Restaurace v hotelu Thermal ožila. Zatím ale nevypadá tak, jak slibovaly původní plány
Do ostře sledovaného příběhu rekonstrukce hotelu Thermal přibyla další kapitola. Je jí nově otevřená restaurace s unikátním výhledem na město.
Hotel Thermal, brutalistická ikona Karlových Varů postavená podle návrhu manželů Věry a Vladimíra Machoninových, se dočkal dlouho vyhlížené revitalizace, která však během svého průběhu vyvolávala řadu pobouřených reakcí. Středem zájmu se stal nejen venkovní bazén, ale i kvalita použitých materiálů a unifikované interiéry postrádající své někdejší kouzlo.
Hotel Thermal je v majetku státu, do provozu bazénu a saunového centra však v roce 2019 vstoupila společnost Saunia, která si má část hotelu pronajímat patnáct let. Český provozovatel saunových světů od počátku tvrdil, že objekt zůstane co možná nejblíže původní podobě, jakou navrhli manželé Machoninovi.
Loni v srpnu se veřejnosti otevřel venkovní bazén, souběžně s tím pokračovala rekonstrukce přilehlého komplexu na moderní saunové centrum. Překotný krok vzedmul vlnu nevole, zejména kvůli pokulhávající kvalitě provedení, ke které se roztrpčeně vyjadřoval i Jan Kordovský, vnuk architektů Machoninových.
„Mrzí nás kvalita provedení, která je úplně příšerná. Zveřejnili jsme pár fotek, ale máme i některé fotky z interiérů a vypadá to úplně zfušovaně a je samozřejmě neuvěřitelně směšné, že to otevřeli tímto potěmkinovým způsobem,“ vyjadřoval se loni pro zpravodajský server iRozhlas.
Na začátku letošního roku provozovatel Saunia bazén dočasně uzavřel. Chtěl využít období, kdy bylo v hotelu méně hostů, aby mohl dokončit saunové centrum s restaurací. Bazén byl opět uveden do provozu minulý měsíc, saunový svět však své dveře stále neotevřel – mělo by se tak stát během června. Naopak restaurace již provoz zahájila. A lidé si začali všímat, že vypadá jinak, než jak ukazovaly původní návrhy.
Restauraci Varyo mohli totiž lidé dosud vidět pouze na vizualizacích. Ty reflektovaly rukopis manželů Machoninových včetně barevného pojetí, autorského nábytku a osvětlení. Prostory jsou výjimečné především díky výhledu na město, který se otevírá z jejich velkoformátových oken. Jakákoliv realizace by tak měla co možná nejvíc akcentovat, o jak cenný interiér se jedná.
První hosté ale po první návštěvě restaurace rychle zjistili, že z hravého stylu 70. let toho i přes krásný výhled příliš nezbylo. Židle vypadají, jako by už něco zažily, svou pseudodesignovou podobou mají do původního elegantního pojetí hodně daleko. Zátěžový koberec zvláštního oranžového odstínu interiér také příliš nepozvedává.