Řecko spustilo největší solární farmu v Evropě s efektivními oboustrannými panely
Slunce se zde opírá do bifaciálních solárů, tedy panelů schopných fungovat i v momentě, kdy na ně paprsky nedopadají přímo.
Řecko má v průměru 250 slunečních dní v roce, což znamená, že solární panely zde dávají skutečný smysl. To potvrzuje i spuštění provozu vůbec největší solární elektrárny v Evropě vybavené takzvanými bifaciálními solárními panely, které dovedou zásobovat energií desítky tisíc domácností.
Město Kozani je hlavním centrem stejnojmenného regionu na pevninské části Řecka. Nově je také místem, kde se rozprostírá vůbec největší evropská solární elektrárna, která využívá technologii oboustranných panelů. Ty jsou schopny přetavit na energii sluneční světlo dopadající na obě strany panelu.
Díky tomu nemusí být instalovány ve známé zkosené poloze čelem ke slunci, ale lze je stavět i do horizontálních poloh a využívat je například jako ploty či bariéry u silnic. Panely jsou navíc schopné zpracovávat nejen paprsky dopadající přímo na jejich čelní plochu, ale zadní plocha umí přetvářet na energii i paprsky odražené například od země. Čím je povrch, od kterého se sluneční paprsky odráží, světlejší, tím je efektivita panelů vyšší.
Oproti klasickým jednostranným neboli monofaciálním solárním panelům by měla být efektivita těch bifaciálních vyšší – zhruba až o 27 procent. Pokud jsou umístěny do vertikální polohy, mohou zachytávat sluneční paprsky i během západu a východu slunce. A vertikální poloha umožňuje i lepší ochranu před vlivy počasí, jako je vítr či sníh, a bifaciální panely by měly být oproti klasickým i odolnější.
Řecká solární farma by měla být tvořena až půl milionem bifaciálních panelů společnosti Jinko Solar. Ročně by tento objem fotovoltaiky měl produkovat až 350 GWh elektrické energie, což je objem schopný napájet přibližně 75 tisíc okolních domácností.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs