Řecko spustilo největší solární farmu v Evropě s efektivními oboustrannými panely

Slunce se zde opírá do bifaciálních solárů, tedy panelů schopných fungovat i v momentě, kdy na ně paprsky nedopadají přímo.

elektrarna-solarni1

Foto: Youtube/100ProzentJuwi

Pohled na rozsah elektrárny na kopcích v oblasti Kozani

0Zobrazit komentáře

Řecko má v průměru 250 slunečních dní v roce, což znamená, že solární panely zde dávají skutečný smysl. To potvrzuje i spuštění provozu vůbec největší solární elektrárny v Evropě vybavené takzvanými bifaciálními solárními panely, které dovedou zásobovat energií desítky tisíc domácností.

Město Kozani je hlavním centrem stejnojmenného regionu na pevninské části Řecka. Nově je také místem, kde se rozprostírá vůbec největší evropská solární elektrárna, která využívá technologii oboustranných panelů. Ty jsou schopny přetavit na energii sluneční světlo dopadající na obě strany panelu.

Díky tomu nemusí být instalovány ve známé zkosené poloze čelem ke slunci, ale lze je stavět i do horizontálních poloh a využívat je například jako ploty či bariéry u silnic. Panely jsou navíc schopné zpracovávat nejen paprsky dopadající přímo na jejich čelní plochu, ale zadní plocha umí přetvářet na energii i paprsky odražené například od země. Čím je povrch, od kterého se sluneční paprsky odráží, světlejší, tím je efektivita panelů vyšší.

elektrarna-solarni2

Foto: Youtube/100ProzentJuwi

Elektrárna je vůbec největší v Evropě využívající bifaciálních panelů

Oproti klasickým jednostranným neboli monofaciálním solárním panelům by měla být efektivita těch bifaciálních vyšší – zhruba až o 27 procent. Pokud jsou umístěny do vertikální polohy, mohou zachytávat sluneční paprsky i během západu a východu slunce. A vertikální poloha umožňuje i lepší ochranu před vlivy počasí, jako je vítr či sníh, a bifaciální panely by měly být oproti klasickým i odolnější.

Řecká solární farma by měla být tvořena až půl milionem bifaciálních panelů společnosti Jinko Solar. Ročně by tento objem fotovoltaiky měl produkovat až 350 GWh elektrické energie, což je objem schopný napájet přibližně 75 tisíc okolních domácností.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Hodnota celé farmy je odhadována na 130 milionů eur, tedy bezmála 3,2 miliardy korun. O její výstavbu se postarala německá společnost Juwi, která ji prodala největší řecké rafinérii Hellenic Petroleum. Ta má v plánu do roku 2026 postupně navyšovat výkon celé solární elektrárny až na jeden gigawatt čisté energie.

Elektrárna by měla být na řeckou elektrickou síť napojena v nejbližších dnech a postupem času by se měli přidávat další producenti udržitelné energie. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis během slavnostního otevření oznámil, že země má v plánu uspíšit povolení pro výstavbu rozsáhlých větrných elektráren na pobřeží Řecka. To má v plánu do roku 2030 využívat energii z obnovitelných zdrojů pro pokrytí 35 procent své celkové energetické spotřeby. V současné době ji těmito zdroji pokrývá z 21,7 procenta.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.

Malý ekologický krok největšího znečišťovatele. Coca-Cola v Česku vymění fólii u plechovek za papír

Náhrada materiálu má jen na českém a slovenském trhu ušetřit až 35 tun plastu ročně. Usnadní také manipulaci s plechovkami.

Filip HouskaFilip Houska

coca-cola-keelclip

Foto: Coca-Cola

Plechovky Coca-Coly s papírovým držákem se začínají prodávat i v Česku

0Zobrazit komentáře

Coca-Cola se dlouhodobě drží na prvním místě coby největší plastový znečišťovatel planety, to ale neznamená, že americký nápojový gigant nepodniká dílčí kroky k tomu, aby se tohoto nelichotivého prvenství začal zbavovat. Jedním z dílčích řešení může být postupné nahrazování smršťovacích fólií u sad jeho plechovek za papírové alternativy, což nově zavede napříč Českem a Slovenskem.

Jednoduchý kartonový držák, který obepíná plechovky z horní části, není ničím novým. Před nedávnem tuto změnu v Česku ohlásil i Pivovar Svijany, který se chce také vydat udržitelnější cestou a podnikat alespoň menší kroky k tomu, aby byl šetrnější k planetě. S funkčně prakticky totožným řešením koketuje už nějaký čas právě i Coca-Cola, která do něj v roce 2019 investovala miliony korun.

Cílem pak bylo ve spolupráci se strategickými partnery Coca-Cola HBC a Coca-Cola European Partners, kteří pro evropský trh zajišťují plnění a balení nápojů, nasadit zmíněný papírový držák značky KeelClip ideálně po celé Evropě. Do některých zemí, například Rakouska nebo Irska, již měl dorazit – a do Česka a na Slovensko dorazí během tohoto roku. Původní plán byl rok 2021.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Přesunem na KeelClip a kartonové balení se zbavíme značné části plastových fólií. Tato inovace v podobě minimalistického balení tak pomáhá významně snížit zátěž na životní prostředí, tedy množství plastů ve výrobě. Lokálně tím ušetříme až 35 tun plastů ročně jen na českém a slovenském trhu,“ říká Michal Dyttert, ředitel pro vnější vztahy a udržitelnost Coca-Cola HBC Česko a Slovensko.

O to největší firmě se slazenými nápoji, jejíž celosvětové tržby loni vzrostly o sedmnáct procent na více než 38 miliard dolarů, primárně jde – odstranit alespoň část plastů, které sama produkuje, a to ideálně napříč celým světem. V průběhu letošního roku má Coca-Cola podle plánu klasické plastové fólie nahrazovat, přičemž v kartonovém držáku budou nejen kolové limonády, ale také Fanta, Sprite nebo Kinley.

cocacola-keelclip2

Foto: Coca-Cola

Coca-Cola v Česku nasazuje papírový obal KeelClip

vedci-1

Přečtěte si takéMladí čeští vědci znovu ovládli Mezinárodní chemickou olympiádu„Nejspíš dobrej oddíl.“ Mladí čeští vědci znovu ovládli Mezinárodní chemickou olympiádu

Jednou z výhod řešení od KeelClipu má být vedle nižšího negativního dopadu na životní prostředí i to, že se s plechovkami bude lépe manipulovat. Teoreticky totiž bude možné si vyjmout jen třeba jednu plechovku a zbytek nechat na místě pro další přenášení. S fólií to nebylo zcela možné. Kartonový držák má navíc udržet až osm plechovek naráz bez potřeby dalších sekundárních materiálů pro lepší stabilitu a pevnost.

Nejde však o jedinou ekologičtější iniciativu, o kterou se Coca-Cola snaží. S vědomím, že byla loni podle nevládní instituce Break Free from Plastic opět největším plastovým znečišťovatelem na Zemi, se pokouší pronikat i do oblasti kompletně recyklovaných plastů, do nichž by stáčela své limonády. V minulosti přišel i experiment s papírovou lahví či verze vyrobená z mořského plastového odpadu.