Regulace omezuje konkurenci, proto jsou v Česku finanční produkty tak drahé, říká Jan Hlavsa
Kdo chce rozjet fintechový startup, ať výdaje na právníky vynásobí dvěma, píše v komentáři zakladatel investiční platformy Fondee Jan Hlavsa.
Spoluzakladatel platformy Fondee Jan Hlavsa
Komentář Jana Hlavsy. Občas si naši kodéři dělají legraci, že půlku času věnují compliance povinnostem plynoucím z regulace. Její množství zejména ve finančních trzích masivním způsobem od krize z let 2007 a 2008 nabobtnalo. Čeští zákonodárci navíc evropské regule vykládají často zbytečně přísně. Není se co divit, že finanční produkty jsou v Česku drahé, když regulace tolik ztěžuje vstup nových konkurentů na trh.
Vezměte si například Anti Money Laundering (AML) pravidla, která se pravidelně co pár let novelizují, zpravidla vstříc větší byrokracii. Jsem rozhodně pro potírání a prevenci zločinu, dává ale opravdu smysl, aby se povinnost vztahovala i obchodníky s cennými papíry typu Fondee, kde nenakládáme s hotovostí a veškeré peníze nám chodí z bankovních účtů v EU, tedy bank, kterých se AML povinnosti také týkají? Tedy všechno jde v uzavřeném kruhu – příchozí peníze prověří banka a pak se opět vrátí na ten stejný účet u dané banky. Kde je tady potenciál pro praní špinavých peněz?
Podobné je to i s legislativou okolo cílových trhů či požadavky na ESG, které ještě před pár lety neexistovaly. Dnes to bere čas compliance právníků a kodérů, kteří musí vše nejdříve nastavit a pak také v pravidelných intervalech updatovat. A to stojí čas a peníze.
Peníze to ve výsledku stojí i spotřebitele. Dám konkrétní příklad: DeGiro, což je nizozemský low-cost broker operující také na českém trhu, před pár lety zrušil v Česku distribuci většiny svých nízkonákladových ETFek, protože klíčové dokumenty pro investory (tzv. KIIDs ve finanční hantýrce) nebyly přeloženy do češtiny. Legislativa nařizovala, že prodávat se smí jenom to, co je přeloženo do lokálního jazyka.
Dobré je připomenout, že přeregulované prostředí není pouze vinou Evropské unie, ale také naší vlastní.
To zní logicky, že? Český investor by samozřejmě měl vědět, co si kupuje – toť bohulibá myšlenka, se kterou nelze nesouhlasit, nicméně realitou je, že velké mezinárodní fondy sídlící v New Yorku, Londýně či Frankfurtu vnímají český trh jako malý a finančně nezajímavý. Nemají chuť investovat dodatečné peníze do překladů, protože jim to za to nestojí. Výsledek tedy je, že se překládá jenom to, co nabízí potenciál vysoké marže, tedy drahé a pro klienty nevýhodné produkty.
Dobré je také připomenout, že přeregulované prostředí není pouze vinou Evropské unie, ale také naší vlastní. Před pár týdny Soudní dvůr EU rozhodl, že český zákon o podnikání na kapitálovém trhu investiční zprostředkovatele omezuje nad rámec evropské směrnice o trzích s finančními nástroji (MIFID2). Podle advokáta, se kterým ve Fondee spolupracujeme, je v české legislativě celá řada restriktivních míst, které by před Soudním dvorem EU neobstály.