Řadovka, co vybočuje z řady. Monotónní pražský dům se změnil na individuální místo k životu

Díky nové koncepci vnitřních prostor je dům podstatně světlejší a uspořádání pater dává větší smysl.

soa-architekti-radovka1

Foto: Alex Shoots Buildings

Podařená rekonstrukce řadového domku od SOA architekti

0Zobrazit komentáře

Řadové domky nejsou pouze londýnským fenoménem. Ulice zaplněné navlas stejnými budovami namačkanými na sebe tvoří části mnoha českých měst a vesnic. Lze je obdivovat i na Praze 6, kde jeden z domů po radikální rekonstrukci doslova vybočuje z řady. A přináší bydlení plné soukromí a komfortu.

V Česku vznikaly za socialismu kolonie okálových řadovek. Ty však po letech ztratily mnohé ze svého původního šarmu a na kráse jim nepřidal ani fakt, že při jejich výstavbě byl často využíván nebezpečný azbest. Jediným řešením, jak z těchto domků opět udělat pro obyvatele nezávadné místo, navíc vhodné pro moderní styl života, se stávají rozsáhlé rekonstrukce.

Že tyto snahy mohou dopadnout na výbornou, dokazuje i nedávná rekonstrukce domku na Praze 6. Před přestavbou se jednalo o klasickou řadovku. Požadavek majitelů byl jednoduchý – přeměnit dům na objekt vycházející vstříc individualitě a pohodlnému městskému bydlení.

soa-architekti-radovka4

Foto: Alex Shoots Buildings

Velká okna propojují zahradu s obytnou částí domu

Největší výzvou projektu bylo vyřešit původní koncepci domu. Ta se totiž snažila pracovat s terénní nerovností pozemku, díky čemuž spodní podlaží mizela v terénu a dovnitř pronikalo jen minimum světla. První patro domu se navíc komplikovaně napojovalo do špatně přístupné zahrady a útulnosti nepřidávala ani nízká výška stropů dvou bytových jednotek uvnitř domu.

Rekonstrukce v podání SOA architekti se tak nesla ve znamení sjednocení celého domu, a to jak z hlediska exteriéru, tak i interiéru. Exteriér dostal obložení z vláknocementových desek, které přecházejí i do roviny střechy. Obklady doplňují také bohaté prosklené plochy, které otevírají vnitřní prostory směrem do ulice, ale především do zeleně malé zahrady se vzrostlou třešní a bazénem.

Veškerá koncepce vnitřního uspořádání se odvíjela od schodiště. Spodní část domu, do které bylo i díky prolomenému oknu přivedeno maximum světla, byla vyhrazena ryze servisním funkcím. Nalezneme zde vstupní halu, šatnu, místnost pro domácí práce a také fitness se saunou.

V prvním patře se nachází obytný prostor rozkládající se mezi velkými okny, která nabízejí výhled do ulice i zahrady. Ta je po výškovém posunu podlah v úrovni prvního patra, se kterým je propojena terasou. Poslední podlaží zůstalo vyhrazeno dětským pokojům a ložnici s předsíní, šatnou a koupelnou.

soa-architekti-radovka6

Foto: Alex Shoots Buildings

Jídelna s kuchyní

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym