Rozhoň, Fryc, Matějček, Šiška, Soulmates nebo Tilia Ventures aneb impact investice v Česku & červnové novinky ze světa VC

Peter BrejčákPeter Brejčák

ccvc6
0Zobrazit komentáře

Do e-mailu vám právě přistálo šesté vydání newsletteru CzechCrunch Venture Capital (CCVC), který se věnuje všemu, co se v posledním měsíci událo ve světě tuzemského venture kapitálu. Zdá se, že před prázdninami chtěli všichni dotáhnout své rozjednané byznysy. Díky tomu byl červen na události hodně bohatý, přinesl investice v hodnotě stovek milionů korun a níže najdete jejich kompletní přehled.

Jako hlavní téma měsíce jsme v aktuálním vydání CCVC, k jehož odběru se můžete přihlásit zde, vybrali tzv. impact investing, tedy investování s dopadem. Jde o globální trend a také u nás působí stále více fondů a investorů, kteří kladou důraz nejen na finanční ukazatele firem, ale i na jejich vliv na planetu či společnost. Někteří ovšem namítají, že jde jen o zbytečný hype bez reálné přidané hodnoty. A tak jsme se na to podívali.

***

Investování s dopadem

Základem každého investování je vydělávat, což samozřejmě platí i ve venture kapitálu, kde se obecně počítá s tím, že klidně devět z deseti investic nevyjde – až ta desátá svými výnosy zaplatí všechny ostatní.

Sílícím trendem posledních let je však i v tomto světě sledování dopadů – ať už ekologických, nebo společenských, které daná firma přímo nebo nepřímo generuje. Dlouhodobě se zejména v Evropě předpokládalo, že konat dobro znamená být v neziskovém sektoru, zatímco byznys si jede svoje.

Časy se však mění, stejně tak jako přístup a očekávání lidí, investorů a fondů. Projevuje se to právě na trendu impact investování. Takové investice jsou definovány jako:

  • Investice do společností, organizací a fondů se záměrem dosáhnout vedle finančního zisku i měřitelného a prospěšného sociálního dopadu nebo dopadu na životní prostředí.

V některých případech investoři tzv. impact označují jako aktuální vlnu zájmu, která opadne, další se oblasti věnují s tím, že mají u impact investic nastavená jiná očekávání než u startupů „klasického“ ražení. Svým kapitálem či časem pomáhají budovat zdravé a samostatně fungující firmy, na nichž však nevydělají tolik peněz jako při potenciálním exitu u startupů.

Těm oponují zástupci impact fondů, které u nás vznikají hlavně v posledních letech. Často se přitom odvolávají na sedmnáct cílů udržitelného rozvoje OSN (takzvané SDGs) a v měření samotného dopadu se spoléhají na nadnárodní impact fondy, které se snaží o vytvoření konsenzu.

Oslovili jsme zástupce všech stran a po shrnutí červnových novinek z tuzemského VC světa tak na vás čekají tyto osobnosti:

  • Martin Rozhoň: V Česku se stává impact investování „very sexy“ a hrne se do něho mnoho fondů
  • Ondřej Fryc (Reflex Capital): Impact investování se dá chápat různými směry
  • Tomáš Matějček (Miton): Jako impact investice označujeme takové, jejichž hlavním cílem není vydělat
  • David Šiška (Purpose Ventures): Kolem slova impact vznikl velký hype a greenwashing. Pozitivní je zvyšování povědomí 
  • Hynek Sochor a Václav Gregor (Soulmates Ventures): Na impact investicích se rozhodně dá vydělat
  • Magdaléna Radová (Tilia Impact Ventures): Impactové investování zatím tvoří pouze zlomek operací na investičním trhu
  • Daniel Šenkýř (Enwin): Existují velké rozdíly v interpretaci dopadu mezi americkým a evropským investičním prostředím
  • Emília Mamajová (Espira Investments): Trh je fragmentovaný a málo transparentní, čímž dochází k impact washingu

Pokračování červnového newsletteru CCVC si můžete přečíst zde.

Přihlásit k měsíčnímu odběru novinek ze světa tuzemského venture kapitálu se můžete zde, ostatní vydání newsletteru CCVC najdete zde