Rád budu prezidentu Pavlovi po boku, říká architekt Josef Pleskot. Hrad je podle něj třeba otevírat

Petr Pavel by byl rád, kdyby ho na Hrad doprovázel jako prezidentův architekt Josef Pleskot. Ten se má s Pavlem brzy sejít a probrat možnosti.

Eliška NováEliška Nová

Pražský hrad

0Zobrazit komentáře

Z Hradu monarchistického plánoval Tomáš Garrigue Masaryk udělat Hrad demokratický. Sám by to nezvládl. Na pomoc si proto přizval slovinského architekta Jože Plečnika, který tou dobou v Česku už nějaký čas působil. V roce 1920, kdy Masaryk Plečnika požádal, aby upravil areál Pražského hradu, se začala psát ne vždy dodržovaná tradice hradních architektů. Nyní k ní má nakročeno Josef Pleskot.

Volební místnosti byly zavřené sotva pár hodin, když budoucí prezident Petr Pavel na otázku, co hodlá udělat, odpověděl: „Jedny z prvních kroků povedou k fyzickému i informačnímu otevření Hradu. Chtěl bych na něj přivést veřejnost, a to nejen v oblasti kultury, ale i vědy. Co se týká architektury, Tomáš Garrigue Masaryk měl svého Plečnika a já budu moc rád, když se mnou bude spolupracovat architekt Pleskot,“ uvedla nastupující hlava státu.

Tomu se v běžné řeči říká hozená rukavice. „Pan prezident vykopl míč, já jsem jej zachytil a zpozorněl,“ uvedl nyní pro CzechCrunch Pleskot. S budoucím nejvyšším ústavním činitelem se prý brzy sejde. „Pana prezidenta si velice vážím a jeho výzvu důkladně zvážím. Pokud toho budu schopen, rád mu budu po boku,“ dodal.

Areál Pražského hradu

Posledním hradním architektem na Pražském hradě byl Bořek Šípek, kterého si přizval Václav Havel. Byť ani Václav Klaus, ani Miloš Zeman tuto pozici nijak neobsadili, i tak se na Hradě udělala spousta práce. Historik architektury Zdeněk Lukeš, který v sídle českých vládců pracuje už od roku 1990, říká, že od té doby tu pracovalo bezmála padesát různých architektů. „Úkolů byla po totalitním období nashromážděná celá řada a zdaleka ještě není vše hotovo,“ míní Lukeš.

Sám Pleskot možnosti hradního angažmá nespecifikoval, uvedl jen, že je potřeba demokratizovat, propojovat a otevírat. „Také stále interpretovat historii, nebát se rozvoje, stejně jako se ho nebáli Masaryk, Plečnik nebo Havel. Co by to mohlo být, na to si ještě chvíli počkejme,“ uvedl Pleskot.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Podle Lukeše jsou možnosti v sídle prezidenta vždy, i proto, že jde o velké území, kde je stále potřeba něco otevírat, přemýšlet, co zlepšit, či jak využít jednotlivé objekty. „To všechno jsou úvahy, které by mohl řešit hradní architekt,“ říká Lukeš.

Největší úvahy nyní směřují k Jiřskému klášteru, který je v areálu Hradu, ovšem patří církvi. „Co se tam bude dít nás velmi zajímá, protože jde o mimořádně cenný historický areál, který prošel za staletí mnoha opravami. Byť jde o jiného vlastníka, vzhledem k tomu, kde klášter je, vztahují se na něj ty nejpřísnější památkové předpisy,“ líčí Lukeš.

Z objektů, které by se měly opravit, jde například o Zeyerovu kašnu v Chotkových sadech, která patří do areálu nejvyhledávanější pražské památky. Ta měla být kompletně rekonstruována a nasvícena, jde ale o jeden z projektů, na které kvůli covidu nebyly finance.

Jiřský klášter

Na opravu čeká také jeden skleník v Lumbeho zahradě a rovněž objekty z doby renesanční i barokní, které se nacházejí v Královské zahradě, konkrétně ve Stájovém dvoře a blízko něj. A znovu by se měla opravit například i takzvaná Masarykova vyhlídka od Plečnika v Horním Jelením příkopě. Oprav by se měla dočkat rovněž Královská zahrada, kde by mělo dojít k nahrazení asfaltu za dlažbu případně mlat. Stále se také opravuje katedrála svatého Víta.

Podle Lukeše je pak samozřejmě možné dodat i současnou vrstvu. Ostatně na Hradě jsou dnes zastoupeny všechny architektonické styly od protorománského až po hi-tech, který zastupuje oranžerie od Evy Jiřičné. Lukeš ale zároveň dodává, že možností pro nové stavby je čím dál méně. „Je tady snad už jen jediná volná parcela, kde by se ještě něco postavit dalo,“ uvádí historik architektury.

Katedrála svatého Víta

Co se historie hradních architektů týče, na Jožeho Plečnika na Hradě navázal Otto Rottmayer. Za Edvarda Beneše pozici zastával Pavel Janák, který patřil k jedněm z nejvýznamnějších českých moderních architektů. Věnoval se především rekonstrukcím. Důležitá byla rovněž éra Jaroslava Fragnera spojená v šedesátých letech s obdobím Antonína Novotného. V době normalizace pak dění na Pražském hradě podle Lukeše tak slavné nebylo. Po revoluci se ale tento dluh začal napravovat.

„Těším se, že pokud bude post hradního architekta obsazen, budeme debatovat a diskutovat například o tom, jak jednotlivé objekty využít lépe než dnes, případně co se ještě dá otevřít a co naopak ne,“ říká Lukeš.

Panorama Bratislavy má dokreslit další stometrová budova. V centru nabídne bydlení pro stovky lidí

Vícefunkční komplex Ister Tower bude tvořit dominantní stometrová budova s 33 patry a dva menší apartmánové domy. Postavit ho chce DRFG.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

ister

Foto: DRFG

Nejvyšší budova komplexu Ister Tower bude mít sto metrů

0Zobrazit komentáře

Nivy Tower, Panorama City nebo Tower 115. Bratislava má už teď několik budov, které rostou do výšky přesahující sto metrů, některé další se staví nebo projektují. V příštím roce chce v centru slovenského hlavního města začít budovat nový vícefunkční komplex také tuzemská investiční skupina DRFG. Vstupuje totiž do projektu Ister Tower slovenského developera The Galata Group. Dominantou bude stometrová budova s třiatřiceti patry a celková hodnota záměru má dosáhnout téměř šesti miliard korun. V současné době se dokončuje projekt pro stavební povolení a v dalším kroku bude vypsáno výběrové řízení na generálního dodavatele prací.

„Celý projekt je pro nás extrémně zajímavý, protože nabízí unikátní kombinaci prémiové lokality s relativní cenovou dostupností pro budoucí majitele jednotek. To společně s výhodným eurovým financováním pro naši skupinu vedlo k našemu rozhodnutí do projektu vstoupit. Na Slovensku máme plány být i v budoucnu aktivní,“ uvedl ředitel DRFG Real Estate Josef Šilhánek. Co přesně bude zmíněná cenová dosažitelnost bytů znamenat, zatím není jasné, ale Ister Tower podle české firmy nemá cílit pouze na nejluxusnější segment zákazníků, ale měl by nabídnout „relativně dostupné bydlení“ také pro střední třídu.

K dispozici tak nebudou pouze klasické investiční byty typu 2+kk, ale také větší byty s více jak 80 metry čtverečními. V celém komplexu má být přibližně 500 rezidenčních jednotek a také komerční prostory. Hlavní stometrovou budovu totiž doplní ještě dva menší apartmánové byty. Návrh projektu si vzala na starost slovenská architektonická kancelář A1 Architecture, která chtěla zaujmout i samotnou fasádou budovy. Ta má svou dynamikou připomínat nedaleký Dunaj a jeho meandry. Odkazuje na něj i samotný název komplexu, protože Ister je starým označením zejména dolního Dunaje.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zahájení výstavby je aktuálně naplánováno na první polovinu roku 2024, její dokončení pak o tři roky později. „Mám radost, že jsme vybrali do projektu Ister Tower obchodního partnera, se kterým sdílíme stejnou vizi. Projekt budeme nyní společně s novým partnerem směřovat do úspěšného cíle. Díky tomuto kroku budeme moci posílit rozvoj našich dalších aktivit, jako je například velký areál ‚Drutechny‘ v bratislavském Ružinově, nákupní centrum v Piešťanech a další stavby v zahraničí,“ dodává Matúš Trajter, majitel The Galata Group, která pro stometrovou budovu získala územní rozhodnutí.

Pro DRFG představuje Ister Tower vstup na slovenský trh v oblasti rezidenčních a vícefunkčních projektů, v komerčním odvětví se již podílí na stavbě logistického parku v Levici ve spolupráci se společností Panattoni. V České republice staví rodinné domy u golfového hřiště v Kunětické hoře či rezidence Green Mladá Boleslav, velký víceúčelový komplex chce postavit u olomouckého nádraží a za sebou má stavbu logistického parku v Týništi nad Orlicí. Na výstavbě několika dalších logistických parků se pak podílí nejen v Česku, ale také v Polsku.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox