Rád budu prezidentu Pavlovi po boku, říká architekt Josef Pleskot. Hrad je podle něj třeba otevírat
Petr Pavel by byl rád, kdyby ho na Hrad doprovázel jako prezidentův architekt Josef Pleskot. Ten se má s Pavlem brzy sejít a probrat možnosti.
Z Hradu monarchistického plánoval Tomáš Garrigue Masaryk udělat Hrad demokratický. Sám by to nezvládl. Na pomoc si proto přizval slovinského architekta Jože Plečnika, který tou dobou v Česku už nějaký čas působil. V roce 1920, kdy Masaryk Plečnika požádal, aby upravil areál Pražského hradu, se začala psát ne vždy dodržovaná tradice hradních architektů. Nyní k ní má nakročeno Josef Pleskot.
Volební místnosti byly zavřené sotva pár hodin, když budoucí prezident Petr Pavel na otázku, co hodlá udělat, odpověděl: „Jedny z prvních kroků povedou k fyzickému i informačnímu otevření Hradu. Chtěl bych na něj přivést veřejnost, a to nejen v oblasti kultury, ale i vědy. Co se týká architektury, Tomáš Garrigue Masaryk měl svého Plečnika a já budu moc rád, když se mnou bude spolupracovat architekt Pleskot,“ uvedla nastupující hlava státu.
Tomu se v běžné řeči říká hozená rukavice. „Pan prezident vykopl míč, já jsem jej zachytil a zpozorněl,“ uvedl nyní pro CzechCrunch Pleskot. S budoucím nejvyšším ústavním činitelem se prý brzy sejde. „Pana prezidenta si velice vážím a jeho výzvu důkladně zvážím. Pokud toho budu schopen, rád mu budu po boku,“ dodal.
Posledním hradním architektem na Pražském hradě byl Bořek Šípek, kterého si přizval Václav Havel. Byť ani Václav Klaus, ani Miloš Zeman tuto pozici nijak neobsadili, i tak se na Hradě udělala spousta práce. Historik architektury Zdeněk Lukeš, který v sídle českých vládců pracuje už od roku 1990, říká, že od té doby tu pracovalo bezmála padesát různých architektů. „Úkolů byla po totalitním období nashromážděná celá řada a zdaleka ještě není vše hotovo,“ míní Lukeš.
Sám Pleskot možnosti hradního angažmá nespecifikoval, uvedl jen, že je potřeba demokratizovat, propojovat a otevírat. „Také stále interpretovat historii, nebát se rozvoje, stejně jako se ho nebáli Masaryk, Plečnik nebo Havel. Co by to mohlo být, na to si ještě chvíli počkejme,“ uvedl Pleskot.