Řidičák v telefonu. U německých sousedů realita, u nás prozatím jen plán, ke kterému možná ani nedojde

Dočkáme se osobních dokladů v telefonu i v Česku?

Unsplash/Alexandre Boucher

Podobně jako se fyzické platební karty v posledních letech přesouvají do telefonů, tak i osobní doklady lze v některých zemích mít v mobilu. Díky aplikaci ID Wallet je nově možné nosit řidičský průkaz v telefonu i v Německu. Podobná aplikace přitom existuje i v Česku, prozatím však naráží na chybějící legislativu. Od roku 2025 se ovšem může řidičský průkaz dokonce stát přežitkem, který u sebe bude vozit jen málokdo.

Možnost nosit svůj řidičský a také občanský průkaz v telefonu se nově otevírá všem německým majitelům zařízení s operačním systémem iOS, na kterém státní aplikace ID Wallet běží. K aktivaci elektronické podoby řidičského průkazu je nutné vlastnit platný občanský průkaz s aktivovaným online přístupem. Takovou občanku stačí aplikací naskenovat a poté si s její pomocí do telefonu nahrát i vlastní řidičský průkaz.

Tato forma dokladů je podporována i německým Spolkovým úřadem pro automobilovou dopravu. Díky tomu jej akceptují například i policejní složky během silničních kontrol a možností využití by mělo do budoucna přibývat. Již nyní se mluví například o uplatnění během využívání carsharingových služeb či o snadnějším přihlašování v hotelech.

Státní tiskárna cenin chce změnu i u nás

O zavedení podobné aplikace, ve které by bylo možné uchovat nejen občanku a řidičák, ale také cestovní pas, profesní průkaz způsobilosti řidiče, karty digitálního tachografu, průkaz pro osoby se zdravotním postižením či povolení k pobytu pro příslušníky cizích zemí, se v České republice hovoří minimálně rok. Státní tiskárna cenin má dokonce již vytvořený prototyp. Aplikace eDokladovka však naráží na jeden zásadní problém, kterým je chybějící legislativa.

edokladovka1

Podoba prostředí aplikace eDokladovka

Foto: Státní tiskárna cenin

Ta stále neumožňuje využívat digitální doklady, jak je to již zcela běžné například ve Finsku, Velké Británii či Austrálii. O eDokladovce se hovořilo už v roce 2020 a v červenci tohoto roku byla oficiálně představena. Potřebná legislativa ovšem prozatím schválena nebyla. V oblasti osobních dokladů v mobilním telefonu bohužel nedošlo k žádnému posunu v legislativní rovině,“ uvedla Libuše Pavlíková, marketingová specialistka Státní tiskárny cenin.

„Stále činíme další kroky, aby námi připravené řešení bylo realizovatelné v právním prostředí České republiky. Sledujeme i aktuální vývoj v této věci v rámci Evropské komise, která přichází s novými aktivitami, které by mohly implementaci řešení v jednotlivých zemích dále podpořit,“ dodává Pavlíková.

Připomeňme jen, že se v otázce digitalizace dokladů v České republice za poslední rok určitý posun uskutečnil. Důkazem je existence aplikací Tečka a čTečka, sloužících pro ukládání a kontrolu certifikátů o prodělaném očkování či testování na COVID-19. Významným posunem na poli digitalizace státu je pak také takzvaná bankovní identita.

V případě schválení legislativy týkající se digitalizace dokladů totožnosti je Státní tiskárna cenin připravena svou aplikaci reálně nasadit do roku od zadání. „Vzhledem k tomu, že vyrábíme osobní doklady pro stát, který je vydává svým občanům, domníváme se, že jsme vhodným a pověřeným dodavatelem i takzvaných digitálních dvojčat osobních dokladů,“ míní Pavlíková.

Místo řidičáku jen občanka

Je ovšem otázkou, zda se připravovaných změn dočká i řidičský průkaz. Nejenže byla v červnu letošního roku schválena změna umožňující zařídit si jej částečně online, ale od roku 2025 bychom u sebe vůbec nemuseli vozit řidičský průkaz a technický průkaz vozu ani ve fyzické či elektronické podobě.

Novela se týká všech řidičů, kteří mají řidičský průkaz vedený v České republice a mají tedy záznam v registru řidičů. Například při běžné silniční kontrole by se řidiči mohli prokázat pouze občanským průkazem, z jehož údajů si policista pomocí speciálního čtecího zařízení vytáhne všechny potřebné informace.

S tím ovšem souvisí fakt, že u nás neplatí povinnost občanský průkaz nosit u sebe. Občanku od věku 15 let musíme pouze vlastnit. V případě kontroly tak občan může použít například pas, který však po kapsách nosí jen málokdo, nebo právě řidičský průkaz.

Občanka v kapse se tak zřejmě stane nedílnou součástí každé cesty za volantem, pokud nebudeme chtít absolvovat cestu na policejní stanici. Elektronické dvojče občanky v mobilu by se tak časem mohlo stát skutečně užitečným nástrojem, který pomůže vyřešit trochu zmatečnou legislativu a následné problémy.

Fanoušek projektů Elona Muska a všeho, co dělá z budoucnosti současnost. Milovník historie, dobrého humoru, kostkovaných flanelek a soli ve vlasech.

CC25

CzechCrunch News

Nenechte si utéct zásadní zprávy

Přihlaste se k pravidelnému odběru novinek ze světa byznysu a startupů.