Rezidence v bývalém kamenolomu. V Brně vznikne 141 bytů, které budou sousedit se skálou
Někteří developeři zaplňují proluky a brownfieldy ve městech, jiní staví na neotřelých pozemcích. Třeba v bývalém povrchovém dolu.
V městské části jihomoravské metropole Brno-Komín se nachází kamenolom, ve kterém se v době, kdy byl aktivní, těžila tmavá hornina zvaná diorit. Nyní se místo, z něhož se v minulosti ozývaly výbuchy a lomoz těžké techniky, výrazně proměňuje. Vyrůstá zde totiž bytový dům s velkoryse ozeleněnými střechami, o jehož chod se budou starat chytré technologie a ve kterém teplo zajistí třicet geotermálních vrtů.
Za nově vznikajícím projektem s názvem Diorit stojí česká investiční společnost PMP investment group, která si zajistila financování od UniCredit Bank. Investice se pohybuje ve vyšších stovkách milionů korun. Výstavba byla zahájena v červenci letošního roku, ale předcházel jí dlouhý a obtížný proces získávání stavebního povolení.
„Výzvou bylo také umístění domu vzhledem k určitým omezením v rámci kamenolomu, především pak ideální nasměrování objektu na jižní stranu tak, aby byty nabídly dostatek soukromí a klidu. Jen zemní práce, které začaly po získání územního rozhodnutí, trvaly rok a půl,“ říká zástupce investora Jan Zeman.
Pro developera bylo nejdůležitější zajistit také bezpečnost budoucího objektu, takže bylo potřeba sanovat stěny lomu. Začátek byl tak dle jeho slov velmi náročný a nákladný, ale nyní již vše běží podle plánu a dům by měl být dokončen během roku 2024, kdy by se do něj mohli nastěhovat i první obyvatelé.
Návrh rezidence Diorit zpracovalo brněnské architektonické studio DRNH, které se rozhodlo pro kaskádové pojetí hmoty, díky němuž vzniknou na každém podlaží prostorné terasy a balkony. Dům bude mít zároveň zajímavý organický tvar, takže bude korespondovat s nepravidelně vykousnutou skálou, která ho z jedné strany obejme.
Architekti bytový dům navrhli tak, aby budoucím obyvatelům nabídl co nejvíce zeleně. Nad bývalým kamenolomem se totiž rozprostírá les, nová zelená plocha na něj tak může přirozeně navázat. „Veškeré střechy budou pokryté extenzivní zelení. Celkově se jedná o přibližně čtyři a půl tisíce metrů čtverečních vegetace,“ doplňuje Zeman.
Zelený je i samotný koncept stavby, jelikož vzniká za využití udržitelných technologií – dům tak bude mít energetický štítek A. V bytech bude nainstalovaná rekuperace vzduchu a tepla, díky které rezidenti ušetří za vytápění. To zajistí zajistí vlastní geotermální vrty a tepelná čerpadla.