Režisér bondovky Skyfall natočí čtyři filmy o The Beatles. Teď prozradil, jaké hvězdné herce obsadil

Oscarový Sam Mendes natočí čtyři filmy o The Beatles, každý o jednom z členů kapely. Uvidíme v nich Paula Mescala nebo třeba Barryho Keoghana.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

beatles-obsazeni

Foto: CinemArt/Amazon/MGM Studios/A24/Tina Rowden/Netflix

Paul Mescal, Barry Keoghan, Harris Dickinson a Joseph Quinn

0Zobrazit komentáře

Před čtyřmi lety vyšel dosud nejambicióznější audiovizuální projekt na téma legendární britské kapely The Beatles: Get Back. Peter Jackson na ploše tří epizod a dohromady bezmála osmi hodin z dosud neviděného materiálu poskládal detailní dokument o nahrávání alba, které později dostalo název Let It Be a stalo se posledním dlouhohrajícím studiovým počinem, který čtveřice hudebníků spolu vytvořila. Teď se ale chystá něco ještě většího. Každý z členů The Beatles bude mít vlastní film a celá tetralogie právě dostala hlavní obsazení i termín uvedení.

O nejnovějším a nejspíš nejvelkolepějším projektu režiséra Americké krásy, bondovky Skyfall nebo válečného filmu 1917 Sama Mendese se mluví od počátku loňského roku. Tak dlouho se i spekuluje, kdo by se mohl rolí Paula McCartneyho, Johna Lennona, George Harrisona a Ringo Starra ujmout. Teď to prozradil sám Mendes na kinařském veletrhu CinemaCon. McCartney bude Paul Mescal (hlavní hrdina Gladiátora II), Lennon bude Harris Dickinson (Samuel v Babygirl), Harrisona ztvární Joseph Quinn (metalhead Eddie ve čtvrté řadě Stranger Things) a Starr dostane tvář Barryho Keoghana (hrdina filmu Saltburn).

Oficiální synopse celku s velmi polopatickým názvem The Beatles – A Four-Film Cinematic Event zatím říká jen: „Každý z nich má svůj vlastní příběh, ale spolu jsou legendou.“ Není tedy docela zřejmé, jak budou čtyři filmy dohromady fungovat, v jakém bodě začnou a kde budou končit. Mendes dosud životopisný snímek nerežíroval, rád ale točí nekonvenčním způsobem, ať už jde o válečné drama 1917, prezentované jakoby v jediném dlouhém záběru, nebo neobvyklého vypravěče v černé komedii Americká krása.

beatles

Foto: Wikimedia Commons / public domain / Eric Koch/Anefo

The Beatles v roce 1964 s Jimmiem Nicolem místo Ringo Starra

Příběh jednoho z nejznámějších hudebních těles vůbec chtěl Mendes natočit už dlouho, nezamýšlel ho ale jako televizní minisérii a na jeden film by to zase bylo příliš mnoho materiálu. Tak nakonec došel k filmové tetralogii, jaká prakticky nemá obdoby. „Je to příležitost poznat je více do hloubky,“ poznamenal režisér.

Na projektu s ním budou spolupracovat přímo Paul McCartney a Ringo Starr a také rodiny Lennona a Harrisona, takže by měl dostat skutečně maximální přístup do jejich osobních i uměleckých životů. Bude jen otázkou, jaké podmínky spolupráce dostane, protože třeba u jinak veleúspěšného Bohemian Rhapsody přímé zapojení členů kapely Queen znamenalo výrazné pozměňování skutečnosti.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Přinejmenším počátky The Beatles jsou ale zajímavé přesně tak, jak se udály. Základní trojice Lennon, McCartney a Harrison se potkala už na střední škole mezi koncem roku 1956 a začátkem roku 1958, když jim bylo patnáct nebo šestnáct let. Nejdříve jako The Quarrymen hráli nekonvenční folk, časem se ale posunuli k rock and rollu a v létě roku 1960 skončili u názvu The Beatles. Ringo Starr se k nim připojil o dva roky později, kdy za sebou měli rezidence a poměrně mnoho zkušeností z hraní v hamburských nočních klubech.

Čerstvě zformovaná čtveřice spolu nahrála první trojici singlů Love Me Do, Please Please Me a P.S. I Love You, z nichž hned druhý vystoupal až na vrchol popularity ve Spojeném království. Debutové album Please Please Me, nahrané jen o několik měsíců později, se okamžitě stalo hitem a mladé hudebníky poslalo prakticky přímo k hvězdné kariéře. Osm měsíců po jeho vydání a trojici koncertních turné napříč Spojeným královstvím jejich televizní vystoupení v Sunday Night at the London Palladium živě sledovalo 15 milionů diváků. Další ráno se začalo mluvit o beatlemánii.

Dnes hudebním žebříčkům dominují výrazně jiní umělci a žánry, o čtveřici z Liverpoolu je ale stále obrovský zájem. Zmíněné dokumentární sérii se dostalo mnoho pozornosti a chvály, film s tematikou kapely Yesterday z roku 2019 zase utržil 154 milionů dolarů při rozpočtu 26 milionů a speciální singl Now and Then, vydaný koncem předloňského roku, debutoval v první desítce v USA a na prvním místě v Británii.

Sam Mendes věří, že jeho projekt může pomoci oživit zájem o stříbrné plátno, který je v poslední době oslabený. „Potřebujeme velké filmové události, abychom lidi dostali ven z domu,“ řekl kinařům. Zatím není zřejmé, v jaké formě tetralogie do kin dorazí, jestli celá najednou, nebo s časovými rozestupy. Oficiální materiály ale mluví o první příležitosti užít si filmový maraton v kinech – alespoň co se týče nových titulů.