Recept na ramen pilovali rok. Když ho začali u Staromáku prodávat, stálo ve frontě přes sto lidí
Milan Tarabík od dětství tíhl k asijské kultuře. Teď v centru Prahy otevřel podnik, kde si nedáte kachnu ani svíčkovou, ale poctivý japonský ramen.
Když se v Tokiu objevíte ve čtvrti Akihabara, nevíte, kam se dívat dříve. Domy lemující zdejší hlavní třídu hýří barvami a každý jejich centimetr zaplňují neony, nápisy a poutače na nové manga komiksy či počítačové hry, všude kolem řinčí zvuky herních automatů, které svým vykřikováním přerušují dívky v kostýmech lákající do některé z mnoha zdejších heren a kaváren. Takový malý odvar Akihabary představuje nový podnik, který se na konci letošního ledna objevil na místě, kde by ho mnozí nejspíš nečekali. Co by kamenem dohodil od Staroměstského náměstí v Praze totiž milovník asijské kultury Milan Tarabík otevřel Ramencraft – bistro, které zve v digitálních kulisách na kultovní japonskou polévku ramen.
Nový Ramencraft nejspíš neušel pozornosti žádného milovníka ramenu v Praze. Na první pohled totiž upoutal hravým vizuálním stylem, ve kterém se podařilo zkombinovat japonskou herní kulturu s jedním z nejoblíbenějších jídel země vycházejícího slunce. Původně to ale mohlo být úplně jinak a ve Veleslavínově ulici v centru města mohla vzniknout restaurace zaměřená na sushi v zenovém hávu.
„V dětství jsem jako věčný tlouštík začal hledat sportovní náplň a oslovilo mě karate, věnoval jsem se postupně také judu a aikidu. Asijské sporty mě zaujaly především tím, že byly vždy spojené s něčím navíc, zejména s nějakým kodexem chování. A jelikož mě asijská kultura, zejména ta japonská, nadchla, už v pubertě jsem si říkal, že by mě bavilo pracovat právě v nějakém asijském podniku,“ vypráví Milan Tarabík, který za bistrem Ramencraft stojí.
Jenže po tom, co se Tarabík vrátil z vojny, přišla revoluce a vše nabralo divoké a rychlé obrátky. S vystudovanou hotelovkou se tak vydal v gastronomickém podnikání tradičním českým směrem. Vedl například síť Kolkoven, později se také zhostil jedné z poboček franšízy The Pub. Na myšlenku asijské restaurace ho nakonec přivedl investor, s nímž delší dobu spolupracoval a který věděl, že má Tarabík velkou zálibu právě v Japonsku.
„Oslovil mě s tím, jestli si nechci otevřít sushi restauraci. Ale syrových ryb jsem se bál, protože jde o nákladnou surovinu, jejíž čerstvost se hůř udržuje. Shodou náhod jsem ale krátce předtím prvně ochutnal ramen a říkal jsem si, že by to mohla být správná cesta. Bylo to pro mě pořádné chlapské jídlo, které jsem celý život hledal. Nakonec jsme se tedy dohodli, že půjdeme tímhle směrem,“ říká Tarabík.
Pod dohledem japonského mistra
Sběhlý restauratér tak oslovil šéfkuchaře Jiřího Masluka a společně začali zjišťovat, jaké taje japonský ramen ukrývá a co vše je potřeba pro to, aby ho mohli dotáhnout k naprosté dokonalosti. A zjistili, že to není vůbec žádná legrace. Studovali všechny možné receptury, koukali na videa… a nakonec usoudili, že bude nejlepší do party přizvat Japonce, který má s ramenem zkušenosti z první ruky. Do příběhu tak vstoupil pan Šogo, japonský expert na rameny žijící v Česku. A začalo martyrium.