Real Madrid už hraje na novém stadionu. Trávník zajíždí pod zem, takže by ho neponičil ani koncert Marka Ztraceného

Nejúspěšnější fotbalový klub bude hrát v tom nejlepším prostředí. Stadion Santiaga Bernabéua se proměnil ve futuristický sportovní svatostánek.

Michal MančařMichal Mančař

real-madrid-boxed

Foto: Real Madrid

Santiago Bernabéu by byl pyšný. Renovovaný stadion Realu Madrid nesoucí jeho jméno bude ještě lepší

0Zobrazit komentáře

Renovace jeho fotbalového svatostánku ještě nejsou zcela hotové, slavný Real Madrid ale už kope v nesmírně impozantních kulisách. Podívejte se na proměnu domova „bílého baletu“, stadionu Santiaga Bernabéua, která kromě zatahovací střechy přinesla i hrací plochu, jež se dokáže skrýt pod zem. Třeba aby uchránila trávník před návštěvníky koncertů.

První tři zápasy nového ročníku španělské ligy odehrál Real Madrid na hřištích soupeřů. O víkendu se ale konečně v novém ročníku La Ligy představil doma. A představení to proti Getafe bylo po výsledku 2:1 nejen vítězné, ale i velkolepé, odehrálo se totiž na renovovaném stadionu. Madridské hřiště i jeho okolí zrovna finišuje rekonstrukci, která tribuny, trávník i interiéry proměnila skoro k nepoznání.

Nad (staro)novým stadionem Santiaga Bernabéua, jenž nese jméno někdejšího hráče a především činovníka slavného klubu, se nově rozpíná stahovací střecha. Tribuny dostaly navýšenou teoretickou kapacitu okolo 85 tisíc míst. Obepíná je 7000tunová a téměř 60metrová ocelová konstrukce, která dílu dodává futuristickou vizáž – a poslouží i jako pomyslné projekční plátno. Ale futuristické prvky byste našli i po průchodu vstupními branami.

Trávník, na němž budou své schopnosti ukazovat hvězdy jako Luka Modrič, Vinícius Júnior nebo Jude Bellingham pod vedením kouče Carla Ancelottiho, lze totiž skrýt pod zem. Je rozdělený na pruhy, které lze výtahem snést do šesti podzemních pater až 25 metrů pod úrovní hrací plochy. Tam se o ně postará systém UV osvícení a zavlažování. Pomůže tak ochránit pažit před nepříznivými externími vlivy, což umožní i snazší pořádání nejen kulturních akcí, ale třeba i klání v jiných sportech.

Nová podoba hlavní scény „bílého baletu“, jak se madridskému celku přezdívá, je dílem architektonických studií GMP Architecten, L35 a Ribas & Ribas. Kromě střechy a trávníku je novinkou i ochoz na vrcholku tribun nebo 360stupňový videopruh, dokončují se práce i na zdokonaleném interiéru. Třeba na rozšíření madridského muzea a síně slávy. Ty držitel 35 titulů španělských šampionů a 14 triumfů v Lize mistrů – v obou případech je Real rekordmanem – potřebuje skutečně rozsáhlé.

Stadion Santiaga Bernabéua slouží nejslavnějšímu celku planety od roku 1947. Od té doby prošel několika úpravami, ty aktuální začaly před čtyřmi lety a opozdily je pandemie i dopady ruské agrese na Ukrajině. Rozpočet projektu s původní cenou okolo 500 milionů eur (12 miliard korun) navíc pořádně nabobtnal, konečný účet po plánovaném prosincovém dokončení by se měl pohybovat okolo miliardy eur.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Mimochodem, možná vám při zmínkách o ukryté hrací ploše na mysli vyvstaly trable pražské Slavie, která musela ve svém Edenu v půlce srpna měnit trávník. Jeho nedobrý stav byl k vidění hlavně v domácím utkání proti ukrajinskému Dnipru v předkole Evropské ligy. O měsíc dříve Eden hostil tři koncerty Marka Ztraceného a dostal nový zelený porost, jenže ten před začátkem sezony nestihl pořádně nezakořenil.

Slávistický šéf Jaroslav Tvrdík nicméně příčinnou souvislost odmítal. „Nefotbalové aktivity mimo sezonu se konaly každý rok od dostavby Edenu před patnácti lety. Přesto jsme měli jeden z nejlepších trávníků v profesionálním fotbale,“ tweetoval mimo jiné v reakci na zlé jazyky, které tristní stav hrací plochy dávaly za vinu právě trávníkovým machinacím spojeným s koncerty. To v Madridu by už se ani s Markem Ztraceným neztratili.

Mistrovství světa v ragby se blíží. Češi doufají, že přivede do tuzemských klubů nové hráče

Česká rugbyová unie chystá vysílání zápasů z šampionátu v pražských Riegrových sadech. Lidé si také budou moct tento sport zahrát.

Eliška NováEliška Nová

Francouzský tým bude hrát letos na mistrovství světa v ragby doma

0Zobrazit komentáře

Před osmi lety to působilo na obrazovkách České televize jako zjevení. ČT Sport tehdy odvysílala nejvíc zápasů z mistrovství světa v ragby. Tím, že se odehrávalo v Londýně, nám bylo blíž, minimálně časově. Češi tehdy začali zápasy sledovat a poznávat mlýny a skládky. Letos na to chce Česká rugbyová unie navázat.

Ragbyový šampionát se koná vždy jednou za čtyři roky a to z něj činí atraktivní podívanou. Byť právě před čtyřmi lety zájem v Česku trochu opadl. Důvodem byl především časový posun – mistrovství se odehrávalo v Japonsku, a zápasy se tak většinou vysílaly v přímém přenosu v noci nebo brzy ráno. Letos se utkání vracejí na starý kontinent, a to do Francie. Česká rugbyová unie si od toho slibuje nový zájem o tento sport.

„Úspěchem bude jakékoli dítě, které se přihlásí do ragby klubu, ze kterého se stane budoucí ragbista a ideálně i budoucí reprezentant,“ říká Kateřina Frýdlová, která má v organizaci na starosti pořádání akcí.

Fanouškovský kult má podpořit vysílání zápasů v pražských Riegrových sadech, kde bývá pravidelná základna například i pro mistrovství světa v hokeji. Výhodou je především velké plátno a také fakt, že když křičíte v davu, zní to o mnoho lépe než jekot osamělého fanouška s šálou v obýváku. „Kapacita Riegrových sadů je zhruba tisíc až dvanáct set diváků, což vychází právě z návštěvnosti na mistrovství světa v hokeji. My budeme rádi za pět set až tisíc diváků, záleží ale samozřejmě i na počasí,“ líčí Frýdlová. Ať už tam, nebo tam, očekává se, že na České televizi bude ragbyový šampionát sledovat čtvrt milionu diváků.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ve vinohradském parku čeká diváky bohatý doprovodný program, a to v prvních třech úvodních dnech mistrovství, tedy od pátku 8. září až do neděle 10. září. Lidé si například budou moci tento sport s původem v Anglii vyzkoušet. Například v areálu Tělovýchovné jednoty Sokol na Královských Vinohradech, který se nachází ve stejném parku, a to po všechny tři dny. Diváky ale čeká především úvodní zápas, ve kterém se utká domácí Francie s patrně nejoblíbenější týmem na celém světě – novozélandským All Blacks, který láká především pro úvodní maorský bojový tanec haka. V sobotu se budou konat hned čtyři zápasy mistrovství, všechny je přitom možné zhlédnout právě v oblíbením parku. Další zápasy budou následovat, a to až do 28. října, kdy šampionát končí.

Češi se ukáží v evropském Super Cupu

Byť Česko na mistrovství světa ve Francii chybí, zážitek to i tak bude obrovský. Na své si nakonec přijdou i ti fanoušci, kteří trvají na tom, že chtějí přát vlastnímu týmu. Od listopadu totiž poběží také mezinárodní klubová soutěž, kterou pořádá Rugby Europe, kde se představí hráči do 23 let. A tam si zahrají i čeští Bohemia Rugby Warriors. Soutěž Europe Super Cup by se přitom měla minimálně dvakrát hrát i v české metropoli, konkrétně na Národním ragbyovém stadionu Markéta na Břevnově. Do turnaje nastoupí kromě Česka také Portugalsko, Španělsko, Nizozemsko, Belgie, Rumunsko, Gruzie a Izrael.

Česko má s Rugby Europe podepsanou smlouvu na dva roky. „Cílem je získat zkušenosti z výkonnostní soutěže a zjistit, jak se pohybujeme, na jaké úrovni jsme schopní hrát a naučit se v tom fungovat. Konkrétnější cíle si chceme klást až v příštím soutěžním ročníku v roce 2024,“ líčí sportovní ředitel České rugbyové unie a bývalý profesionální hráč Roman Šuster s tím, že Super Cup tak čeští diváci uvidí letošní i příští rok.

Česko si každopádně v ragby letos už jedno obrovské vítězství připsalo. V květnu vyhrálo zápas proti Izraeli, který se konal ve středočeských Říčanech, a posunulo se tak v rámci mistrovství Evropy v žebříčku výš. Teď se tedy nachází v pomyslné pyramidě v úrovni Trophy, nad ní už je jen úroveň Championship, což je nejvyšší evropská soutěž. A právě na tu si Česká rugbyová unie nyní brousí zuby. Výš už je jen Six Nations neboli Pohár šesti národů, který se považuje za neoficiální evropský šampionát. Hraje v něm ale pravidelně jen šest účastníků – Anglie, Skotsko, Wales, Irsko, Francie a Itálie. Česko se má tak v Evropě šanci dostat nejvýš právě do Rugby Europe Championship. Dál už vede cesta jen na mistrovství světa. Zatím si ho fanoušci musí užít bez Česka.