Roboti nastoupí do práce místo lidí, věří čeští investoři. Podpoří startup, který je koordinuje

České fondy se podílí na investici do firmy, která řeší řízenou spolupráci autonomních robotů. Ta působí v průmyslu, ale její drony taky sází stromy.

Iva BrejlováIva Brejlová

unmanned

Foto: Telefónica

Drony Unmanned Life hlídající objekty španělské Telefóniky

0Zobrazit komentáře

Už teď je důležitým poskytovatelem softwaru, který řeší flotilové řízení neboli takzvanou orchestraci autonomních robotů. To znamená, že jim umožňuje pohyb a koordinovanou cestu za společným cílem, aniž by ztratili svou samostatnost. Ať už jde o robotická ramena, mobilní roboty nebo drony. Britský startup Unmanned Life oznámil, že na své plány získal v přepočtu víc než 53 milionů korun. Přispěly k nim i dva české investiční fondy, akcelerátor Soulmates Ventures a fond Purple Ventures.

Aktuálně služby Unmanned Life používají firmy v Evropě a Kanadě, z oborů od logistiky přes výrobu až po bezpečnost. Se španělskou Telefónikou firma ukázala, jak umí drony poslat nad kritickou infrastrukturu, aby na ni dohlížely, ověřovaly aktivitu v okolí nebo ji udržovaly. Její letky robotů vybavené termokamerami umějí monitorovat požáry, další hlídají třeba bezpečnost v nákladním přístavu v britském Bristolu. A zvládnou i zalesňování, a to od mapování území po samotné sázení stromů a kontrolování jejich zdraví.

Popularita automatizovaných robotů pro průmyslové využití trvale roste. Do roku 2030 má objem trhu podle Soulmate Ventures dosáhnout víc než 47 miliard dolarů. „Společnost Unmanned Life nabízí technologie s obrovským potenciálem pro zvýšení efektivity a úspor v různých odvětvích, jako je doprava, logistika, zemědělství, lesnictví, telekomunikace a veřejná bezpečnost v CEE regionu a celém světě,“ myslí si Hynek Sochor, zakladatel Soulmates Ventures.

„Inovace v průmyslovém sektoru jsou obvykle o něco pomalejší. Myslíme si, že novou vlnu iniciativ kolem průmyslu 4.0 budou pohánět startupy, a když jsme poprvé uviděli Unmanned Life, řekli jsme si, že to je přesně ono,“ popisuje zakládající partner Purple Ventures Jan Staněk.

sv2

Foto: Soulmates

Zakladatel Soulmates Ventures Hynek Sochor a ředitel Václav Gregor

Investiční kolo vedl kanadský Telus Ventures a účastnila se ho mimo jiné i španělská Telefónica. Peníze mají „umožnit pokračovat v rozšiřování platformy a poskytovat našim zákazníkům nejpokročilejší autonomní řešení v oblasti robotiky,“ uvedl Nicholas Zylberglajt, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti.

Unmanned Life se může podílet na automatizaci skladů, od správy zásob po zabezpečení a dohled. „Společnosti jako Amazon, FedEX, Wing, UPS, Walmart nebo eBay spouští nové projekty s využitím dronů převážně k last-mile logistice. Konkrétně Amazon Prime Air se specializuje na dodání zboží do třiceti minut od objednání s využitím dronů. Společnost DHL zase testuje drony k distribuci zdravotnického zboží do těžko dostupných oblastí v Tanzanii,“ nastiňuje Tomáš Kabeláč, manažer pro udržitelnost v Soulmates Ventures. „Autonomní drony využívá ve svých továrnách například i společnost Audi,“ dodává.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Unmanned Life věří, že může vyřešit několik výzev současného průmyslu. Tým hovoří mimo jiné o nedostatku pracovních sil, úsporách i snížení rizik nebezpečných prací. Roboti mají podle odborníků do roku 2030 potenciál zastoupit až 20 milionů těžce obsaditelných pracovních míst v repetitivních, nebezpečných a komplikovaných oborech. Stále častěji se používají k provádění úkolů, které jsou pro lidi nebezpečné, náročné nebo zdravotně rizikové.

Ale můžou mít dopad i tam, kde je přímý vliv na řešení klimatické změny. Udržitelnost je jedna z oblastí, která český Soulmates u startupu zaujala. „V příštích deseti letech zažije oblast autonomizace zlomový vývoj. Spolu s ním ale přijdou zcela nové výzvy, které budou klást důraz na vyšší efektivitu a udržitelnost. Řešení, která na to jsou už dnes připravena, rozhodně stojí za to mít v portfoliu,“ myslí si Václav Gregor, CEO a partner akcelerátoru.

Unmanned life má rostoucí klientelu v Evropě a v Kanadě. Získal ocenění fondu Next Generation EU v žebříčku 100 nejlepších společností v oblasti edge computingu. A na letošní světové konferenci Mobile World Congress ho odborná porota zařadila mezi pět nejlepších společností v oblasti mobility na světě. Vedle zmíněných subjektů se na investici podílely rakouský Venionaire Capital, britský Alpere Capital a Motec Ventures z Rakouska.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs