Řidičák v telefonu. U německých sousedů realita, u nás prozatím jen plán, ke kterému možná ani nedojde

alexandre-boucher-bnrldv8w07y-unsplash-min

Unsplash/Alexandre Boucher

Dočkáme se osobních dokladů v telefonu i v Česku?

0Zobrazit komentáře

Podobně jako se fyzické platební karty v posledních letech přesouvají do telefonů, tak i osobní doklady lze v některých zemích mít v mobilu. Díky aplikaci ID Wallet je nově možné nosit řidičský průkaz v telefonu i v Německu. Podobná aplikace přitom existuje i v Česku, prozatím však naráží na chybějící legislativu. Od roku 2025 se ovšem může řidičský průkaz dokonce stát přežitkem, který u sebe bude vozit jen málokdo.

Možnost nosit svůj řidičský a také občanský průkaz v telefonu se nově otevírá všem německým majitelům zařízení s operačním systémem iOS, na kterém státní aplikace ID Wallet běží. K aktivaci elektronické podoby řidičského průkazu je nutné vlastnit platný občanský průkaz s aktivovaným online přístupem. Takovou občanku stačí aplikací naskenovat a poté si s její pomocí do telefonu nahrát i vlastní řidičský průkaz.

Tato forma dokladů je podporována i německým Spolkovým úřadem pro automobilovou dopravu. Díky tomu jej akceptují například i policejní složky během silničních kontrol a možností využití by mělo do budoucna přibývat. Již nyní se mluví například o uplatnění během využívání carsharingových služeb či o snadnějším přihlašování v hotelech.

Státní tiskárna cenin chce změnu i u nás

O zavedení podobné aplikace, ve které by bylo možné uchovat nejen občanku a řidičák, ale také cestovní pas, profesní průkaz způsobilosti řidiče, karty digitálního tachografu, průkaz pro osoby se zdravotním postižením či povolení k pobytu pro příslušníky cizích zemí, se v České republice hovoří minimálně rok. Státní tiskárna cenin má dokonce již vytvořený prototyp. Aplikace eDokladovka však naráží na jeden zásadní problém, kterým je chybějící legislativa.

edokladovka1

Foto: Státní tiskárna cenin

Podoba prostředí aplikace eDokladovka

Ta stále neumožňuje využívat digitální doklady, jak je to již zcela běžné například ve Finsku, Velké Británii či Austrálii. O eDokladovce se hovořilo už v roce 2020 a v červenci tohoto roku byla oficiálně představena. Potřebná legislativa ovšem prozatím schválena nebyla. V oblasti osobních dokladů v mobilním telefonu bohužel nedošlo k žádnému posunu v legislativní rovině,“ uvedla Libuše Pavlíková, marketingová specialistka Státní tiskárny cenin.

„Stále činíme další kroky, aby námi připravené řešení bylo realizovatelné v právním prostředí České republiky. Sledujeme i aktuální vývoj v této věci v rámci Evropské komise, která přichází s novými aktivitami, které by mohly implementaci řešení v jednotlivých zemích dále podpořit,“ dodává Pavlíková.

Připomeňme jen, že se v otázce digitalizace dokladů v České republice za poslední rok určitý posun uskutečnil. Důkazem je existence aplikací Tečka a čTečka, sloužících pro ukládání a kontrolu certifikátů o prodělaném očkování či testování na COVID-19. Významným posunem na poli digitalizace státu je pak také takzvaná bankovní identita.

V případě schválení legislativy týkající se digitalizace dokladů totožnosti je Státní tiskárna cenin připravena svou aplikaci reálně nasadit do roku od zadání. „Vzhledem k tomu, že vyrábíme osobní doklady pro stát, který je vydává svým občanům, domníváme se, že jsme vhodným a pověřeným dodavatelem i takzvaných digitálních dvojčat osobních dokladů,“ míní Pavlíková.

Místo řidičáku jen občanka

Je ovšem otázkou, zda se připravovaných změn dočká i řidičský průkaz. Nejenže byla v červnu letošního roku schválena změna umožňující zařídit si jej částečně online, ale od roku 2025 bychom u sebe vůbec nemuseli vozit řidičský průkaz a technický průkaz vozu ani ve fyzické či elektronické podobě.

Novela se týká všech řidičů, kteří mají řidičský průkaz vedený v České republice a mají tedy záznam v registru řidičů. Například při běžné silniční kontrole by se řidiči mohli prokázat pouze občanským průkazem, z jehož údajů si policista pomocí speciálního čtecího zařízení vytáhne všechny potřebné informace.

S tím ovšem souvisí fakt, že u nás neplatí povinnost občanský průkaz nosit u sebe. Občanku od věku 15 let musíme pouze vlastnit. V případě kontroly tak občan může použít například pas, který však po kapsách nosí jen málokdo, nebo právě řidičský průkaz.

Občanka v kapse se tak zřejmě stane nedílnou součástí každé cesty za volantem, pokud nebudeme chtít absolvovat cestu na policejní stanici. Elektronické dvojče občanky v mobilu by se tak časem mohlo stát skutečně užitečným nástrojem, který pomůže vyřešit trochu zmatečnou legislativu a následné problémy.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym