Našel díru na trhu a má nejvtipnější účet na českém Instagramu. Mixuje v něm kultovní filmové scény

Co se stane, když zlodějíček z Ano, šéfe! potká Harryho Pottera? Nebo Voldemort Bohuše? Na to odpovídá český tvůrce, který našel díru na trhu.

Filip HouskaFilip Houska

ulicnik-s-hadankouStory

Foto: Uličník s Hádankou / CzechCrunch

Uličník s Hádankou

0Zobrazit komentáře

Určitě jste se někdy zamysleli nad tím, jak by se Bohouš z Pelíšků choval, když by potkal vlasatého Jacoba ze Stmívání. Nebo jak by reagoval Harry Potter, když by čelil nechvalně známému zlodějíčkovi z pořadu Ano, šéfe! A co teprve kdyby Bohumil Stejskal z Dědictví nabídl Voldemortovi, že mu udělá nos. Nebo vás to snad nikdy nenapadlo? I možná proto toho využil jeden kreativní tvůrce, který na propojení kultovních scének postavil jeden z nejzábavnějších profilů na českém Instagramu.

„Víte, já bych se hrozně nerad prozrazoval, protože je to součást překvapení, které chystám pro mé fanoušky,“ píše mi Uličník s Hádankou, který v psaném rozhovoru zmínil jen to, že má rok po ukončení statusu studenta a pracuje v rodinné firmě, která vyrábí produkty, na nichž se lidé učí číst a psát. Opravdu až tak tajemný je. Jeho tvorbu ale možná znáte.

Jeho nejúspěšnější videa totiž na Instagramu mají miliony zhlédnutí – a všechna ostatní nabírají stovky tisíc přehrání. To je na profil, který nemá ani čtyři desítky tisíc sledujících, velmi dobré skóre. Jednak ho skvěle doporučuje algoritmus, jednak jsou jeho díla tak vtipná, že si je přirozeně pustíte třeba desetkrát. Nebo stokrát.

ulicnik-s-hadankou-screens

Foto: CzechCrunch

Profil Uličníka s Hádankou

Své internetové jméno postavil na produkci krátkých parodických videí, ve kterých kombinuje scény ze známých filmů dohromady. Takže se nebojí propojit ságu o Harrym Potterovi s Dědictví aneb Kurvahošigutntág nebo Stmívání s Pelíšky a do koláží zapojit i třeba známého baviče Štepána Kozuba, který mu sám jeho tvorbu chválil.

„Ten koncept už ve světě lítá nějakou dobu, člověk mohl tyto fúze často vidět třeba s Mr. Beanem, Jimem Carreym nebo Leslie Nielsen. U nás se tohoto trendu ale nikdo nechytil, a tak jsem loni v listopadu začal sám. Znal jsem populární filmové scény, tak mi vesměs stačil jen nápad, čas a CapCut,“ přibližuje své začátky.

Chci lidem zpříjemňovat začátek pracovního týdne. Kdyby mě vymýšlení, realizování nebo sledování nebavilo, videa bych netvořil. Nedělám to pro peníze, žádné z toho nemám.

Nejprve si myslel, že bude koláže skládat jen pro srandu, neměl ani velká očekávání, že se mezi diváky chytí. Hned ale první série, ve které spojoval filmy o Harrym Potterovi a slavnou upírskou ságu Stmívání, se dočkala takového úspěchu, že tomu ani sám nevěřil. „Lidé asi bavily romantické chvilky Rona Weasleyho s Edwardem Cullenem,“ dodává.

Dosahem a reakcemi fanoušků ale ani jeho povedená pilotní série nedokázala to, co se stalo s příchodem „brněnského milionářa“. V ní se Uličník zaměřil na postavu Bohumila Stejskala s kultovní komedie Dědictví aneb Kurvahošigutntág, kterého dosadil do čarodějnických příběhů z Bradavic. A strhl se ještě větší zájem.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Uličník s Hádankou (@ulicnikshadankou)

Dodnes je jeho video o tom, jak se chce stát Bohumil bystrozorem, jedním z nejsledovanějších na jeho Instagramu. Má přes jeden milion zhlédnutí, přes padesát tisíc srdíček a skoro dvě stovky nadšených komentářů. „Byl to takový pokus/omyl. Chtěl jsem si z Harryho udělat neškodnou srandu – a Bohumil mi k tomu přišel jako dokonalý kandidát,“ říká.

„První díl jsem měl hotový asi během hodiny a řezal se u něj smíchy jako malé dítě. Posléze jsem to ukázal přítelkyni, která v mém tvůrčím procesu funguje jako rychlý a efektivní etalon kvality. A ta se tomu smála snad ještě víc. Tak jsem se rozhodl, že první díl zveřejním. Lidi bavil natolik, že chtěli další a další pokračování,“ doplňuje Uličník.

Postupem času z této kreativní fúze vytvořil deset dílů a kratší film, který dal na YouTube. A jak sám říká, Dědictví aneb Kurvahošigutntág vyždímal jako Disney Star Wars. „Ale na rozdíl od něj si moje série udržela svou kvalitu, aspoň podle reakcí fanoušků,“ říká s nadsázkou. Dohromady mu jen tato práce zajistila miliony zhlédnutí a hlavní příliv sledujících.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Uličník s Hádankou (@ulicnikshadankou)

S počtem necelých sedmatřiceti tisíc sledujících už je Uličník ve fázi, kdy by mohl na Instagramu uzavírat spolupráce – a tím pádem na své tvorbě vydělávat. Možná překvapivě je ale kategoricky odmítá, protože se nechce chytit do pasti, že by skládal a stříhal videa s cílem z nich získávat peníze. „Zdvořile je všechny zamítám, jsem tady hlavně pro fanoušky,“ zmiňuje.

Podle svých slov se dobře uživí ve své práci a provoz svého profilu chce mít jako koníček. S tím se pojí i to, že videa už vydává jen jednou týdně, vždy v pondělí v podvečer, aby „sledujícím zpříjemnil začátek pracovního týdne“. Pokud by tvorbu monetizoval, musel by zřejmě i zvednout kadenci. A to nechce.

„Je to klišé, ale musí mě to bavit. Musí mě to bavit vymýšlet, realizovat a pak i sledovat. Jinak bych to nedělal. Nejsem žádný expert na sociální sítě ani mistr algoritmů, ale myslím, že to je jeden klíč k úspěchu, abyste mohli růst a zvedat dosahy. To a pravidelnost vydávání,“ popisuje jednoduchou strategii, kterou se řídí.

Mnohé ale napadne otázka, jak je to s autorskými právy. Všechna videa, která jdou ven, vycházejí z opravdových filmových scén. Jak ale Uličník říká, splňuje podmínky, které mu v rámci autorských zákonů umožňují vytvářet karikatury, parodie a pastiše. „A kdyby s tím měl někdo problém, tak ta videa stáhnu,“ říká rozhodně.

Pro desítky tisíc jeho fanoušků – a stovky tisíc dalších lidí, ke kterým se videa dostávají skrze doporučení Instagramu či TikToku – by to ale byla věčná škoda. A zřejmě i pro některé známé osobnosti, které ho sledují, Uličník o nich ale prakticky vůbec neví. „Vždycky mi řekne partnerka, že mi dal srdíčko z někdo z Love Islandu nebo Survivoru. Pokrčím rameny. Opravdu je neznám,“ dodává.

A stejně jako je tajnůstkářský, co se týká jeho soukromého života, jsou pod pokličkou skryty i další plány. Dokud to lidi bude bavit, vtipné koláže z filmových scén bude dělat stále, chystá ale něco, co prý na tuzemské scéně „ještě nebylo“. Pro CzechCrunch naznačuje, že by mohlo jít o delší formát videa, možná film. Ale konkrétnější není.

„Vidíte, už aspoň chápete, proč mám ve své přezdívce slovo Hádanka. Je to totiž součást většího příběhu, který si nechávám jako překvapení pro fanoušky. A přijít by mohlo ještě v letošním roce,“ zakončuje.

Tohle je budoucnost Marvelu. Nový Daredevil je stejně skvělý jako dřív, akce je syrová a atmosféra temná

Kéž by Daredevil: Znovuzrození, který právě vyšel na Disney+, byl znovuzrozením i samotného filmového a seriálového univerza Marvelu.

Daredevil: Born Again

Foto: Disney

Daredevil: Znovuzrození opět sází na surovou a syrovou akci (zdánlivě) bez jediného střihu

0Zobrazit komentáře

Fanoušci Marvelu, vaše modlitby byly vyslyšeny. Nový Daredevil: Znovuzrození na Disney+ je přesně tak skvělý, jak si ho pamatujete. Temný, vážný, syrový – a přitom na poměry superhrdinských seriálů a filmů realistický a uvěřitelný. Slepý právník Matt Murdock je zpět. A s ním ta nejpovedenější marvelovka za hodně dlouhou dobu.

Daredevil: Znovuzrovení je pokračování jednoho z nejchválenějších seriálů marvelovského univerza. První tři série vznikly na Netflixu, pak si je od něj ale vyžádalo Disney+, kde jsou ode dneška k vidění první dvě epizody nového počinu. Fanoušci se dlouho báli, že domovská stanice Myšáka Mickeyho udělá z brutálního a temného dílka, kde se lámou kosti a stříká krev na všechny strany, další nevýraznou marvelovku pro celou rodinu. Po prvních dílech je jasné, že se mýlili. Proč? To vám řeknou Lucie Černohlávková a Michal Mančař.

Proč se Daredevil znovuzrodí?

Michal: Nový Daredevil odkazuje na většinu předchozích seriálů a spinoffů. Od Punishera přes Hawkeye až po Echo. Nevyžaduje od vás jejich znalost, ale jestli ji máte, tak víte, že Kingpin (opět skvělý Vincent D’Onofrio) se chce stát počestným (hmmm…) starostou New Yorku… Jo a zakázat maskované hrdiny. Což by Mattu Murdockovi až tak nevadilo, sám chce s daredevilováním skončit. Jenže město je násilím a zločinem prolezlé. A svého hrdinu potřebuje.

Lucka: Do zástupu fandů, co by na Daredevila přísahaly před spaním, nepatřím. Základní povědomí ale mám. A víte co? Že si netflixovské řady nepamatuju a další spinoffy jsem neviděla, vůbec nevadí. Znovuzrození funguje samostatně, vše podstatné vysvětlí, příběh o pádu a znovuvstání je jedním z těch nejklasičtějších (mimochodem nepřeskakujte úvodní titulky, jsou skvělé!). Kde a proč se Kingpin rozhodl změnit kariéru pro sledování jeho aktuálních osudů vědět nepotřebuju. Stejně tak mi stačí rychlý pohled na Karen a Foggyho, abych vše pochopila. Mnohem důležitější je atmosféra. A ta je tu pořád.

Realistický superhrdina a Kingpin jako Trump

Lucka: Nemůžu se ubránit dojmu, že Kingpinův nástup k moci a davy, které ho oslavují – a naopak řada lidí, co na to kouká s otevřenou pusou a nechápe – je až neuvěřitelně podobný tomu, jak se zpátky na vrchol prodral Donald Trump. Potřebujete větší potvrzení realističnosti?

Michal: Jako slepý právník se Matt Murdock setkává s nespravedlností, chudobou, diskriminací a korupcí. Případně s krizí vlastní víry. Všechno tohle působí autenticky, nikoliv jen jako neuvěřitelná nálepka špatně zakrývající komiksový heroismus. Protože i jako slepý superhrdina má sice silnější smysly, ale jinak je na poměry žánru uvěřitelný. Vlastně až normální.

Rvačky bez střihu a syrový New York

Lucka: Daredevil v podání Charlieho Coxe je opravdu „normální“, co to jde – kolik superhrdinů se po boji zadýchá? Koho můžete sledovat, jak se s ubývajícími silami vleče do schodů a heká u toho? Kdo prožívá velké emoce bez zbytečně dramatického hudebního podkresu a střihů? Jasně, koukáme na superhrdinský seriál o slepci, který má extrémně dobrou fyzičku i extrémní smysl pro spravedlnost, ale v rámci žánru je maximálně civilní. A Vincent D’Onofrio coby Kingpin je i bez jakýchkoliv udělátek tak zlověstný, že vás může z fleku strašit ve snech.

Michal: I díky tomuhle je pro mě Daredevil v lecčems tou nejlepší marvelovkou. Nelítají v něm barevně blikající polobohové mlátící hordy animovaných nepřátel. Kdepak. Tady vás čeká syrovost a špinavost New Yorku. Nejen ta v srdcích zlodějíčků a vrahounů, ale v ulicích samotných. Potemnělá paleta barev, vážná atmosféra. A především pak Daredevilovo poznávací znamení, nepřerušované a dlouhatánské (či fingované, aby tak vypadaly) záběry na souboje, ve kterých se rvou dva chlápci bez supersíly, ale o to silněji na obrazovce působí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Verdikt? Nejlepší věc od Marvelu za dlouhou dobu

Michal: Kéž by tohle byla budoucnost Marvelu. Ne vyčpělí superhrdinové s další várkou pseudoepické gigagalaktické megaakce. Ale precizně zaostřené příběhy klidně jen z uliček New Yorku. S nedokonalými hrdiny. A dokonale zahranými padouchy. Daredevil: Znovuzrození je nejlepší věc značky Marvel za spoustu let.

Lucka: Nebudu říkat, že to je po dlouhé době marvelovka, na kterou se dá koukat, protože jsem si na podzim s výjimkou posledního dílu užila i Agathu: Za vším schovanou. Je ale jasné, že Daredevil je někde úplně jinde a rozhodně dělá po dlouhé době Marvelu dobré jméno a sílu značky, která za ním stojí, k tomu vůbec nepotřebuje. Snad nezůstane sám.