Real Madrid už hraje na novém stadionu. Trávník zajíždí pod zem, takže by ho neponičil ani koncert Marka Ztraceného

Nejúspěšnější fotbalový klub bude hrát v tom nejlepším prostředí. Stadion Santiaga Bernabéua se proměnil ve futuristický sportovní svatostánek.

Michal MančařMichal Mančař

real-madrid-boxed

Foto: Real Madrid

Santiago Bernabéu by byl pyšný. Renovovaný stadion Realu Madrid nesoucí jeho jméno bude ještě lepší

0Zobrazit komentáře

Renovace jeho fotbalového svatostánku ještě nejsou zcela hotové, slavný Real Madrid ale už kope v nesmírně impozantních kulisách. Podívejte se na proměnu domova „bílého baletu“, stadionu Santiaga Bernabéua, která kromě zatahovací střechy přinesla i hrací plochu, jež se dokáže skrýt pod zem. Třeba aby uchránila trávník před návštěvníky koncertů.

První tři zápasy nového ročníku španělské ligy odehrál Real Madrid na hřištích soupeřů. O víkendu se ale konečně v novém ročníku La Ligy představil doma. A představení to proti Getafe bylo po výsledku 2:1 nejen vítězné, ale i velkolepé, odehrálo se totiž na renovovaném stadionu. Madridské hřiště i jeho okolí zrovna finišuje rekonstrukci, která tribuny, trávník i interiéry proměnila skoro k nepoznání.

Nad (staro)novým stadionem Santiaga Bernabéua, jenž nese jméno někdejšího hráče a především činovníka slavného klubu, se nově rozpíná stahovací střecha. Tribuny dostaly navýšenou teoretickou kapacitu okolo 85 tisíc míst. Obepíná je 7000tunová a téměř 60metrová ocelová konstrukce, která dílu dodává futuristickou vizáž – a poslouží i jako pomyslné projekční plátno. Ale futuristické prvky byste našli i po průchodu vstupními branami.

Trávník, na němž budou své schopnosti ukazovat hvězdy jako Luka Modrič, Vinícius Júnior nebo Jude Bellingham pod vedením kouče Carla Ancelottiho, lze totiž skrýt pod zem. Je rozdělený na pruhy, které lze výtahem snést do šesti podzemních pater až 25 metrů pod úrovní hrací plochy. Tam se o ně postará systém UV osvícení a zavlažování. Pomůže tak ochránit pažit před nepříznivými externími vlivy, což umožní i snazší pořádání nejen kulturních akcí, ale třeba i klání v jiných sportech.

Nová podoba hlavní scény „bílého baletu“, jak se madridskému celku přezdívá, je dílem architektonických studií GMP Architecten, L35 a Ribas & Ribas. Kromě střechy a trávníku je novinkou i ochoz na vrcholku tribun nebo 360stupňový videopruh, dokončují se práce i na zdokonaleném interiéru. Třeba na rozšíření madridského muzea a síně slávy. Ty držitel 35 titulů španělských šampionů a 14 triumfů v Lize mistrů – v obou případech je Real rekordmanem – potřebuje skutečně rozsáhlé.

Stadion Santiaga Bernabéua slouží nejslavnějšímu celku planety od roku 1947. Od té doby prošel několika úpravami, ty aktuální začaly před čtyřmi lety a opozdily je pandemie i dopady ruské agrese na Ukrajině. Rozpočet projektu s původní cenou okolo 500 milionů eur (12 miliard korun) navíc pořádně nabobtnal, konečný účet po plánovaném prosincovém dokončení by se měl pohybovat okolo miliardy eur.

Mimochodem, možná vám při zmínkách o ukryté hrací ploše na mysli vyvstaly trable pražské Slavie, která musela ve svém Edenu v půlce srpna měnit trávník. Jeho nedobrý stav byl k vidění hlavně v domácím utkání proti ukrajinskému Dnipru v předkole Evropské ligy. O měsíc dříve Eden hostil tři koncerty Marka Ztraceného a dostal nový zelený porost, jenže ten před začátkem sezony nestihl pořádně nezakořenil.

Slávistický šéf Jaroslav Tvrdík nicméně příčinnou souvislost odmítal. „Nefotbalové aktivity mimo sezonu se konaly každý rok od dostavby Edenu před patnácti lety. Přesto jsme měli jeden z nejlepších trávníků v profesionálním fotbale,“ tweetoval mimo jiné v reakci na zlé jazyky, které tristní stav hrací plochy dávaly za vinu právě trávníkovým machinacím spojeným s koncerty. To v Madridu by už se ani s Markem Ztraceným neztratili.