Mercury zůstává nenahraditelný. Kdysi pro album The Miracle nevyvolený, ale nyní nově vydaný song Face It Alone tak nabízí ojedinělou příležitost poslechnout si jej v jiné než důvěrně známé podobě, kterou proslavily ty největší hity hudební historie.

Každý pátek vám ukážeme nové filmy, seriály a tipy, co sledovat nejen o víkendu.

Newsletter Watch | Poslední vydání

Gándhí, Roosevelt, šéf tech firmy. Komedie Mythic Quest od Applu si dělá legraci ze Steva Jobse

Apple po návratu Steva Jobse v 90. letech přišel s extrémně úspěšnou kampaní „Think different". Komediální seriál Mythic Quest si z ní dělá legraci.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

mythic-quest-apple-season-3

Reprofoto: Apple TV/YouTube

Seriál Mythic Quest si dělá legraci z legendárních reklam Applu

0Zobrazit komentáře

Když se řekne komedie na Apple TV+, většinou jako první přijde na mysl Ted Lasso. Ještě před ním ale na streamovací službu dorazil seriál Mythic Quest, satira z prostředí vývoje videoher, utahující si z egoistických ředitelů, kreativních šéfů i herního průmyslu obecněji. V listopadu vyjde už třetí řada a nový trailer láká dokonce na legendární marketingovou kampaň samotného Applu.

Seriál od tvůrců kultovního sitcomu It’s Always Sunny In Philadelphia diváky zavádí do studia, které vytvořilo nejúspěšnější MMORPG hru vůbec a pracuje na jejím dalším rozšiřování. Mezi hlavní hrdiny patří kreativní šéf Ian a šéfka vývoje Poppy. Jelikož Ian je megalomanský egomaniak a Poppy velice schopná, ale neprůbojná, panuje mezi nimi neustálá rivalita a neshody. Spolu s dalšími lidmi ze studia pak seriál otevírá mnoho témat typických pro prostředí herního vývoje.

Třetí řada Mythic Questu sleduje novou firmu GrimPop Studios, kterou Ian a Poppy založili spolu – samozřejmě se horko těžko domlouvají na tom, jak ji vést. V původním studiu se mezitím ředitel David snaží o dobrý výkon v roli, jež mu dosud patřila jen teoreticky. Kolem toho se budou točit například otázky, jak videohru adaptovat do filmu nebo jestli velice atraktivní, vysoký a svalnatý Joe Manganiello dokáže uspokojit Ianovy představy o sobě samém.

Asi nejzajímavější moment celého traileru se ale objevuje hned na začátku, když spolu šéfové GrimPop Studios probírají reklamní kampaň. Návrh má mít formu série obrazů, které za sebou do řady stavějí významné vůdčí postavy z dějin – jako Gándhího, Nelsona Mandelu, matku Terezu… a na konci je samozřejmě Ian. Je to další vtip odkazující na jeho sebestřednost, ale zároveň narážka na slavné reklamy Applu.

Technologický gigant měl vždy reputaci spojenou se skvělým marketingem a zásadním důvodem pro to je právě kampaň „Think different“ – volně přeloženo jako Mysli jinak. Ta mezi jinými obsahovala několik sérií plakátů zobrazujících různé důležité postavy dějin: od politických aktivistů přes vynálezce až po umělce.

Sám Steve Jobs se mezi nimi nikdy neobjevil, z reklamy je ale jasné, že Apple a jeho ředitel se snaží s danými osobnostmi identifikovat. Vznikly i televizní reklamy, z nichž ta nejznámější hlasem vypravěče prohlašuje: „Lidé dostatečně šílení na to, aby si mysleli, že mohou změnit svět, ho opravdu změní.“ Kampaň „Think different“ patří k nejoceňovanějším vůbec, je spojená s návratem Jobse do Applu a tudíž počátkem nové éry firmy, která ji nakonec přivedla až na vrchol.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Poznámky o tom, jak je srovnání šéfa technologické firmy s geniálními hudebníky nebo Gándhím poněkud narcistní, v průběhu let zaznívaly mnohokrát. Je nicméně překvapivé, že žert v zásadě na adresu svého spoluzakladatele se tentokrát objevil přímo v seriálu, který jeho společnost produkuje. Něco podobného se nicméně neukazuje poprvé. Třeba mysteriózní sci-fi Odloučení, které Apple na své streamovací službě vydal počátkem letošního roku, silně kritizuje kapitalismus a korporátní kulturu.

Také v komedii Mythic Quest se objevují podobná témata, byť zpracovaná výrazně jiným způsobem. Místo tajemné záhady a futuristické technologie přichází soubor různých zajímavých postav, které se snaží nějak fungovat a posouvat kupředu v rámci náročného světa videoherního vývoje. Kritika přitom u seriálu chválí jak jejich jednotlivé příběhy a emoční oblouky, tak autentické výzvy, jimž čelí.

To se navíc ještě umocnilo v loňské druhé řadě, která si od některých vysloužila označení za jednu z nejlepších komedií z pracoviště. Humorné zápletky totiž doplňuje mnoho chytrých postřehů, ať už o psychologii jednotlivých hrdinů, nebo okolí, v němž se pohybují. Mythic Quest tak představuje nenáročnou zábavu, ale zároveň diváky přiměje se zamyslet. Třetí řada na Apple TV+ vychází 11. listopadu.

Každý pátek vám ukážeme nové filmy, seriály a tipy, co sledovat nejen o víkendu.

Newsletter Watch | Poslední vydání