Richard Branson po vesmírném letu prodává další podíl ve Virgin Galactic. Penězi podpoří své jiné firmy

Filip HouskaFilip Houska

virgin-galactic-under-armour-richard-branson

Foto: Virgin Galactic

Richard Branson v nové vesmírné kombinéze od Under Armour

0Zobrazit komentáře

Je tomu už měsíc, co vesmírná společnost Virgin Galatic vypustila na hranici kosmu svou loď, na jejíž palubě seděl i samotný zakladatel firmy, britský magnát Richard Branson. Aby ovšem Branson podpořil své další podnikatelské aktivity, znovu se ve společnosti, která patří k průkopníkům vesmírného turismu, zbavuje podílu. Tentokrát prodal přes deset milionů akcií.

Prodaný objem akcií činí v přepočtu zhruba 6,5 miliardy korun (300 milionů korun), což odpovídá podílu přibližně čtyři procenta. I tak však Branson přes svou skupinu Virgin Investments zůstává největším akcionářem Virgin Galactic a aktuálně drží osmnáct procent. Prodej měl podle oficiálních dokumentů proběhnout mezi 10. a 12. srpnem.

Jak uvádí server CNBC, nejde o ojedinělé rozhodnutí ze strany 71letého miliardáře. Od vstupu vesmírné společnosti na burzu, který proběhl v roce 2019, už Branson prodával podíl třikrát – loni v květnu se zbavil akcií v hodnotě přes 500 milionů dolarů a letos v dubnu prodal podíl vyčíslený na 150,3 milionu dolarů.

Jedním z důvodů těchto prodejů není skutečnost, že by Virgin Galactic nadále nevěřil. Jde spíše o zajištění výdělků, aby mohl podpořit další firmy ze svého byznysového impéria, kam patří například zábavní řetězec Virgin Megastores nebo aerolinka Virgin Airlines, která během pandemie utrpěla velké rány. Peníze by mohly posloužit i pro financování nových podniků, které Branson údajně chystá.

virgin-galactic-space-second-top

Foo: Virgin Galactic

VSS Unity během letu

V návaznosti na to v pátek spadly akcie Virgin Galactic na newyorské burze o zhruba tři procenta, později ale část ztrát smazaly. Aktuálně se pohybují na hranici 25,4 dolaru za jednu akcii, což je zhruba 547 korun. Vedle toho ale přišly i zprávy ze stran bank Morgan Stanley a Credit Suisse, které vývoj akcií firmy taktéž mohly ovlivnit.

Obě banky totiž zhoršily hodnocení akcií a očekávají, že jejich kurz bude zaostávat za vývojem celého trhu. Konkrétně Morgan Stanley ve své zprávě uvedlo, že očekává úpadek nadšení okolo Virgin Galactic, jelikož letový plán vstupuje do klidnějšího období. To znamená, že se obecně bude méně létat. Bransonova vesmírná firma ale vyhlíží především rok 2022.

Na příští rok totiž Virgin Galactic plánuje další turistické cesty do vesmíru, a dokonce kvůli nim obnovuje i prodej letenek, které si může běžný smrtelník (s patřičným výcvikem a dobrým zdravotním stavem) koupit za v přepočtu 10 milionů korun. Éra vesmírného turismu je nicméně teprve na svém začátku. A zdaleka v ní není jen Virgin Galactic

O pár dní později, co Richard Branson vystoupal na hranici vesmíru, se okraje kosmu „dotkl“ také Jeff Bezos, zakladatel společnosti Amazon a její dlouholetý šéf, a to v lodi od vlastní firmy Blue Origin. Výhledově pak podobný typ cestování chystá i Elon Musk se SpaceX, byť jeho ambicí jsou i lety například okolo Měsíce.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym