Rok 2022 byl pátý nejteplejší. Dřív jsme znali chlad, teď jsou roky teplé a teplejší, říkají experti
V poslední dekádě byla teplota vzduchu o dva stupně vyšší než v šedesátých letech. Spolu s tím jde i trojnásobný počet horkých dní nad třicet stupňů.
Po čtrnácti dnech krátké zimy přišlo v prosinci jaro a v polovině ledna se v Česku stále drží. Na něco podobného je potřeba si zvykat. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) nedávno vydal teplotní řadu od roku 1961, v níž je v posledních osmi letech pět nejteplejších roků za celou dobu. Jak ale dodávají odborníci, zdaleka nejde jen o nejteplejší období od šedesátých let. Jde o nejteplejší roky od chvíle, kdy teplotu měříme, tedy od roku 1775.
„Žádné období v historii měření nebylo tak teplé jako za posledních deset až patnáct let. To, že všechny nejteplejší roky byly právě v poslední době, je důkazem toho, že změna klimatu nadále probíhá a je intenzivnější. Podobná situace je i s globálními teplotami, takže nejde jen o lokální anomálii,“ říká Pavel Zahradníček z Oddělení klimatických služeb Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.
Teplo bylo i loni. Rok 2022 byl pátý nejteplejší, tepleji bylo přitom už jen v roce 2014 a 2015 a pak v letech 2019 a 2018. Nejde o žádný výkyv. Podle Zahradníčka dochází k výraznému nárůstu teploty vzduchu už od osmdesátých let dvacátého století, oteplení navíc neustále zrychluje. „Poslední desetiletí bylo historicky nejteplejší a také se oteplovalo dvakrát rychleji než ta předešlá. Rok 2022 je tedy bohužel další z řady rekordně teplých,“ dodává Zahradníček.
Podle klimatologa ČHMÚ Radima Tolasze je to možná alarmující, ale rozhodně ne překvapující. Klimatologové na něco takového podle něj už desítky let upozorňují a stejně jako jsme v letech 2014 až 2019 měli období extrémně suché, nyní máme i období extrémně teplé.
Loni průměrná roční teplota vzduchu dosahovala 9,2 stupně Celsia. To je o bezmála jeden stupeň víc, než normál v letech 1991 až 2020. Podle klimatologů je ale toto srovnání nerelevantní, a to hlavně proto, že už srovnávané období bylo výrazně změněné.
„Normál je dlouhodobý průměr, který počítáme podle mezinárodně platných metodik. Není to úplně jednoduché, ale věnujeme se těmto výpočtům dlouhodobě a máme s tím zkušenosti. Předchozí standardní normál byl připraven za období 1961 až 1990, a pokud srovnáváme na teplotní odchylku roku 2022 od tohoto staršího normálu, uvidíme hodnotu plus 1,7 stupně Celsia. Je to logické, protože starší období – a tedy i normál – byly chladnější,“ vysvětluje Tolasz.
Například mezivládní panel pro změnu klimatu odchylky teploty vztahuje k letům 1851 až 1900. To se označuje jako takzvané předindustriální období. Pokud bychom tuto metodu přijali i v Česku, rok 2002 byl byl teplejší o 2,6 stupně než průměrná roční teplota mezi lety 1851 až 1900. „To je zhruba dvojnásobek hodnot počítaných z globálních řad. Ani to není překvapující, víme totiž, že na severní polokouli se otepluje rychleji než na jižní a že se také otepluje rychleji ve vnitrozemí než v přímořských oblastech,“ dodává klimatolog z ČHMÚ.
Zahradníček k tomu doplňuje, že 2,6 stupně je významně vyšší číslo, než o kterém se mluví v Pařížské dohodě, byť tam se jedná o změnu globálních teplot. „Změna o stupeň či dva může být pro hodně lidí abstraktní pojem, ale pokud si to promítneme v dopadech, tak je změna viditelná,“ doplňuje také odborník z CzechGlobe.