Quiet nebo revenge quitting, loud leadership… Co znamenají pojmy populární na pracovním trhu?

Quiet nebo revenge quitting, loud leadership... V pracovním prostředí se v posledních letech objevují trendy, které se často spojují s vyhořením.

rq-qq-lr-x

Foto: CzechCrunch / ChatGPT

Ilustrace nálad v práci

0Zobrazit komentáře

Na českém pracovním trhu se po pandemii covidu objevuje stále více anglických pojmů, které popisují ten či onen fenomén. Home office už je naprostá norma, víc a víc se objevuje termín quiet quitting. Co ale takový impulzivní revenge quitting? Pojmy často používá mladší generace, která tak reaguje na čerstvě získané zkušenosti.

Quiet quitting, v překladu tichý odchod z práce, popisuje situaci, kdy zaměstnanci formálně zůstávají na svých pozicích, ale omezují své nasazení na nutné minimum. Plní pouze základní povinnosti a naopak se vyhýbají takovým činnostem, které by přesahovaly rámec jejich pracovní náplně.

„Je to stav, kdy jedete na autopilota. Práci odvedete, ale energie a chuť pracovat chybí. Často se jedná o důsledek frustrace, přepracování nebo snahy najít lepší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem,“ vysvětluje pro CzechCrunch expertka na human resources Petra Nulíčková.

Termín se i v Česku v posledních letech běžně používá, přitom podobný styl chování existoval už dříve. Historicky jej lze spojit s reakcí na takzvanou hustle culture, tedy tlak na neustálý výkon a maximální pracovní nasazení. Nástrahy takové pracovní kultury ale odhalila mimo jiné pandemie covidu a tehdejší časté využívání home officů, které ukázaly, jak křehká může být hranice mezi profesním a soukromým životem. Vzniklo o tom i několik vědeckých výzkumů, které například poznamenávají, že quiet quitting je pro firmu mnohdy horší než skutečný odchod zaměstnance.

kluson

Přečtěte si takéGenerace Z netouží být manažery, nechtějí víc peněz za víc stresuLidé z generace Z netouží být manažery, protože jim víc peněz za víc stresu nestojí, říká Jan Klusoň

„Lidé všeobecně začali více přehodnocovat své pracovní nasazení a hodnoty, což vedlo k většímu povědomí o mentálním zdraví a prevenci vyhoření,“ vysvětluje Nulíčková. Podle ní si řada zaměstnanců uvědomila, že očekávání nasazení 24 hodin denně není dlouhodobě udržitelné a že ve svých životech musí udělat změnu.

Zároveň zde ale hraje roli generační posun. Mladí lidé častěji kladou důraz na rovnováhu mezi prací a osobním životem a hledají práci, která je naplňuje a dává jim smysl. Očekávání, že budou obětovat svůj osobní život pro kariéru, je pro ně méně atraktivní. Hledají zábavu a práci v jednom, nechtějí jen přetrpět pracovní den a těšit se na volný čas,“ říká Nulíčková, která poskytuje v oblasti HR školení na vzdělávacích platformách, jako jsou třeba #HolkyzMarketingu. 

Quiet quittingem to navíc nekončí. Mnohem impulsivnější je revenge quitting, tedy odchod z pomsty, což je fenomén spojený s podáním výpovědi v reakci na konkrétní situaci, kterou zaměstnanec nevnímal jako spravedlivou nebo přiměřenou. Může se jednat o pocit křivdy, když dotyčný například není adekvátně oceněn, nebo nesouhlas s personálními změnami ve firmě.

Česká kultura si více cení těch, kteří umí přiložit ruku k dílu, než těch, kdo o tom jen básní, i když sebelíp.

„Pocitově je v rámci quiet quittingu člověk bez energie, bez nadšení a angažovanosti. Jde o dlouhodobější stav a rozpoložení. Kdežto revenge quitting je více emočně zabarven, příčina je obvykle všem stranám spíše zřejmá než skrytá. Jedná se o rychlý krok vyvolaný nějakou situací nebo rozhodnutím, které může být poslední kapkou,“ popisuje Nulíčková. 

Ve výsledku ale může mít větší dopady na pracovní prostředí právě „tiché“ a postupné odcházení. Kromě toho, že může vést k narušení týmové spolupráce a oslabení firemní kultury jako takové, stojí firmy velké peníze a podle agentury Bloomberg celé ekonomiky i miliardy dolarů ročně. Dopady pak mohou být dlouhodobější a způsobovat třeba i problémy při snaze zaujmout nové talenty.

„Firmy by měly reagovat proaktivně. Je dobré si připustit, že se něco takového ve firmě děje, k čemuž se mohou využívat interní data o fluktuaci, analýza důvodu odchodu nebo pravidelné průzkumy spokojenosti. To zaměstnavatelům napoví a vykreslí problémy i pro vedení. Pak by měla následovat identifikace a popsání příčin, proč zaměstnanci ztrácejí motivaci a angažovanost,“ vysvětluje Nulíčková.

Současně se v pracovním prostředí objevuje také pojem loud leadership, tedy hlasitý styl vedení. Je charakterizován intenzivní komunikací a výrazným řízením týmů. A ačkoliv může takový přístup lhostejné zaměstnance motivovat, u jiných působí spíše kontraproduktivně, jelikož bývá v praxi spojován s nadměrnou kontrolou a přílišným mikromanagementem.

„Česká kultura si více cení těch, kteří umí přiložit ruku k dílu, než těch, kdo o tom jen básní, i když sebelíp. Takový lídr může být vnímán i jako příliš dominantní a přemíra jeho energie může u introvertních lidí vyvolávat zbytečné třecí plochy,“ uzavírá odbornice.

Průlom v péči o nedonošené děti. Do Česka dorazil simulátor Paul, podpořil ho i prezidentský pár

Dřív se moc nevědělo, jak zachraňovat nedonošené děti. Čeští zdravotníci z toho už ale nemusí mít strach. Vše si můžou v klidu natrénovat na Paulovi.

mim-3

Foto: Midjourney / Archiv EP / CzechCrunch

Ilustrace dítěte s Evou Pavlovou

0Zobrazit komentáře

Jedna osudná noční směna mu navždy změnila život. Vídeňský neonatolog Jens-Christian Schwindt měl před zhruba 15 lety službu v nemocnici, poprvé bez přítomnosti seniorního lékaře. Teoreticky byl dobře připraven – měl za sebou studia, určitou praxi taky. „Jenže nad ránem se u nás narodilo nedonošené dítě. Nebylo ani tak malé, vážilo kolem jednoho kila. Avšak nedýchalo. Bylo úplně modré a bezvládné,“ vzpomíná Schwindt. Se zbytkem personálu okamžitě zahájili resuscitaci. „Jenže to novorozeně nereagovalo na žádný z postupů, které jsem znal.“

Lékařům se naštěstí podařilo dítě stabilizovat, čímž mu zachránili život. „Byl to ale bod zvratu v mém životě. Řekl jsem si, že už takovou situaci nechci nikdy zažít. A samozřejmě ji nepřeju ani jiným lékařům,“ říká Schwindt. Rozhodl se proto založit společnost SIMCharacters, která vyrábí vysoce realistické simulátory předčasně narozených dětí. A právě tehdy se zrodil i Paul 2.0 – figurína extrémně nezralého novorozeněte, které váží 1100 gramů a měří pouhých 35 centimetrů. Paul simuluje dítě narozené ve 27. týdnu těhotenství, jehož organismus čelí velkému množství život ohrožujících komplikací.

V odvětví simulátorů platilo podle Schwindta mnoho let jedno zlaté pravidlo: čím menší přístroj, tím méně funkcí. Paul je ale prý ideální pomůckou pro zdravotníky, kteří potřebují nabrat co nejvíce zkušeností s péčí o nezralá novorozeňata. Tento model z 3D tiskárny má anatomicky přesnou kopii hrtanu, umí zmodrat nebo zčervenat v závislosti na okysličení, spontánně dýchá, pláče a má neslyšný hmatný pulz na všech čtyřech končetinách a pupečníku.

mimino

Foto: Archiv Jens-Christiana Schwindta

Jens-Christian Schwindt (ve vínovém oblečení) ukazuje zdravotníkům, jak zacházet s Paulem

Paulovy funkce teď zaujaly i českou rodičovskou organizaci Nedoklubko, která se rozhodla pro jeho pořízení. To financovala prostřednictvím veřejné sbírky. „Naší dlouhodobou snahou je nejen podpora rodičů předčasně narozených dětí, ale také neonatologických oddělení, výzkumu a vzdělávání. Proto jsme se rozhodli získat prostředky na pořízení prvního Paula pro Česko – a máme nesmírnou radost, že se nám to povedlo,“ říká ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková. Sama má dceru, která se narodila předčasně. A i proto jí hodně záleží na tom, aby se zákroky na nedonošených dětech trénovaly na opravdu věrohodných simulátorech.

Paula se organizaci podařilo pořídit za 1,5 milionu korun, stejnou částku pak stojí i jeho další vybavení. Veřejná sbírka stále běží, na projekt pak přispěl například i Nadační fond Evy Pavlové, projekt Miluju Prahu nebo Harley Davidson Praha – benefiční jízdy se tehdy zúčastnil také prezident Petr Pavel. „Jsem moc ráda, že se Paul dostal i k nám do Česka, aby si mohli i naši lékaři vyzkoušet všechny funkce tohoto simulátoru. Chceme, aby se péče o nedonošené dostala na další úroveň,“ prohlásila první dáma během křtu prvního českého Paula.

paul

Foto: Filip Magalhães

Grafické uživatelské rozhraní Paula

Simulátor teď putuje k Apolináři, tedy na půdu Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice. A to i se speciálním monitorem zpětné vazby, který zdravotníky informuje o poloze hlavičky dítěte během fáze nastavování, jeho dechové frekvenci, tlaku v plicích či účinnosti komprese hrudníku.

Lékaři si také mohou přednastavit různé příznaky – třeba spánkovou apnoi, neprůchodnost střev či syndrom dechové tísně, aby se mohli procvičovat v efektivním řešení těchto kritických stavů. V grafickém uživatelském rozhraní se pak zobrazuje 3D animace miminka, jeho fyziologické a patologické procesy i všechny zdravotní příhody.

V současné době již rovněž probíhají přípravy interaktivního kurzu s Paulem, který budou moci absolvovat zdravotníci z celého Česka. „Každá skupina předčasně narozených dětí má svá specifika. Naše pracoviště se problematikou poporodní stabilizace extrémně nezralých novorozenců zabývá více než 15 let. Zahrnutí simulátoru Paul do tréninku dále rozšíří naši odbornost,“ vysvětluje primář neonatologického oddělení kliniky u Apolináře Richard Plavka, který je průkopníkem v oblasti české neonatologie.

Celosvětově se každé desáté dítě narodí předčasně – a takový porod je u nás nejčastější příčinou úmrtí novorozenců. I miminka o hmotnosti pouhých 500 až 1000 gramů však mohou přežít jako zdravé děti, pokud o ně pečují vysoce kvalifikovaní lékaři. „Paul je logickým vyústěním naší práce a patnáctiletého výzkumu v oblasti předčasně narozeného dítěte a jeho stabilizace v porodním sále. Dřív nikdo moc nevěděl, jak tyto novorozence zachraňovat – k tomu jsou potřeba speciální postupy, které musí být dobře zažité. Teď je ale můžeme trénovat právě na Paulovi,“ dodává Plavka.